Comey zeznaje w Senacie – transmisja na żywo

0
380

Wydarzeniem bez precedensu było ogłoszenie przez wyrzuconego z pracy dyrektora FBI, wstępnego oświadczenia, dotyczącego także nacisków ze strony prezydenta na zakończenie dochodzenia w sprawie wpływu Rosji na proces wyborczy  w USA oraz ewentualnej zmowy ludzi z otoczenia prezydenta z przedstawicielami Federacji Rosyjskiej.

W Waszyngtonie uważa się, iż Comey ogłosił swoje oświadczenie, aby senatorowie mogli lepiej przygotować się do Jego przesłuchania.

Za chwilę rozpocznie się przesłuchanie Jamesa Comeya, najważniejsze przesłuchanie w Senacie w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat. Rozpoczęcie przesłuchania nieco się opóźnia. Spadają także notowania prezydenta. Popiera go obecnie tylko 34% Amerykanów. W stosunku do ostatniego sondażu spadło o 3%.

Comey powiedział, iż Biały Dom i prezydent kłamali na temat jego spotkań z prezydentem. Przede wszystkim, były szef FBI nie prosił prezydenta o spotkanie obiadowe w Białym Domu. Była to inicjatywa prezydenta. Comey potwierdził, że prezydent prosił go o wstrzymanie dochodzenia w sprawie Flynna, domagał się wyrazów personalnej lojalności. Co bardzo zdziwiło i zaniepokoiło szefa FBI. Na te pytania nie chcieli na sesji jawnej odpowiedzieć wczoraj dyrektor wywiadu i szef NSA. Comey przypuszcza, iż istnieją taśmy z nagraniem jego spotkanie z prezydentem. Comey apeluje do Białego Domu o ich upublicznienie.

Były szef FBI z detalami opowiedział, iż za pomocą przyjaciela upowszechnił treść swojego memo na temat spotkania z prezydentem,  gdyż uważał, iż w zaistniałej sytuacji niezbędne jest powołanie niezależnego prokuratora. Comey powiedział także, że wszystkie jego notatki na ten temat otrzymał specjalny prokurator badający sprawę.

Koniec jawnej części przesłuchania, reszta za zamkniętymi drzwiami.

Biały Dom w reakcji na zeznanie Comeya stwierdził, że prezydent nie jest kłamcą. Nie ulega wątpliwośći, że Comey jest wygranym dzisiejszego dnia.  Ani jeden senator, demokrata, czy republikanin nie kwestionował wiarygodności byłego szefa FBI.

Na zeznania byłego szefa FBI odpowiedzieli prawnicy prezydenta. zarzucili oni, iż Comey dokonał przecieku do mediów informacji na temat przebiegu rozmowy z prezydentem. Ponadto twierdzili, iż Comey kłamał, twierdząc, iż prezydent prosił o zakończenie dochodzenia w sprawie Flynna. Powiem krótko. Comey wyglądał znacznie bardziej przekonywująco, niż uciekający przed pytaniami dziennikarzy prawnicy prezydenta.

AJ

Wideo: Vox

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: