Andrzej Duda podpisze ustawę o strachu przed własną historią

  0
  194

   

  Prezydent Andrzej Duda podpisze, ale i skieruje do Trybunału Konstytucyjnego ustawę o IPN. Skladając podpis pod ustawą, prezydent zademonstruje, że Polska jest krajem, który boi się swojej historii, musi straszyć prokuratorem, aby uchronić się przed prawdą!  PiS zaś stał się zakładnikiem swojego najtwardszego elektoratu.  Oczywiście nie chodzi o termin „polskie obozy koncentracyjne”, chodzi o to, że pamięć o przeszłości, o historii nie może być przedmiotem prac wymiaru sprawiedliwości. W ustawie nie chodzi o obronę dobrego imienia Polski, bo ustawa od początku będzie poza granicami Polski martwą literą.  Pewnie w mediach, jako reakcja na ten bubel prawny opublikowanych zostanie sporo materiałów, opartych na zeznaniach ocalonych, bądź na materiałach przez nich pozostawionych.

  PiS stał się w ten sposób zakładnikiem swojego najtwardszego elektoratu, który często jest nacjonalistyczny i antysemicki, pragnie mówić, że polska historia jest wyłącznie bohaterska, pełna walki o słuszną sprawę.  Widać to było także w Chicago, gdzie poprzez media, polonijnej publiczności, która korzysta z tych mediów, stworzono urojoną rzeczywistość. Mówiono o jakimś potwornym ataku na Polskę, który nie istniał, gdyż krytyka ustawy, to jeszcze nie atak na Polskę.

  Polityczne znaczenie Polonii jest żadne, więc to taka ciekawostka, bez większego znaczenia.

  Ustawa spowodowała kryzys w stosunkach Polski  Izraelem, USA i Ukrainą.  Rada Najwyższa Ukrainy przyjęła uchwałę potępiającą polską ustawę.

  Oczywiście w tej chwili nie wiemy jeszcze jakie będą reperkusje tego bubla prawnego, jak określił tę ustawę były premier Jan Olszewski, na przykład w stosunkach z USA.

  Jeżeli chodzi o Progress, to powiem szczerze, że polską prokuraturę, jak tysiące innych redakcji na świecie mamy w przysłowiowych czterech literach.  Jeżeli więc naukowiec lub ktoś inny, chciałaby opublikować wynik swoich prac, łamy być może łamy  Progressu będą dla niego odpowiednie.

  Ustawa ta pokazuje, że Polska jest krajem, który  boi się własnej historii, strasząc prokuratorem pragnie wymusić określony sposób patrzenia na przeszłość.   Zdajemy sobie sprawę, iż ustawa ta może powodować przypływ niechęci wobec Polaków, polskości.  PiS ponosi za to pełną odpowiedzialność. My ze swojej strony prosimy pamiętać, że w Polsce jest wielu ludzi, którzy nie podzielają pisowskich obsesji. Sprzeciwiają się zakłamywaniu historii, co w tej chwili w Polsce ma miejsce na masową skalę, czego dowodem chociażby szkolne programy.

  Andrzej Jarmakowski

   

   

   

  Skomentuj

  Prosze wpisz komentarz!
  Wpisz Imie: