Bez Iraku w nowym dekrecie o zakazie przyjazdów w USA

2
260

Prezydent Donald Trump podpisał nowe nowe rozporządzenie, o zakazie przyjazdów do USA. Zakaz obejmuje: Syrię, Iran, Libię, Somalię, Sudan oraz Jemen. W stosunku do poprzedniego, zakwestionowanego przez sąd rozporządzenia, na liście nie ma Iraku. Naciskali na to między innymi szef Pentagonu, przypominając, iż armia Iraku prowadzi zakrojoną na szeroką skalę operację militarną w Iraku, jest sojusznikiem USA, ponadto rząd tego kraju zobowiązał się do pomocy w weryfikowaniu osób starających się o wizę.

Przedstawiciele administracji podkreślali, iż rządy sześciu wymienionych w rozporządzeniu krajów, czynnie wspierają terroryzm i nie jest możliwa weryfikacja osób ubiegających się o wizę umożliwiającą wjazd do USA.

Prawnicy podkreślają, iż w tekście rozporządzenia poprawiono szereg rozwiązań kwestionowanych przez sądy. Czy dekret utrzyma się w sądzie, bo z pewnością zostanie zaskarżony, to zupełnie inna sprawa. Pozycja prezydenta w sądzie będzie silniejsza niż, w przypadku pierwszego dekretu – przewidywali prawnicy.

Zadbano także o to, aby nie wywoływać bałaganu na lotniska, dekret wchodzi w życie 16 marca, nie obejmuje posiadaczy zielonych kart.

Wprowadzenie rozporządzenia na ten temat było zapowiadane w kampanii wyborczej.    Stanowiło jeden z istotnych punktów programu prezydenta. Zakwestionowanie konstytucyjności rozporządzenia byłoby poważnym ciosem dla administracji.

Prezydent, który lubi być przedstawiany w centrum wydarzeń, tym razem rozporządzenie podpisał bez żadnej uroczystości w Białym Domu, bez udziału kamer.

Pewnie chodziło także o to, aby nie stwarzać okazji. do zadawaniu pytań przez dziennikarzy. Obok omawianego rozporządzenia, tematem w Waszyngtonie są oskarżenia pod adresem Baracka Obamy, który zdaniem prezydenta Trumpa miał podsłuchiwać  jego rozmowy telefoniczne. Prezydent, ani Biały Dom, nie przedstawiły żadnych dowodów na poparcie tej tezy, choć FBI odrzuciła te oskarżenia, podobnie jak ludzie kierujący służbami kategorycznie odrzucali takie oskarżenia. Kilkadziesiąt godzin po wysunięcia oskarżenia,  jego współpracownicy nie powiedzieli nic nowego dotyczącego źródeł pochodzenia tych informacji. Prezydent domaga się, aby Kongres przeprowadził dochodzenie tego dotyczące.

Trzeba pamiętać, iż obecnie toczy się postępowanie w sprawie kontaktów przedstawicieli administracji, wcześniej kampanii, z przedstawicielami Federacji Rosyjskiej.

Obserwatorzy podkreślają, iż prezydent był bardzo sfrustrowany w ciągu minionego tygodnia, stąd może takie oskarżenia, będące wynikiem frustracji.  Bezpodstawne oskarżenia mogą mieć jednak bardzo poważne konsekwencje, nie tylko dla wiarygodności urzędu.

AJ

Foto: TravelPulse

Wideo: PRESIDENT DONALD TRUMP SPEECH & PRESS CONFERE/Youtube.com

2 Komentarze

 1. A tymczasem dzisiaj 6go marca dzwonił do mnie murzyn analfabeta, czyli automat z nagranym murzynem, że jutro 7 marca w Chicago jest wieka demonstracja, protest, przeciwko Trumpowi i jego executive order numer. Demonstracja na ulicy Adams i .. o godzinie. Niestety tego murzyna z automaty nie zrozumiałem, bo nawet jak na murzyna, nie tylko po murzyńsku mówił, ale jeszcze bełkotał. To nie wiem numer dekretu Trumpa i o której godzinie jutro, ale do południa. Wielka demonstracja przeciwko rasizmowi. Pytanie dlaczego ten murzyn z automatu dzwonił do mnie? Czy dzwonil też do innych? Ja natrętny sprzedawca. I jaki to rasistowski dekret Trump ostatnio wydał? Bo nic o tym nie wiem. No i jeszcze jedno, ta wielotysięczna demonstracja w downtown ma być w dzień do południa, nie dosłyszałem o której godzinie, ale do południa.To kto tam będzie? Bezrobotni? Czy praqcownicy , urzędnicy miejscy którzy zrobią sobie płatna przerwe w pracy. A ci bezrobotni to jak do tego centrum dojadą?/ Parkingi po $25, a autobus, czy Uber kosztuja. Ktoś tym bezrobotnym za dojazd zapłaci. Kto i z czyich pieniędzy??

  • Join the fight for an all elected all
   Civilian Police Accountability Council – CPAC
   For Community Control of the Chicago Police

   To get involved go to StopPoliceCrimes.com
   FB Chicago Alliance Against Racist and Political Repression
   email: contact@naarpr.org @naarpr
   To oni dzwonili. Popatrzyłem na ich strone i nie widze żadnego związku z prezydentem Trumpem

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: