Apokaliptyczna powódź w Houston

2
624

Houston, ponad dwumilionowe miasto, w rejonie którego znajduje się jedna trzecia zdolności rafineryjnych Ameryki doświadcza największej powodzi w historii. W Houston spadło do tej pory około metra wody i to jeszcze nie koniec opadów, mogą one potrwać do środy. W niedzielę rano w niektórych rejonach aglomeracji, nadal spadało od 4 do 6 cali wody na godzinę. Woda w mieście nadal przybiera.

Burmistrz Houston apeluje do mieszkańców pozostawali w swoich domach, w najgorszym wypadku oczekiwali pomocy na dachach domów. Na razie potwierdzone zostały dwa przypadki śmiertelne. W tej chwili wysiłki wszystkich służb skierowane są na niesienie pomocy potrzebującym, na ratowanie życia. Fachowcy stwierdzają, że niektóre miejsca mogą odczuwać skutki katastrofy przez wiele tygodni, przez wiele miesięcy. Usuwanie wszystkich skutków  huraganu Harvey i towarzyszących mu apokaliptycznych opadów może zająć wiele lat. W tej chwili za wcześnie jest, aby szacować wysokość strat.

Media informują o przebiegu akcji ratowniczej, nadają komunikaty władz samorządowych.  Przed nadejściem huraganu wstrzymano produkcję w rafineriach.  Media nie informują jednak, o tym czy rafinerie zostały zalały. Nie może to dziwić, gdyż w tej chwili dotarcie do wielu miejsc jest bardzo utrudnione. Niektórzy obawiają się największej ekologicznej katastrofy w historii, gdyby do wód przedostały się często rakotwórcze chemikalia przechowywane w rafineryjnych zbiornikach.

Deszcz nadal pada, cyrkulacja powietrze powoduje, że wraca ono nad ciepłe wody  Zatoki Meksykańskiej, potem ponownie nad ląd, co intensyfikuje opady.

W tej chwili nie posiadamy informacji umożliwiających oceniać akcję ratowniczą, ani zachowanie agencji federalnych jak FEMA. Wiadomo już, że FEMA w rejonie przejścia żywiołu pozostanie przez lata.

AJ

Wideo: KHOU 11

 

Foto: NBC4i.com

2 Komentarze

    • John AA jest w bezpiecznym miejscu, naszczęście NIE w Texasie. Cóż najgorsze prognozy się ziściły, miało być 20 do 30 cali a lokajnie nawet do 40 cali. Jak podają, przeciętnie spadło 24 cale, a lokalnie nawet 50 cali, czyli 127cm i troche jeszcze pada. Do 3m10cm, to jednak jeszcze sporo brakuje. Choć jak jeszcze popada i bedzie 156 cm w jakimś lokalnym miejscu, to bede musiał p. Jarmakowskiego przeprosic. Pomyłka która jest mniejsza niż 2 razy może być zaakceptowana. Ale polskie media podawały, że spadnie PRZECIĘTNIE metr do 1,1 metra deszczu, narazie przeciętnie jest 60cm. No i najważniejsze, jak podają wiadomości amerykańskie, nie wiem na ile to jest prawdziwe, podają że takich opadów jeszcze nigdy nie zanotowano, odkąd są pomiary, czyli ponad 100 lat, ze 120. Gdyby prognozy i artykuły podkreślały, że to prawdopodobnie będzie ulewa jakiej przez ponad 100 lat jeszcze nie było, wtedy to by miało inny wydźwięk.

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: