Biznesowy partner Cohena zawarł porozumienie z prokuratorem

0
155

Dziennik New York Times donosi, iż biznesowy partner i przyjaciel adwokata prezydenta, Donalda Trumpa Michaela Cohena, Evgenij Friedman zawarł porozumienie z federalnymi i stanowymi śledczymi, zgodził się zapłacić $50.000 kary za niezapłacone podatki, przede wszystkim zgodził się współpracować z prokuratorem.

Friedman, emigrant z Rosji, oskarżony był o niezapłacenie około 5 milionów dolarów podatków, groziło mu nawet do 25 lat więzienia. Friedman uniknie jednak więzienia, w zamian za pełną współpracę z prokuratorem. Dla zawarcia tak korzystnej umowy musiał on mieć sporo do zaoferowania, to dla nikogo nie ulega wątpliwości.  Dla obserwatorów nie ulega wątpliwości, iż współpraca Friedmana z prokuratorem może być dźwignią, która zmusi Michaela Cohena do współpracy z Robertem Muellerem. Czy tak będzie przekonamy się wkrótce.

Ameryka blisko poważnego kryzysu konstytucyjnego

Prezydent Donald Trump, jak i Stany Zjednoczone wkroczyły na bardzo grząski grunt prawniczy. Chodzi o to, iż Inspektor Generalny ma przeprowadzić dochodzenie w sprawie paranoi prezydenta Trumpa, dotyczącej hipotetycznego nielegalnego  szpiegowania kampanii prezydenta Trumpa. Prezydent wielokrotnie mówił, iż podsłuchiwano jego rozmowy w Trump Tower w Nowym Jorku. Prezydent domaga się dochodzenia w sprawie szpiegowania jego kampanii, które jego zdaniem prowadzono z przyczyn politycznych. Prezydent informował, iż takie dochodzenie zostanie przeprowadzone.

Nigdy nie przedstawiono żadnego dowodu w tej sprawie. W sumie będzie to dochodzenie w sprawie dochodzenia FBI. O dochodzeniu tym rozmawiał prezydent z Rod Rosensteinem, nadzorującym także dochodzenie Muellera.

Jakby tego było mało, w Białym Domu ma odbyć się spotkanie, podczas którego grupie republikańskich ustawodawców mają zostać zaprezentowane jakieś tajne informacje dotyczące tych śledztw. Fakt, iż na spotkanie zaproszeni zostali wyłącznie republikańscy ustawodawcy z Komisji d/s wywiadu w amerykańskiej demokracji jest czymś niesamowitym, niespotykanym. Tego jeszcze nie przerabialiśmy.

Nigdy wcześniej nie prowadzono także dochodzenia w sprawie śledztwa prowadzonego przez FBI.

FBI rzecz jasna pozyskuje informacje od obywateli, którzy współpracują z władzami. Informatorzy ci  przekonani  są, że ich nazwisko nie znajdzie się na pierwszej stronie „New York Timesa”.  To dochodzenie w sprawie dochodzenia, FBI dotyczącego wpływu Rosji na przebieg kampanii wyborczej w USA,  spotkania z udziałem ustawodawców tylko z jednej partii powodują, iż bardzo łatwo, stąpając po grząskim gruncie Ameryka, może znaleźć się w poważnym kryzysie konstytucyjnym, którego skutków, jak i przebiegu w tej chwili przewidzieć nie sposób.

Ponadto dziennikarze CNN oraz AP wyrzuceni zostali ze spotkania organizowanego przez EPA, rządową Agencję Ochrony Środowiska. Nie podano żadnej racjonalnej przyczyny takiego zachowania.  CNN i AP ogłosiły oświadczenia, w których podkreślano rolę wolnych mediów w funkcjonowaniu  systemu demokratycznego.

Foto: USA Today

Wideo@CNN

Andrzej Jarmakowski

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: