Demokraci zadowoleni z budżetowego porozumienia

0
203

Poniedziałek, to 102 dzień prezydentury Donalda Trumpa. Najważniejszym wydarzeniem na zakończenie pierwszych 100 dni prezydentury było porozumienie z Kongresem w sprawie tymczasowego, do września finansowania prac rządu.

Były to pierwsze, poważne budżetowe negocjacje nowej administracji, której udało się uniknąć zaprzestania finansowania prac rządu, czyli wysłania go na przymusowy urlop. Z zawartego porozumienia zadowoleni są także demokraci. Nie przyznano pieniędzy na rozpoczęcie budowy muru na granicy w Meksykiem.  Do września z murem mamy spokój.

Nie ograniczono funduszy na Planowanie Rodziny, nie przyznano funduszy dla specjalnych sił deportacyjnych, załatwiono sprawę ubezpieczenia medycznego byłych górników, których kopalnie zostały zamknięte. Za to zwiększono fundusze dla Pentagonu.

Nowy tydzień w Waszyngtonie jak zwykle zaczyna się  od poszukiwania 216 głosów w Izbie, koniecznych do odwołania „Obamacare”. W poniedziałkowe południe spiker Izby Paul Ryan nie dysponował taką liczbą. Problemem są ubezpieczenia dla osób, które chorują na coś, w momencie zawierania ubezpieczenia. Biały Dom chce regulacje w tym zakresie oddać stanom. To nie gwarantuje ubezpieczenia dla osób chorujących przewlekle, co może stanowić podstawę do odmowy ubezpieczenia chorego.  Spiker Ryan, jak i Biały Dom twierdzą, że dokonano postępu i może głosowanie w sprawie odwołania reformy systemu ubezpieczeń medycznych przeprowadzonej przez prezydenta Obamę nastąpi w tym tygodniu. Ryan trochę się spieszy, gdyż wraz z nowym weekendem zaczyna się przerwa w sesji Kongresu, ustawodawcy rozjadą się do domów.  Donald Trump upiera się, aby sprawę tę regulowały stany, na co nie godzi się wielu republikańskich ustawodawców. Przyjęcie takiego rozwiązania spowodowałoby chaos prawny i mam nadzieję, iż Kongres na to się nie zgodzi. Na razie 21 republikanów głośno i donośnie opowiedziało się przeciwko obecnemu projektowi.

Łatwo nie bedzie, ale nigdy nic nie wiadomo.

1 maja w wielu miastach trwają manifestacje imigrantów przeciwko polityce prezydenta. Połączone one są z tradycyjnymi pochodami 1 Maja, który obchodzono w Polsce w Moskwie, skromnie w Chinach, ale zawsze.

Niepokoją informacje o tym, iż Biały Dom być może pragnie zmienić pierwszą poprawkę do Konstytucji. Mam nadzieję, iż skończy się na marzeniach, jak ze wszystkimi pomysłami prezydenta.  Biały Dom uprawia swoją propagandę, państwową telewizją, uprawiającą zakłamaną propagandę władzy stał się FOX News.  FOX News może sobie podać rkę z putinowską telewizją RT.

Na prezydenta i jego administrację spłynęła fala krytyki po zaproszeniu do Białego Domu prezydenta Rodrigo Duarte. Chodzi i łamanie praw człowieka na Filipinach, przez Duarte.

 

Foto: American Thinker

Andrzej jarmakowski

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: