Ambarasujące kontakty współpracowników prezydenta Trumpa

0
193

Dochodzenie Kongresu, w sprawie wpływania przez Rosję na proces wyborczy w USA, ujawnia coraz więcej ambarasujących faktów dla nowej administracji.

W poniedziałek odwołano przesłuchanie bliskiego współpracownika prezydenta Jareda Kushnera. Kushner będzie musiał odpowiedzieć na wiele pytań.

Nie chodzi  tylko o jego udział w rozmowach z ambasadorem Rosji w Waszyngtonie. Oprócz tego Kushner, już jako członek ekipy przygotowującej przejęcie władzy przez nowego prezydenta,przynajmniej raz rozmawiał  z Sergiejem Gorkowem, prezesem rosyjskiego Wnieszkonombanku. Instytucja ta została objęta amerykańskimi sankcjami za udział w przygotownaniu aneksji Krymu. Gorkow, jest absolwentem rosyjskiej Akademii Wywiadu (FSB) czyli spadkobierczyni KGB.  Od lat uchodził za bliskiego współpracownika Putina.  Na stanowisko dyrektora wymienionego banku powołany został dekretem podpisanym przez Putina, bank jest instytucją, w którym skarb państwa Rosji posiada 100% udziałów.

Zdaniem amerykańskich instytucji wywiadowczych. bank zajmował się korumpowaniem elit politycznych, w  krajach w których działał, przygotowywał rozmaite inne działania pożądane przez Kreml, jak kupowanie artykułów w mediach.

Amerykańskie sankcje oznaczały w praktyce, iż bank nie mógł prowadzić transakcji w dolarach amerykańskich.

Czy Kushner spotykając się z Gorkowem wiedział, kim jest on w rzeczywistości i czy zdawał sobie sprawę, z nałożenia na jego rozmócę, także personalnych sankcji za pomoc w aneksji Krymu? Pytanie to jest retoryczne, gdyż o fakcie tym, szeroko informowały media, to wiadomość publiczna i zasłanianie się brakiem wiedzy, w tym przypadku nie wchodzi w rachubę, nie może stanowić usprawiedliwienia.

Czy Kushner rozmawiał z nim jako członek ekipy przejmującej władzę i czego w takim wypadku dotyczyła rozmowa. Pamietajmy, że sankcje na bank nałożono już trzy lata temu.

Rosyjski bank potwierdził fakt odbycia rozmowy, dodając w oficjalnym oświadczeniu, iż rozmawiano z nim jako przedstawicielem Trump Organization, rozmowa zaś miała dotyczyć strategii rozwoju banku. Jeżeli to oświadczenie jest prawdziwe, było tak pisze „Wnieszkonombank”, to mamy bardzo poważny problem, w postaci konfliktu interesów. Kushner nie może rozmawiać przecież o finansach „Trump Organization”, będąc jednocześnie urzędnikiem administracji w Białym Domu. Konflikt interesów jest w tym wypadku oczywisty.

Dziennikarzy bulwersują także dokumenty świadczące o możliwości korupcji w przypadku byłego szefa kampanii prezydenta Paula Manaforte. Przesłuchiwani także będą Carter Page i Roger Stone, dawniej współpracownicy kampanii prezydenta.

Choć Biały Dom zaprzecza, to media upierają się, iż to Biały Dom zabronił zeznawać w dochodzeniu na temat Rosji, pełniącej do niedawna obowiązki Prokuratora Generalnego Sandy Yates, jaką wiedzą dysponowała,  iż uniemożliwiono jej zeznanie? Wydarzenia ta mają miejsce, w czasie kiedy Przewodniczący Komisji Izby d/s Wywiadu, republikański ustawodawca z Kalifornii Devine Nunes oskarżany jest o brak obiektywizmu w dochodzeniu. Demokraci wzywają go do dymisji.

W praktyce każdy dzień tego dochodzenia,  poważnie szkodzi administracji prezydenta. Jeżeli administracja nie ma nic do ukrycia, powinna dazyć do szybkiego zakończenia dochodzenia. Temu nie sprzyja utrudnianie pracy Komisji, stwarza wrażenie, iż administracja ma wiele do ukrycia. Czy Donlad Trump nie chciał ujawnić swoich zeznań podatkowych, gdyż rzucaja one światło na jego kontakty z Rosją?  Utrudnianie pracy komisji powodować będzie, iż powstawać będą rozmaite, często zupełnie fantastyczne teorie spiskowe.

Niektórzy twierdzą, że wynika to z faktu braku umiejętności ekipy w Białym Domu. „Trump Organization” nie była spółka giełdową. Nigdy nie musiała ona składać sprawozdań swoim akcjonariuszom. Był to typowy ”family biznes” nie znający pojęcia transparentności swoich działań.  Na razie współpracownicy Trumpa tłumaczyć będą się, z delikatnie mówiąc, ambarasujących kontaktów z przedstawicielami wrogiego mocarstwa.

 

Foto: Haaretz

Wideo; CNN

 

Andrzej Jarmakowski

 

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: