Chiny w stanie wojny handlowej z USA, Manaforte za kraty

0
183

Od 6 lipca br. Mają zacząć obowiązywać nowe, kolejne cła nałożone na towary importowane Z Chin. 25% cla nałożone zostaną na towary przemysłowe i wytworzone w sektorze nowych technologii. Prezydent uzasadnił nowe cła wysokim deficytem USA w handlu z Chinami, jak i kradzieżą przez Państwo Środka technologii z USA. Lista towarów objętych cłami z Chin może być ogłoszona jeszcze dzisiaj.

Minister d/s handlu powiedział, iż wojna handlowa nie leży w interesie Chin, USA i światowe ekonomii, jednak Chiny nie ze swojej winy znalazły się w stanie wojny handlowej z Chinami. Cła mają obejmować towary importowane na rynek USA o wartości 50 miliardów dolarów.

Chiński minister handlu powiedział, iż rząd odpowie natychmiast, lista amerykańskich towarów jest już gotowa i zacznie obowiązywać automatycznie po wprowadzeniu ceł w USA.

Chińczycy cłami obłożą amerykańskie samochody sprowadzone do Chin, samoloty oraz produkty rolne, głównie z soi.

Giełda zareagowało stosunkowo spokojnie, wskaźnik DOW tracił około 150 punktów. Paniki nie było, choć świat biznesu czeka na listę towarów objętych cłami.

Rozmowy handlowe zakończyły się fiaskiem, nie przyniosły żadnego rezultatu.

W amerykańskiej polityce działo się sporo. Prezydent powiedział, iż nie planuje podpisania kompromisowej ustawy imigracyjnej, wypracowanej w Kongresie przez republikanów, Prezydent winę na całą sytuację zwalił na Demokratów. Prezydent ma jednak ogromne problemy z faktografią.

Były prawnik prezydenta Michael Cohen, planuje współpracę z federalnymi śledczymi. Podono Cohen jest bardzo niezadowolony ze sposobu traktowania go przez prezydenta i Rudy Gulianiego. Co z tego wyniknie? Zobaczymy.  Jedno jest pewne facet może posiadać ogromną wiedzę dotyczącą interesów prezydenta.

Manaforte idzie do więzienia

W przeciągu godziny powinna zapaść decyzja, czy były szef kampanii wyborczej Dobalda Trumpa Paul Manforte trafi do więzienia. Prokurator twierdzi, że Manaforte jest groźny dla społeczeństwa, ponadto usiłuje on zastraszać świadków.  Gdyby sędzia przychylił się do wniosku prokuratury i Manaforte trafił do więzienia byłaby to dla niektórych zaskoczenie.

Sędzia podjął decyzję, iż Manaforte, były szef kampanii Donalda Trumpa będzie na proces oczekiwał  w więzieniu. Będąc w areszcie domowym, Manorte używał wielu telefonów do kontaktowania się ze świadkami i zastraszania ich. Przynajmniej do września Manaforte posiedzi w kryminale, gdyż w wtedy ma rozpocząć się jego proces.

Wcześniej Manaforte był lobbystą reżimu Janukowicza na Ukrainie.

Foto: Asia Times

Wideo: @FRANCE 24 English

 

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: