Dolar słabnie, nietrafione oczekiwania rynku

0
146

dolarOd początku roku obserwujemy bardzo silne cofnięcie w oczekiwaniach odnośnie tempa podwyżek stóp procentowych za oceanem. To właśnie ten czynnik był w poprzednich wielu miesiącach odpowiedzialny za aprecjację dolara i tak też było jeszcze do końca ubiegłego roku.

Jak wynikało z grudniowych prognoz Komitetu Otwartego Rynku w 2016 mediana oczekiwań odnośnie liczby podwyżek wskazywała na cztery ruchy w górę. Rynek w tym czasie, na podstawie kontraktów FRA, oczekiwał, iż oprocentowanie dolara na przestrzeni roku (na podstawie trzymiesięcznego Liboru) wzrośnie o 0,6 proc., czyli wyceniał pełne dwie podwyżki o 25 p.b. Od początku roku oczekiwania te spadły z 0,6 proc. do 0,16 proc. wczoraj. Oznacza to, że inwestorzy nie wierzą w ani jedną pełną podwyżkę o 25 p.b. przez FED w tym roku. To bardzo istotna zmiana. Dolar jednak w pierwszych tygodniach 2016 roku nie przejawiał jednak znaczących oznak słabości i aktualnie z opóźnieniem zareagował na to, co działo się już wcześniej m.in. na rynku stopy procentowej.

O dalszym losie liczby podwyżek w USA (i poniekąd dolar) będą decydować odczyty inflacji oraz dane z amerykańskiego rynku pracy, które poznamy już w ten piątek.

Daniel Kostecki

Analityk rynków finansowych HFT Brokers

foto: pl.sputniknews.com

 

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: