Atak na Rzecznika Praw Obywatelskich

0
199

 

Na zorganizowanej w Sejmie konferencji prasowej, posłowie opozycyjnej PO zaniepokojeni byli atakami na Rzecznika Praw Obywatelskich: “Jesteśmy oburzeni tym, co obóz rządzący robi wobec organizacji społeczeństwa obywatelskiego. Elementem ataku jest także atak na Adama Bodnara, pochodzący ze strony wysokich urzędników rządowych, Patryka Jakiego. Adam Bodnar został wybrany w poprzedniej kadencji z rekomendacji Platformy Obywatelskiej, ale ta rekomendacja była wsparciem, jakie miał od organizacji społeczeństwa obywatelskiego. To jest RPO, którego same organizacje obywatelskie wskazały. Najście policji na biura organizacji kobiecych. To skandaliczny fakt, który układa się w zła całość” – mówił podczas konferencji prasowej w Sejmie o nasilających się atakach PiS na społeczeństwo obywatelskie i Rzecznika Praw Obywatelskich, Wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej Tomasz Siemoniak”.

Wiceminister Patryk Jaki nie jest pierwszym politykiem PiS, jaki domaga się dymisji Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara. Przypomnijmy, że kandydaturę Pana Bodnara w ubiegłej kadencji wysunęły organizacje pozarządowe, została ona poparta przez PO, sejm ją zatwierdził. Od pewnego czasu Rzecznik stał się przedmiotem niewybrednych ataków. W związku z wypowiedziami posła Jakiego ustawodawcy PO złożą zawiadomienie do Komisji Etyki Poselskiej. Natomiast w sprawie dziennikarza M. Pyzy,  opozycja zwróci się do Rady Etyki Mediów.

Ostatnio dzieje się wiele niepokojących rzeczy. Sejm przyjął ustawę centralizującą organizacje pozarządowe. Wczoraj policja przeprowadziła w całej Polsce serię nalotów na siedziby organizacji kobiecych, współorganizujących wczorajszy „czarny protest”. Pisaliśmy o tym wczoraj, zostało w tej kwestii skierowane zapytanie poselskie, mętne medialne wyjśnienia ministra Błaszczaka, są niewystarczające, jakby dowodzą tego, że akcja policji prowadzona na zlecenie prokuratury, była zwykłą polityczną represją.

W tej chwili Patryk Jaki, kierujący pracami tak zwanej Komisji Reprywatyzacyjnej wszedł w konflikt z Rzecznikiem Praw Obywatelskich, który jedynego, czego się domaga to stosowania tego samego prawa wobec wszystkich. To tak bardzo zawadza Patrykowi Jakiemu.

Komisja Jakiego swoimi działaniami przypomina działania sowieckich prokuratorów. Jego celem nie jest poznanie prawdy, tylko potwierdzenie tez wygodnych politycznie.

Dla PiS Rzecznik Praw Obywatelskich, to zbędny balast, instytucja zawadzająca na drodze, dlatego trzeba ją atakować.

Rzecznik Praw Obywatelskich

Foto: Rzecznik Praw Obywatelskich

Wideo: Platforma News

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: