Comey: Rosja chciała zaszkodzić Ameryce, Clinton, pomóc Trumpowi

0
175

Szef FBI James Comey zeznawał dzisiaj przed Komitetem d/s Wywiadu Izby, w sprawie wpływu Rosji na proces wyborczy w USA. Szef FBI powiedział, że Rosja chciała zaszkodzić Ameryce, Hillary Clinton, zaś pomóc Donaldowi Trumpowi. Szef FBI powiedział, że trzeba być przygotowanym na to, iż Rosja powróci, w kampanii wyborczej w roku 2018 oraz w 2020. Amerykańskie służby muszą być przygotowane na taką ewentualność.

Szef FBI przyznał, iż FBI prowadzi dochodzenie w tej sprawie, ale w tej chwili nie można powiedzieć, że ktoś z kampanii Donalda Trumpa koordynował kontakty  z Rosją.  Jednak ustawodawcy cytując daty spotkań oraz ogólnie dostępne wypowiedzi, celowo powtarzane do publicznego rekordu, wskazywali że sekwencja zdarzeń układa się w całość.  Rosja kontaktując się z osobami z kampanii Trumpa, potrafiła wpłynąć na treść platformy wyborczej Partii Republikańskiej. Rosja liczyła, że Ameryka zmieni swoją politykę w sprawie NATO. Comey nie komentował tego, nie odnosił się do sekwencji zdarzeń, gdyż nie chciał komentować prowadzonego dochodzenia. Comney stwierdził, iż nie ma żadnych informacji potwierdzających oskarżenia prezydenta Donalda Trumpa, iż prezydent Obama zlecił podsłuchiwanie Donalda Trumpa.  Mimo tak jasnego oświadczenia, rzecznik Białego Domu odmówił wycofania się z tych oskarżeń. Tak samo zaprzeczono,  w trakcie przesłuchania w Kongresie, aby Brytyjczycy w jakikolwiek sposób uczestniczyli w podsłuchiwaniu Trumpa.  Natomiast Comney potwierdził bliskie związku Wikileaks z wywiadem Rosji.

Jedno jest pewne nie był  to dobry dzień dla Donalda Trumpa.

Wielu ustawodawców pytało się o przecieki, dotyczące generała Flynna, twierdząc, iż jego nazwisko nie miało prawa wypłynąć do mediów. Czy autorzy przecieków zasługują na 10 lat więzienia?  Momentami można było odnieść wrażenie, że dla niektórych ustawodawców ważniejsze jest ustalenie kto wsypał Flynna, niż wyjaśnienie wpływu Rosji na kampanię wyborczą w USA.

Ustawodawcy pytali, o różne rzeczy, czy jak ktoś jedzie na lunch z Putinem, to wie, że z Putinem nie ma lunchy za darmo. Szef FBI oczywiście nie komentował.

Rosyjska telewizja RT jest ogniwem moskiewskiej propagandy, podającej często nieprawdziwe informacje.   Generał Flynn poleciał do Moskwy na obchody 10-lecia telewizji RT, dostał za to 35 tysięcy dolarów. Czy powinien zarejestrować się jako obcy agent? Zanim został doradcą d/s bezpieczeństwa? Comey nie chciał spekulować na ten temat. Tak samo Comeny nie komentował informacji o kasie zarobionej za doradzanie i lobbowanie na rzecz Turcji i Erdogana.

Sporo pytań dotyczyło Paula Manaforte, doradzającego prezydentowi, zaś wcześniej był on szefem kampanii Trumpa. Brał duże pieniądze, za  doradzanie Janukowiczowi. Czy szef kampanii Trumpa powiniem podobnie jak Flynn, zarejestrować się jako obcy agent?

Ukraina zwróciła sie o pomoc prawną do USA w sprawie oskarżenia Manaforte o korupcję na Ukrainie. Comey nie chciał komentować tego, ani ujawnić treści odpowiedzi USA.

Wiemy więc, że nie ma żadnych dowodów na potwierdzenie oskarżeń prezydenta Trumpa o podsłuchach w czasie kampanii wyborczej. Trwa dochodzenie w sprawie Rosji. Wiele informacji jakie znamy na ten temat, jest kłopotliwych dla obecnej administracji.  Co wyniknie z tego dochodzenia, za wcześnie, aby przewidywać, ale sprawa jest więcej niż poważna. Tutaj jeszcze może się zdarzyć.

Pod adresem prezydenta padło wiele gorzkich słów.  Prezydent krytykował Australię, Niemcy, NATO, naszych najlepszych, wypróbowanych przyjaciół, – mówił członek Izby Denny Heck  ale nigdy nie powiedział żadnego krytycznego słowa pod adresem Rosji.  Tu nie chodzi o to kto jest z jakiej partii, tu chodzi o patriotyzm. To padło w odpowiedzi o zarzuty dotyczące tego, iż dochodzenie jest motywowane politycznie.

Kontakty kampanii wyborczej prezydenta z Rosją budzą zapewne zdumienie nawet jego zwolenników. To był najgorszy dzień prezydentury Trumpa.  Nad kontaktami prezydenta z Rosją unosi się tajemnicza chmura. To jednak ważna zmiana w sytuacji. Reakcje Białego domu na przesłuchanie poważnie podważa wiarygodność Białego Domu.

Foto: The Atlantic

Wideo: Eric Dolan/MSNBC/Youtube.com

Andrzej Jarmakowski

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: