Czy w Polsce potrzebne jest referendum dotyczące zakazu handlu w niedziele?

0
162

W tej części Europy, do której należy Polska, jesteśmy osamotnieni z naszym niedawno wprowadzonym zakazem handlu w niedziele. Podobny był na Węgrzech, ale rząd po roku wycofał się, gdy okazało się, że mieszkańcy tego kraju chcą ogłoszenia referendum.

-Premier Mateusz Morawiecki uzasadniając wprowadzenie zakazu handlu w niedziele przywołał przykład krajów wysoko rozwiniętych, twierdząc, że Polska kopiuje te praktyki – mówi w rozmowie z MarketNews24 Marek Tatała, ekspert Forum Obywatelskiego Rozwoju (FOR).  – Jednak nie wszystkie kraje wysoko rozwinięte kopiują taki zakaz. W Wielkiej Brytanii sklepy są w niedziele otwarte, przy ograniczeniach godzinowych, a Dania czy Finlandia kilka lat temu zniosły scentralizowany całkowity zakaz.

Polska powinna porównywać się przede wszystkim z krajami średnio rozwiniętymi, z naszego regionu Europy, zwłaszcza z tymi, które w 2004 r. weszły do UE: – Żaden z tych krajów nie ma takiego zakazu jak Polska, a Węgry, w których społeczeństwo zaczęło protestować i zebrało podpisy o ogłoszenie referendum, wycofały się z tego zakazu.

Foto: Eska

Wideo: @MarketNews24

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: