Brytyjskie ultimatum wobec Rosji

0
267

 

Sergiej Skripal, wysoki oficer rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU , który postanowił wybrać wolność w Wielkiej Brytanii, został zamordowany (?) w mieście Salisbury w Wielkiej Brytanii.Podobnie zamordowana została córka agenta. Brytyjczycy są wściekli, żądają od Rosjan wyjaśnień i informacji na temat tego co się wydarzyło.  Brytyjczycy pamiętają, co się stało  z Litwinienko, który został zamordowany przez rosyjski wywiad.  Potem była jeszcze seria morderstw, zaś odpowiedź Wielkiej Brytanii niezbyt silna. Tym razem miarka się przebrała.

Brytyjczycy grożą, iż jeśli do wtorku do godziny dwunastej w południe, nie otrzymają wiarygodnych informacji n ten temat, uznają incydent, za niczym nie uzasadniony atak na Wielką Brytanię. Możliwe będzie wydalenie rosyjskich dyplomatów oraz nawet bojkot przez Wielką Brytanię mistrzostw świata w piłce nożnej.  Ciekawe, czy Polska poprze taki bojkot. Brytyjczycy nie ukrywają, że mogą się zwrócić do NATO o pomoc.

Brytyjczyków zaniepokoiło, że w w ataku na  Skripala i jego córkę użyto gazu paraliżującego system nerwowego określonego kryptonimem  „nowiczok”. To gaz bojowy wyprodukowany jeszcze w Związku Radzieckim wielokrotnie silniejszy od dobrze opisanego agenta paraliżującego system nerwowy VX.

Nie znamy wszystkich informacji dotyczących gazów powstałych w programie „nowiczok”. Mogły one stanowić problem dla NATO, gdyż zabezpieczenia przed nimi nie zapewniała większość kombinezonów wykorzystywanych w krajach NATO.  W przypadku tego ataku pomocy medycznej 21 udzielono osobom, które mogły przebywać w okolicy parku i pubu, gdzie był  Skripal, nakazano wypranie wszystkich rzeczy osobistych. Policjant, który jako pierwszy przybył do mieszkania Skripala w stanie ciężkim przebywa w szpitalu.Brytyjska prasa dopuszcza dwie możliwości. Ataku dokonali Rosjanie, rząd tego kraju, albo Rosjanie stracili kontrolę nad niezwykle groźnym związkiem chemicznym, potwornie groźnym. Ta druga możliwość mniej prawdopodobna. Rosjanie  jak zwykle w takich sytuacjach nabrali wody w usta i odrzucają oskarżenia.

Powiedzmy sobie jasno nie można pójść do sklepu i kupić sobie fiolki z gazem z grupy „nowiczok”. Krasnoludki nie użyły tego chemicznego świństwa w Salisbury. Dostarczyć musieli go przeszkoleni agenci w określonym celu. Skripak skazany został w Rosji za szpiegostwo. Rosjanie nigdy ni e ukrywali, że  swoich agentów  za zdradę karzą karą śmiercią. Agentom GRU szkolonym w Moskwie pokazywano specjalny piec, gdzie zdrajców palono żywcem, powoli wjeżdżali do pieca, aby dłużej cierpieli.

Foto: EurActiv.pl

Wideo: @BBC News

 

Mamy więc historię zupelnie jak z czasów zimnej wojny.

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: