Dostrzegam brak profesjonalizmu

1
82

PKW Wybory w Stanach Zjednoczonych obserwuję już od ponad ćwierćwiecza. Kiedy w tej chwili, spoglądam na polskie wybory prezydenckie, patrzę na studia wyborcze w telewizjach informacyjnych mam wrażenie, że oglądam coś dziwnego, jakby z innej epoki.  Dostrzegam brak profesjonalizmu u dziennikarzy, jak i brak profesjonalizmu wśród organizatorów wyborów.

Nie wyobrażam sobie, aby jakakolwiek poważna telewizja informacyjna publikowanie wyników sondażowych, “exit pools” traktowała ich jako podanie wyniku,  przy tak małej różnicy,  mniejszej niż 2%. W USA zawsze  w takiej sytuacji używa się formuły “Too close to call”, z deklarowaniem zwycięzcy czekając na realne liczby. Nawet najlepiej zrobione badania obarczone są marginesem błędu, wobec tego zawsze lepie,j w takiej sytuacji poczekać.

W USA wyniki schodzą do stanowych, powiatowych, miejskich komisji wyborczych na bieżąco.  Komentatorzy na przykład w CNN przez cały czas wiedzą, z jakich powiatów w danym stanie zeszły wyniki. W przypadku wyborów w mieście, jak Chicago wiemy z jakich dzielnic schodzą głosy. Stąd stosunkowo łatwo przewidywać.

Pamiętam podczas ostatnich wyborów w Illinois na stanowisko gubernatora, zaangażowani byliśmy w kampanię Bruce Raunera. Pamiętam telefon mocno zdenerwowanego Piotra Dąbrowskiego, jadącego wraz z przyjacielem na “victory party” naszego kandydata.  A tu na prowadzeniu znajdował się konkurent Pat Quinn, przewaga jego rosła. Uspokajałem Piotra, twierdząc, że jest dobrze,  wszystko wskazuje na nasze zwycięstwo. Przez cały czas wiedziałem jaki procent głosów z powiatu Cook zostało podliczonych, a ile  z Du Page, czy Will County.

W Polsce jest inaczej Państwowa Komisja Wyborcza, czy Biuro Wyborcze, nie potrafią tego zorganizować w sposób przejrzysty, tak, aby w każdej chwili było wiadomo, na jakim etapie podliczania głosów jesteśmy, a czego jeszcze brakuje. Wyobraźmy sobie teraz, że oficjalne wyniki odbiegać będą od sondażowych i Komorowski wygra na przykład o 0.1 procenta. Natychmiast podniesie się larum, że wybory oszukano, pewnie nikt już w nic nie uwierzy. W tej chwili w intencji genialności sondaży IPSOS warto dać na Mszę! Ja sam zastanawiam się, czy z faktu, że wyniki sondażowe potraktowano jako ostateczne, w przypadku różnicy miedzy sondażem a realem, PKW nie ulegnie pokusie zamiecenia awantury pod dywan. W sytuacji, kiedy proces jest nieprzejrzysty, gdy na bieżąco nie wiadomo czego jeszcze brakuje, jakie protokoły otrzymano, a jakich nie, rodzi się pole do spekulacji i snucia fantastycznych teorii spiskowych. Proces liczenia głosów jest fatalnie zorganizowany.

W tej chwili więc, gdy nasza wiedza nie jest pełna, sam także wstrzymam się z komentarzami. Choć wiemy, że na Kukiza głosowała roszczeniowa młodzież, uważająca, że coś im się należy. To grupa tak zwanych, jak nazwał ich na początku wieku, klasyk socjologii,“dyplomatów”, czyli posiadaczy dyplomów, ale ludzi, którzy niczego się nie nauczyli.  W Wiśle upłynie jeszcze sporo wody, zanim zrozumieją, że tak naprawdę nic im się nie należy.

Jednak z wnioskami poczekajmy na PKW i ostateczny komunikat.

W Chicago natomiast znane są nam nadużycia innego rodzaju. Nie chodzi tu o skalę masową, więc sprawa raczej nie ma wpływu na końcowe wyniki, oddaje jednak mentalność zwolenników PiS. Wiemy, że pewna grupa ludzi zarejestrowała się dwukrotnie,a raczej należałoby powiedzieć wykorzystała fakt zameldowania w Polsce. Gość zarejestrował się z Chicago, a na jego dowód osobisty głosowała rodzina w Polsce.  Takie drobne oszustwo, jednak po miesiącach propagandy w Chicago, gdy w mawiano ludziom, że oszukano nas, a czemu sobie choć trochę nie odbić? Oni mogli to ja też. Czekamy teraz na ostateczne wyniki PKW.

Andrzej Jarmakowski

 

 

 

1 Komentarz

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: