Baltimore w Chaosie

0
84

balW Baltimore po pogrzebie Freddie Gawy’a, który zginął na komisariacie policji w niewyjaśnionych okolicznościach, w wybuchły rozruchy. W mieście tym, od wielu dni trwały pokojowe protesty. Manifestanci protestowali przeciwko brutalności policji. Sprawa Afroamerykanina, który zmarł w kilka dni po zatrzymaniu przez policję, trochę przypomina sprawę ,jeszcze z czasów komunistycznej dyktatury w Polsce, a mianowicie Grzegorza Przemyka, który został śmiertelnie pobity przez milicjantów na komisariacie przy ulicy Kanonicznej w Warszawie. Winni tej zbrodni do dzisiaj nie ponieśli odpowiedzialności. Gawy także przecież nie zmarł z powodu spotkania z krasnoludkami.

Wśród, nie tylko Afroamerykanów od wielu tygodni narastał gniew z powodu, ich zdaniem, zamiatania pod dywan, przez wymiar sprawiedliwości, przypadków policyjnej brutalności. Oburzeniem reagowano na brak zarzutów wobec policjanta w Ferguson, w Nowym Jorku i innych miastach. Do mediów, na pierwsze strony gazet, trafiają tylko niektóre przypadki. Jednak lista ofiar policyjnej przemocy jest znacznie dłuższa. Na amerykańskich kampusach uniwersyteckich, także w Chicago niemal każdego dnia odbywają się pokojowe manifestacje, gdzie prezentowana lista ofiar policyjnej brutalności, jest bardzo długa. W społecznym odbiorze wymiar sprawiedliwości w USA przeżywa kryzys i nie traktuje równo czarnych i białych, policja zaś cieszy się ochroną tak zwanego wymiaru sprawiedliwości. Gromadząca się od wielu tygodni frustracja nagle, wyładowała się w Baltimore.

Rozruchy zapoczątkowane zostały przez młodzież szkół średnich, która poczęła rabować sklepy w jednym w centrów handlowych. Podpalono jeden z kościołów. Rabowano i podpalano sklepy oraz samochody. Wkrótce mieliśmy do czynienia z regularną bitwą, transmitowaną na żywo przez telewizję. Widzieliśmy jak w stronę policjantów leciała kostka brukowa i inne przedmioty. Policja używała broni gładko kulkowej. 15 Funkcjonariuszy zostało rannych. W mieście wprowadzono stan wyjątkowy i godzinę policyjną. W pilnowaniu porządku pomaga Gwardia Narodowa.

Przywódcy czarnej społeczności, ostro krytykujący akty wandalizmu, bandytyzmu oraz zamachy na własność prywatną, uważają, iż ta manifestacja siły w mieście nie jest potrzebna. Dlatego dla młodzieży w Baltimore pastorzy otwarli Kościoły, gdzie nauczają, w jak to określono „pokojowego obywatelskiego nieposłuszeństwa.

Zdaniem przywódców Afroamerykanów w Baltimore błędem było zamknięcie we wtorek szkół, kolejnym błędem jest także manifestacja siły. Powoduje to tylko, iż frustracja wśród Afroamerykanów będzie jeszcze większa, ostrzegają przywódcy Afroamerykanów. Trzeba pamiętać, iż sytuacja społeczna i ogromne bezrobocie w wielkich miastach, wśród Afroamerykanów także jest znaczącym czynnikiem. W Baltimore bezrobocie wśród Afroamerykanów wynosi ponad 60%.

Sytuacja w Baltimore będzie trudnym testem dla nowej szefowej Departamentu Sprawiedliwości.Jej Departament dla wielu manifestantów, jest raczej Departamentem Niesprawiedliwości.Będzie musiała przekonać opinię publiczną, iż jest po stronie Sprawiedliwości. Błędem byłoby odpowiedzialnością za te wydarzenia obracać jedynie młodocianych chuliganów. Sprawa jest znacznie bardziej skomplikowana.

Foto: businessinsider

Andrzej Jarmakowski

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: