BastaYa!: Do wszystkich znajomych i przyjaciół zainteresowanych tym, co się dzieje w Hiszpanii.

0
356
Ambasada Hiszpanii Warszawa. Fot. fb Ambasady

Dostaliśmy tekst opublikowany przez stowarzyszenie BastaYa! . W związku z wydarzeniami w Katalonii (m. in. dzisiejszymi), warto zapoznać się z tym stanowiskiem oraz jego autorami, o których tłumacz, Marek Kowalski napisał kilka słów.

“Basta Ya! Jest inicjatywą obywatelską Basków, która w swojej formacji łączyła ludzi różnorodnych idei politycznych, z potrójnym celem zwalczania terroryzmu w jakiejkolwiek formie, wspierania ofiar, i bronienia Państwa Prawa, Konstytucji Hiszpanii i Statutu Autonomii Kraju Basków.
Pomimo uniwersalistycznej natury jej ideałów, organizacja obrała jako swój cel opozycję do terroryzmu ETA.

Basta Ya! wyróżniało się przez swój charakter aktywistyczny, ponieważ nie tylko broniła wymienionych ideałów, ale także promowała je poprzez organizowania demonstracji i aktów protestu ” . Oto sama odezwa:

Piszemy do Was, jako założyciele Obywatelskiej Platformy Basta Ya!, która otrzymała Nagrodę Sacharowa w 2000 roku za obronę wolności w Kraju Basków.
Jako obywatele Hiszpanii i Europy jesteśmy bardzo zaniepokojeni tym, co dzieje się w Hiszpanii w odniesieniu do Katalonii. Nie chcemy milczeć podczas zastępowania faktów, propagandą i manipulowaniem emocjami przez regionalny samorząd, który robi to w ramach otwartego buntu przeciwko hiszpańskiej demokracji i traktatom europejskim.

Przepraszamy, ale wymienimy niektóre z truizmów:

1. Obywatele Katalonii, podobnie jak całej Hiszpanii, często głosują zgodnie z zasadami demokratycznymi; w Katalonii, sześć razy w ciągu ostatnich pięciu lat.
Fałszywe jest to, że nie mogą oni głosować.

2. Władze katalońskie naruszyły własne prawa: w sesjach parlamentarnych z dnia 6 i 7 września uniemożliwiły opozycji wykonanie swojego prawa parlamentarnego do składania poprawek i do debaty nad ekspresowo przyjętym, niekonstytucyjnym prawem oraz do przeprowadzenia referendum w sprawie samostanowienia.

  1. Edukacja autonomiczna była systematycznie stosowana do indoktrynacji w nienawiści do Hiszpanii, w ramach rozpowszechniania katalońskiego suprematyzmu i dyskryminowania hiszpańskojęzycznych studentów (ponad połowa).

    Rząd regionalny w celu zwiększenia liczby osób obecnych w trakcie demonstracji oraz imprez publicznych popierających niezależność postanowił zachęcić i zarazem wykorzystać uczniów i studentów poprzez zamykanie szkół i uczelni.

4. Katalonia to jeden z najbogatszych regionów Hiszpanii i jej obywateli cieszą się wysokim standardem życia i jednym z najwyższych stopni samorządu w porównaniu do jakiegokolwiek innego regionu w Europie. Region Katalonii nigdy nie był samodzielną jednostką polityczną. Był zbiorem powiatów, które tworzyły część Francji, a następnie Królestwa Aragonii do momentu połączenia się dynastycznie z Królestwem Kastylii w 1492 roku tworząc aktualną Hiszpanię.

5. Partia polityczna, która tradycyjnie rządziła w Katalonii (obecnie PDCat) przez 30 lat za pomocą pieniędzy publicznych wypracowanych przez wszystkich Hiszpanów, promowała swój program separatystyczny, zarazem obwiniając Rząd centralny za cięcia w polityce socjalnej, edukacji i służbie zdrowia poprzez oskarżenia “Espanya ens roba” (Hiszpania nas okrada).

6. Ta partia polityczna w swoim składzie posiada jako jednych z liderów — dwóch byłych Prezydentów, Jordi Pujol i Artur Mas — są oni oskarżeni o korupcję polityczną, zarazem sama partia finansuje się w sposób ciągły za pomocą skorumpowanego systemu znanego jako 3%, czyli minimum, jakie biznesmeni musieli płacić, aby mieć dostęp do jakichkolwiek zamówień publicznych. Dochodzenie sądowe tego skorumpowanego działu zbiegło się nieprzypadkowo, z przyspieszeniem procesu separatystycznego, chcąc w ten sposób uchronić osoby odpowiedzialne za owe działania przed hiszpańskim wymiarem sprawiedliwości.

7. Hiszpania jest monarchią parlamentarną i jej konstytucja może być zmieniona poprzez procedury przewidziane dla tego postępowania, w tym także reformy, które obejmują prawo do samostanowienia części terytorium. Dzisiaj jest to działanie niekonstytucyjne, tak samo, jak we wszystkich krajach UE, bez wyjątku.

8. Głosowanie nad terytorialną secesję, które jest forsowane przez rząd kataloński, żeby było demokratyczne wymagałoby, aby wszyscy Hiszpanie wzięli w nim udział, ponieważ to, co należy do wszystkich, Państwo i terytorium, musi zostać uzgodnione przez wszystkich.

9. Separatyzm jest zamachem przeciwko demokracji, jednostronnie łamie i zrywa (nie ma rozbicia porządku konstytucyjnego, który by nim nie był) z prawem hiszpańskim i z prawem regionalnym, i rozpoczęto wprowadzać kampanię przeciwko rządowi centralnemu przedstawiając go jako „zły” uniemożliwiający przeprowadzenie nielegalnego referendum, które zostało uznane za niezgodne z konstytucją przez nasz najwyższy sąd.

Jeśli chodzi o wydarzenia z 1 października br., niezrozumiałym dla nas jest fakt, że uznaje się za “błąd” lub “niezręczność” akcje przeprowadzone przez służby porządkowe w celu uniemożliwienia zorganizowania referendum, które było niezgodne z prawem. Można dyskutować na temat stosowności poleceń sądowych, ale działania policyjne były proporcjonalne i podobne do tych stosowanych we wszystkich krajach europejskich w takich sytuacjach.

Kataloński policja, Mossos (17.000 oficerów z kompetencjami policyjnymi), aktywnie zbojkotowała egzekwowania orzeczeń sądowych, ułatwiając zakłócania porządku publicznego, a w niektórych przypadkach doszło do konfrontacji z Siłami Bezpieczeństwa Państwowego (Policją Państwową i Strażą Miejską), wynikiem czego było 431 rannych, było to dalekie od “pokojowego dnia demonstracji narodowej”. Sieci informacyjne i media dotowane przez kataloński Rząd regionalny, wspierane przez regularną sieć pokrewna rosyjskiemu rządu systematycznie rozpowszechniały fałszywe ujęcia przemocy i zniekształcone fakty.

Kataloński rząd regionalny działał i nadal działa jako organizacja zdeterminowana do wykonania zamachu stanu. Administracja regionalna stara się udzielać osłonę polityczną i materialną zorganizowanym grupom działającym w ramach otwartej rebelii przeciwko porządkowi konstytucyjnemu, między innymi poprzez zajmowanie szkół, blokowanie dróg, atakowanie hiszpańskich służb porządkowych i poprzez powszechne zastraszenie większości społeczeństwa katalońskiego niezadowolonego z tego stanu rzeczy.

Podczas „Brutalnej represji”, o której się mówi, odnotowano w sumie dwie osoby hospitalizowane, jedna z nich to starsza osoba, która miała atak serca. Jeśli chodzi o „rannych”, których separatyści szacują na około 800 osób, to tak naprawdę osoby, którym udzielono opieki medycznej na ulicy i w miejscach publicznych, w tym są to osoby dotknięte omdleniami, atakami lęku i irytacjami dymem wdychanym podczas demonstracji. Propagandowe manipulacje, mające na celu wprowadzić w stan zgorszenia dobre uczucia ludzi, którzy ignorują to, co się stało, nie ma precedensu w demokratycznej Europie i przypomina systemy totalitarne z lat trzydziestych i czterdziestych.

Na koniec chcemy podkreślić, że jeśli separatystyczne plany zostaną ostatecznie osiągnięte, to będą miały bardzo negatywny wpływ na całą Europę. Hiszpania nie jest jedynym krajem członkowskim Unii Europejskiej z separatystycznymi napięciami, a także możliwością uchylenia w drodze faktów dokonanych jej konstytucji i jej integralności terytorialnej- patrząc na scenariusz, który przypomina rozpad dawnej Jugosławii, prędzej czy później może wpłynąć na inne państwa, kończąc tym samym ze wspaniałym projektem o Europie wolnej od niszczycielskiego i ksenofobicznego nacjonalizmu wewnątrz własnych granic. Uważamy, że nadszedł czas, by instytucje europejskie wsparły Hiszpanię w celu przywrócenia porządku konstytucyjnego oraz zasad demokracji w części kraju, i części Unii Europejskiej, kontrolowanego przez de stabilizacyjną administrację i skorumpowaną klasę polityczną.

Bez jakiejkolwiek szczególnej uwagi, z poważaniem,

Fernando Savater

Rosa Díez

Maite Pagazaurtundúa

Carlos Martínez Gorriarán

Maria San Gil

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: