Czy będą strzelać do bocianów?

3
338

Bocian biały, Bagna Biebrzańskie 2011

Taki sympatyczny ptak, bocian. Na razie wszyscy go jeszcze lubią. Małym dzieciom, gdy pytają skąd się wzięły, mówi się, że bocian je przyniósł. Nie wszystkie dzieciaki dają się na to nabrać. Niektóre z nich domyślają się, że to zmyłka, ale opowiastka ma tyle ciepła, również dla dorosłych, więc udają wszyscy. Dla zabawy. Już samo słowo “bocian” wywołuje uśmiech. Bocianie gniazdo to wyróżnienie dla domostwa. Ale nie jako powód, aby się chełpić, ale jako szczęście, którym można się wspólnie podzielić. Dla wszystkich. Zapowiedź dobrego dla całej okolicy. Przyjdą wkrótce dzieci na świat. A ludziom będzie się szczęścić. Dziecięcy okrzyk: “bociany przyleciały!” to nie tylko zapowiedź wiosny i zbliżających się ciepłych dni, ale nowego życia. Nawet dorośli “wierzą w bociana”. Przy czym bocian jest “polski”. Lubi do nas przylatywać. W Polsce zakłada gniazda. Bo dobrze się tu czuje. Bocian nas wybrał. Nic mu nigdy w Polsce nie groziło. To wolny ptak. Jak drzewa, kwiaty, inne zwierzęta. Nikt nigdy nie próbował mu odebrać wolności; regulować jego przylotów, czy wyznaczyć czasu pobytu. Przylatuje kiedy chce i zostaje tak długo, jak mu się podoba. Tak było od wieków. Teraz ta tradycja może ulec zmianie.

Czy ktoś mógłby strzelać do bocianów? Trudno to sobie wyobrazić. Po namyśle jednak – jest to możliwe. Żyjemy dzisiaj w nowej rzeczywistości, która wymaga od nas porzucenia łzawych sentymentów. Potrzeba twardości i konsekwencji. Bocian już wkrótce może okazać się ptakiem komunistycznym, bajką, ludową klechą, mającą utrzymywać w ludziach przekonanie, że są częścią przyrody. Bo przecież wszystko – ptaki, drzewa, konie, wszystko, ma służyć człowiekowi. Tak chciał Stwórca i my wypełniamy tylko jego wolę. Otaczająca bociana sympatia jest reliktem epoki, która już minęła, a która spowalnia nasz dzisiejszy rozwój. Po co nam dzisiaj bocian? Niech leci do Niemiec.

Ale czy można wzbudzić do niego nienawiść? Tak, ale nie od razu. Najpierw w języku. Gdyby zacząć mówić i pisać o bocianach używając pogardliwego języka? Wprowadzając do obiegu kilka sprośnych dowcipów? Przekonując, że bocian roznosi choroby i nie jest dobry dla naszego środowiska? Że zatruwa wodę w studniach i ludność od tego choruje? Co wtedy? Czy to by wystarczyło? Nie, to chyba mało prawdopodobne. A gdyby do obrzydzania bociana włączył się Kościół, przypominając na mszach o przewrotnym charakterze ptaka, o jego grzesznym namawianiu do kopulacji? Bocian zesłany nam przez szatana, przez wroga? Udający tylko poczciwość? Ktoś mógłby jeszcze przypomnieć, zaklinając się na Boga, że bociany przynoszą też martwe dzieci, jako karę za grzechy. Bocian jest więc również ptakiem “śmierci”. Rząd również mógłby się przydać w tej akcji. Wystarczy, jak wyznaczy kary pieniężne dla tych domostw, które goszczą bociany, pod pretekstem zabezpieczenia linii przesyłowych. To już z pewnością by pomogło. Powinniśmy więc wyrzucić go z naszych serc i pamięci. Dla naszego wspólnego dobra. Dla przyszłości.

Nie czas na sentymenty i łzy. Musimy być szczerzy i twardzi. Bocian, tak naprawdę, nie jest polskim ptakiem. Owszem, zakłada gniazda i przylatuje do Polski, ale większość swojego życia spędza w Afryce. Co tam tak długo robi? Do Polski wpada na chwilę, aby przeczekać. I potem znowu go nie ma. To kosmopolita. Wszędzie czuje się dobrze. Ale co daje Polsce? Co daje Polakom? Ma wprawdzie czerwony dziób i nogi, ale w locie wygląda jak czarno-biały wróż, raczej niemiecki, a nie polski. I żywi się żabami? Kto to słyszał?

Oczywiście, ludzie będą się początkowo dziwić. Ale w końcu, no cóż, czasy się zmieniają, a przyroda powinna człowiekowi służyć, jego celom. Nie na odwrót. Są przecież obrzydliwe zwierzęta, które budzą wstręt. Bocian nie jest pożytecznym ptakiem. Jest nieraz utytłany w błocie. Żadna strata. Ekolodzy i obrońcy zwierząt z całego świata będą protestować, ale to przecież nasz kraj i nikt nie ma prawa się wtrącać w nasze sprawy. Niech pilnują swoich problemów. Polska jest suwerenna.

 

zdjęcie: scholaris.pl

tekst ukaże się również na portalu: racjonalista.tv

 

Dariusz Wiśniewski

 

3 Komentarze

  1. Choć mały ciałem, kaczor wspaniały -wyrósł nad pierwsze szermierze.
    I wieki całe będą śpiewały – pieśni o małym prezesie.

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: