Apteki nie dla wszystkich

0
924

Czekają nas rewolucyjne zmiany na rynku aptecznym. Zmiany wprowadza przegłosowana przez parlament (sejm i senat) zmiana ustawy – Prawo farmaceutyczne. Aktualnie ustawa oczekuje na podpis Prezydenta.

– Gdy ustawa wejdzie w życie, zmiany będą dotyczyły struktury własnościowej na rynku aptecznym w Polsce – mówi agencji MarketNews24 Paweł Borowski, adwokat, szef praktyki ochrony zdrowia kancelaria Kochański Zięba i Partnerzy.

Pierwszą główną zmianą jest to, że nowe apteki będę mogły być otwierane wyłącznie przez farmaceutów. To sytuacja w której sieci aptek z kapitałem, który nie pochodzi od osoby fizycznej będącej farmaceutą lub spółki partnerskiej farmaceutów nie będą mogły otwierać nowych placówek. Kolejne zmiany dotyczą aspektów lokalizacyjnych. W gminach większych niż 3 tys. mieszkańców nie będzie można otwierać aptek w odległości mniejszej niż 500 metrów od istniejącej już placówki aptecznej. Kolejne zmiany wprowadzone w nowej ustawie dotyczą możliwości rewizji aktualnie obowiązujących pozwoleń na prowadzenie aptek. Może to oznaczać otwarcie drogi na administracyjne zamykanie już dziś funkcjonujących aptek.

Foto: wGospodarce

Wideo: MarketNews24

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: