Budownictwo i transport z kłopotami finansowymi

0
98

Dwie branże, budowlana i transport, mają największe problemy finansowe. Oferują najdłuższe terminy płatności, co pogłębia ich kłopoty z płynnością finansową. W przeciwieństwie do innych branż, spodziewają się pogorszenia swojej sytuacji.

– Budownictwo i transport oferują bardzo hojnie terminy płatności, to są dwie branże o dość wysokim ryzyku – mówi w rozmowie z MarketNews24 Grzegorz Sielewicz, główny ekonomista Coface w Regionie Europy Centralnej.

Badanie międzynarodowej firmy doradczej Coface, dotyczące opóźnień płatniczych w Polsce, zostało przeprowadzone w grudniu 2017 r., gdy otoczenie makroekonomiczne sprzyjało przedsiębiorstwom: odnotowano przyspieszenie wzrostu PKB do 5,1 proc. Mimo to opóźnienia płatności wzrosły.

Faktury w Polsce płacone są kontrahentom z dwumiesięcznym opóźnieniem. Średnie opóźnienia płatności wzrosły o 11 dni (w porównaniu do zeszłorocznego badania Coface), do 62,5 dni.

-Wydłużenie terminów płatności nie uchroniło budownictwa i transportu przed jeszcze większymi opóźnieniami – mówi Grzegorz Sielewicz, główny ekonomista Coface.  – Opóźnienia w branży budowlanej to 116 dni, a w transportowej aż 146 dni.

W innych branżach o najbliższej przyszłości menedżerowie myślą dość optymistycznie, natomiast w budownictwie i transporcie przewidują pogorszenie rentowności i wzrost przeterminowanych płatności.

Foto: Inżynier Budownictwa

Wideo i tekst: @MarketNews24

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: