Apel: Pomóżmy ludziom na łodziach

  0
  91

  peoplePublikujemy Apel organizacji: Avaaz

  Członkowie najbardziej prześladowanych społeczności na świecie wsiadają na “pływające trumny”, uciekając przed przemocą i poszukując bezpiecznego azylu dla swoich bliskich. Jednak zamiast ludzkiego odruchu pomocy, nasze rządy zamykają przed nimi drzwi, skazując ich na śmierć głodową i utonięcie na morzu.

  Morza Śródziemne i Andamańskie powoli zamieniają się w cmentarze.

  Władze Birmy wygnały z kraju tysiące rodzin z ludu Rohingya – ludzie ci dryfują teraz na morzu, zmuszeni pić własny mocz, ponieważ w Malezji, Tajlandii i Indonezji odmówiono im azylu. Wokół wybrzeży Europy Środkowej każdego tygodnia ryzykują utonięcie Syryjczycy i Afrykańczycy, w desperacji decydujący się na straszliwą przeprawę, która jednocześnie jest ich ostatnią nadzieją na ucieczkę przed torturami, głodem i handlarzami żywym towarem.

  Stoimy w obliczu największego od II wojny światowej kryzysu, ale jak dotąd rządy pozwalały, by uchodźcy umierali w atmosferze narastającej ksenofobii. Sytuacja osiągnęła punkt krytyczny, a nasza społeczność ma wyjątkową szansę, by pokonać kulturę strachu za pomocą współczucia.

  Jeśli już dziś każdy z nas wpłaci choćby symboliczną kwotę, będziemy mogli wspomóc akcję ratunkową na morzu; stworzyć zespół Avaaz ds. uchodźców, który wesprze realizację tych misji oraz pomoże migrantom osiedlić się w nowym miejscu; podjąć skuteczny lobbying, by nakłonić przywódców do otwarcia granic, a także rozpocząć społeczną kampanię reklamową  przeciwko rasizmowi.

  Razem możemy pomóc uratować uchodźców i ocalić nasze wspólne człowieczeństwo.

  Jeśli nie zaczniemy szybko działać, 2015 będzie rokiem „boat people” – uchodźców na łodziach!

  Zadeklaruj wpłatę, by wspomóc uruchomienie kampanii Avaaz na rzecz uchodźców – Avaaz pobierze i przekaże Twoją wpłatę dopiero wtedy, gdy zbierzemy kwotę wystarczającą do tego, by zacząć ratować ludzkie życie.

  TAK, WPŁACĘ 2$, by zapewnić koc termiczny

  TAK, WPŁACĘ 4$, by zapewnić prowiant dla uratowanego dziecka

  TAK, WPŁACĘ 10$, by zapewnić wodę dla sześciu uchodźców

  TAK, WPŁACĘ 20$, by wydrukować 50 plakatów przeciwko rasizmowi wobec uchodźców

  TAK, WPŁACĘ 50$, by zapewnić wypożyczenie telefonu satelitarnego dla uchodźców na łodziach, żeby mogli opowiedzieć swoją historię dziennikarzom

  Aby zadeklarować inną kwotę, kliknij tutaj.

   

  Członkowie Avaaz rozpoczęli już kampanię w Wielkiej Brytanii. Tamtejszy rząd zezwolił na wjazd do kraju zaledwie 143 Syryjczyków – z 4 milionów uchodźców! W odpowiedzi ponad 1000 członków Avaaz połączyło siły, by zaprotestować przeciwko tej haniebnej polityce, oferując uchodźcom pomoc przy osiedlaniu się w nowym miejscu i wzywając lokalne władze w poszczególnych miejscowościach do tego, by zaoferowały dom 50 uciekinierom z Syrii. Zgodę wyraziły już władze w 4 miejscowościach, a mamy nadzieję, że dzięki naszym naciskom wkrótce dołączą do nich kolejne!

  Jednakże ten problem nie dotyczy wyłącznie Syrii i Wielkiej Brytanii. Jest to kryzys człowieczeństwa, skoro najbardziej bezbronni są traktowani jak przestępcy i porzucani na pewną śmierć. Oto składający się z 5 punktów plan najważniejszych działań, jakie organizacja Avaaz będzie mogła podjąć, jeśli tylko wspólnie zbierzemy wystarczające środki:

  1. Wspieramy organizacje, które dzielnie ratują uchodźców na morzu.
  2. Dzięki nowym prywatnym łodziom zorganizujemy Flotylle dla Ludzkości, które będą pomagać w prowadzeniu misji ratunkowych.
  3. Stworzymy zespół Avaaz ds. uchodźców, który zajmie się lobbowaniem wśród przedstawicieli rządów, UE i Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN) na rzecz prowadzenia skutecznych misji poszukiwawczych i ratunkowych, a także zwiększenia liczby ośrodków dla uchodźców.
  4. Będziemy wspierać lokalne organizacje w Europie i Azji Południowo-Wschodniej, które będą się opiekować uchodźcami w momencie przybycia do ośrodka, a także pomagać im odnaleźć się w naszych społecznościach.
  5. Rozpoczniemy zdecydowaną kampanię informacyjną w prasie i na bilbordach, poprzez którą będziemy walczyć z kulturą ksenofobii.

  W tym roku na Morzu Śródziemnym może utonąć nawet 30 tysięcy uchodźców. Te rodziny uciekają przed terrorem i cierpieniami, a decyzja o tym, by wsiąść na pokład łodzi może być jedynym wyborem, jaki im pozostał. Połączmy siły, by wspólnie zapobiec dalszym tragediom na morzu. Zadeklaruj wpłatę już dziś:

  TAK, WPŁACĘ 2$, by zapewnić koc termiczny

  TAK, WPŁACĘ 4$, by zapewnić prowiant dla uratowanego dziecka

  TAK, WPŁACĘ 10$, by zapewnić wodę dla sześciu uchodźców

  TAK, WPŁACĘ 20$, by wydrukować 50 plakatów przeciwko rasizmowi wobec uchodźców

  TAK, WPŁACĘ 50$, by zapewnić wypożyczenie telefonu satelitarnego dla uchodźców na łodziach, żeby mogli opowiedzieć swoją historię dziennikarzom

  Aby zadeklarować inną kwotę, kliknij tutaj.

  Nasza społeczność zrzesza miliony ludzi na świecie, zarówno w krajach, z których uchodźcy uciekają, jak i tych, w których poszukują pomocy. Udało nam się już sfinansować wyjątkowe akcje na rzecz walki z wirusem Ebola, a także działalność misji humanitarnych w Nepalu. Teraz podejmijmy kolejne pilne wyzwanie i wspólnie postarajmy się zainicjować zmiany poprzez działania, których źródłem są miłość i odwaga.

  Z nadzieją i determinacją,

  Alice, Ben, Oli, Diego, Mais, Emily, Dalia, Ricken oraz zespół Avaaz

  WIĘCEJ INFORMACJI:

  The Independent UK: Muzułmańscy migranci z Birmy porzuceni na morzu pili własny mocz, by przeżyć (tekst w jęz. angielskim)
  http://www.independent.co.uk/news/world/asia/myanmar-muslim-migrants-abandoned-at-sea-drinking-their-own-urine-to-survive-after-thailand-refuses-boat-entry-10249854.html

  UNHCR: Reakcje na uchodźców z Syrii (tekst w jęz. angielskim)
  http://data.unhcr.org/syrianrefugees/regional.php

  BBC: Migranci na Morzu Śródziemnym: tragiczna katastrofa łodzi (tekst w jęz. angielskim)
  http://www.bbc.com/news/world-europe-32399433

  CNN: Zagubieni na morzu, niechciani: los „boat people” z ludu Rohingya w Brimie (tekst w jęz. angielskim)
  http://edition.cnn.com/2015/05/19/asia/rohingya-refugee-ships-explainer/

  Tygodnik Powszechny: Azjatyccy „boat people”: z powrotem na morze
  https://www.tygodnikpowszechny.pl/azjatyccy-boat-people-z-powrotem-na-morze-28266

  Gazeta Wyborcza:  IOM: tysiące uchodźców uwięzionych na morzu u wybrzeży Tajlandii
  http://wyborcza.pl/1,91446,17901094,IOM__tysiace_uchodzcow_uwiezionych_na_morzu_u_wybrzezy.html#ixzz3ah6hxSiR

   

  Foto: www.circusbazaar.com

  Skomentuj

  Prosze wpisz komentarz!
  Wpisz Imie: