Angela Merkel pozostanie kanclerzem Niemiec

0
463

Badania exit polls wskazują, iż zgodnie z przewidywaniami kanclerz Angela Merkel, wybitna europejska polityk,  pozostanie na stanowisku kanclerza Niemiec. KoalicjaCDU/CSU zdobyła ponad 30% głosów, SPD zdobyła 20%.Angela Merkel, jako lider najsilniejszego państwa Unii Europejskiej ma szanse zostać przywódcą Wolnego Świata.

Exit pools wskazują, iż po raz pierwszy od zakończenia II wojny światowej do Bundestagu wejdzie skrajna prawica, z postulatami, które wywołają histeryczne ataki na przykład Prawa i Sprawiedliwości w Polsce. Wśród haseł skrajnej prawicy znajdziemy między innymi: “dumę z żołnierzy Wermachtu”, ograniczenie imigracji i przyjmowania uchodźców, deportacje, konserwatywne wartości, antyunijność. Merkel zapowiedziała, że ze skrajną prawicą żadnej współpracy nie będzie. Skrajna prawica z pewnością będzie krzykliwą opozycją, jednak bez wpływu na decyzje.

Wybór Angeli Merkel to dobra wiadomość dla Unii Europejskiej. W sytuacji, gdy Stany Zjednoczone rezygnują z pozycji lidera Wolnego Świata, rolę tę musi przejąć Unia Europejska. Niemcy wraz z Francją mogą posiadać wystarczającą siłę w Unii, aby zreformować unijną biurokrację, przywrócić sens wartościom na których Zjednoczona Europa została zbudowana, integracja Europy może zostać przyspieszona, może wejść na nowy, wyższy poziom.

Wybór Angeli Merkel z pewnością nie będzie podobał się polskim przeciwnikom zacieśniania integracji europejskiej, w postaci Prawa i Sprawiedliwości. Polska jednak już dawno, wyłącznie na własne życzenie, wypadła z grona krajów posiadających wpływ na kształt Unii Europejskiej. Wybór Merkel to znakomita wiadomość dla wszystkich ludzi miłujących demokrację, wolność, przywiązanych do idei jednej Europy , zintegrowanej gospodarczo i politycznie. Ostateczne wyniki mogą ulec niewielkiej jeszcze zmianie, ale nie należy spodziewać się jakiś większych zmian.

Można mieć nadzieję, że Europa będzie także pilnowała przestrzegania przez państwa, członków Unii standardów opisanych w europejskich traktatach.

AJ

Foto: Spiegel

Wideo: The National

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: