Chicagowski departament Policji naruszał prawa obywatelskie

0
197

Chicagowski departament Policji dopuszczał się naruszania konstytucyjnych praw obywateli. Taka jest konkluzja raportu Departamentu Sprawiedliwości powstałego w oparciu o dochodzenie Departamentu wszczęte w grudniu 2015 roku. Przeprowadzenie dochodzenia zleciła Loretta Lynch, szefowa Departamentu Sprawiedliwości, po tym jak chicagowski policjant zastrzelił czarnoskórego nastolatka Laquana McDonalda. Cała treść raportu opublikowana zostanie jutro, czyli w piątek. O fakcie tym informuje dziennik „Chicago Tribune”. Dochodzenie na polecenie Lynch rozpoczęto w grudniu 2015 roku.

Biuro burmistrza Rahma Emanuela stwierdziło, że w Chicago wykonano wiele niezbędnych reform, ale przed miastem i departamentem policji jeszcze wiele pracy.

Departament Sprawiedliwości postanowił sprawdzić, czy działaniami chicagowskich policjantów kierowały uprzedzenia rasowe, etniczne, czy inne.

Z pewnością do treści raportu wrócimy, po zapoznaniu się z jego treścią.

Na razie można odnotować, że polityka polegająca na wysłaniu dodatkowych sił policyjnych, do najbardziej zagrożonych rejonów miasta nie przyniosła rezultatu. Nie da się postawić przy każdym mieszkańcu tych okolic, policjanta z pistoletem maszynowym.

Politycy uwielbiają poszukiwać populistycznych, efektownych rozwiązań. Jeżeli gdzieś działają gangi, wyślemy tam dodatkowych policjantów. Prawda jest taka, że skoro istnieje zapotrzebowanie na narkotyki,  to ludzie zrealizują te potrzeby bez względu na to, czy jest to legalne, czy nie.

Zakazanie spożywania alkoholu nie wpłynęło na to, że ludzie pili mniej. Wręcz przeciwnie. W Chicago jak dowodzą badania, najwyższe spożycie alkoholu było w latach prohibicji.  Można powiedzieć, że w czasie prohibicji, dzięki Al’Capone, także dzięki naszemu polonijnemu wybitnemu  gangsterowi Earlowi Wojciechowskiemu, Chicago nigdy nie trzeźwiało.  Czy można się dziwić, że Chicago jest chyba jedynym miastem na świecie, w którym gangster ma swoje muzeum?  Przecież bez gangsterów trudno byłoby przetrwać ponury czas prohibicji. Zostawiamy to do przemyślenia Departamentowi Policji w Chicago, z jednoczesną prośbą o poszanowanie obywatelskich wolności.

Andrzej Jarmakowski

Wideo: Laine Wescombe/You tube.com

Foto: The Blaze

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: