Druga Debata dla Komorowskiego

5
122

dudaPatrząc na drugą, polską debatę prezydencką, pamiętając o amerykańskich kryteriach ocen, nie mam wątpliwości, iż gest zwycięstwa Bronisława Komorowskiego po zakończonym pojedynku był uzasadniony.  Duda operował ogólnikami, merytorycznie nie miał niczego do zaoferowania. Kilkakrotnie w ogóle nie potrafił odpowiedzieć na pytanie, dotyczące Smoleńska, czy in vtro, matacząc, klucząc, uciekając od tematu. W tematyce międzynarodowej chodził po polu minowym, aby wysoko wylecieć w powietrze, gdy przyszło do omawiania relacji z Rosją.

czterokrotnie Bronisław Komorowski użył wyrazu średniowiecze. Moim zdaniem słusznie, gdyż wyraz ten  oddaje główną oś sporu. Komorowski odnosił się do konkretów, mówił o Polsce nowoczesnej, jako silnym ogniwie Unii Europejskiej. Duda wspominał coś, o polityce na kolanach, zupełnie po potrafił odnieść się do zarzutu prezydenta, iż wraz ze swoim ugrupowaniem mogą Polskę cofnąć gdzieś w mroki średniowiecza. Nie tylko chodzi tutaj o szokujące wypowiedzi profesora Szczerskiego, wskazującego na konieczność budowy państwa wyznaniowego. Karanie więzieniem za in vitro, to  kolejny przykład.

Duda to Pan Obiecanka. Odnosiłem wrażenie, że gdyby gdzieś na drodze odpadłoby mi koło samochodu, Duda obieca, iż pokryje koszty naprawy, a nawet i za nową oponę zwróci, z budżetu rzecz jasna.

Duda nie potrafił odnieść się do problemu wieku emerytalnego. Krytykował PO i prezydenta, ale jak rozwiązać problemy budżetowe z tym związane?  Kandydat PiS nie miał żadnej propozycji. Trochę było t,o jak starcie profesora z nabzdyczonym studentem.

Jak wyborcy odebrali debatę? O tym dowiemy się w piątek rano, kiedy opublikowane zostaną wyniki stosownego sondażu. Trzeba pamiętać, że Polska jest krajem umysłowo rozdygotanym, więc ludzie często słyszą to, co chcą usłyszeć, nie to co co rzeczywiście ma miejsce.

Dla Chicago debata nie miała wielkiego znaczenia, to terytorium Dudy. Z nigdy wcześniej nie znanym natężeniem, prowadzona jest tutaj kampania wyborcza, jakby od Chicago zależał ostateczny wynik wyborów. Opowiadane są dyrdymały, nie wiadomo, czy to kabaret, czy tak na poważnie. Głosy chicagowskie nie mają jednak wielkiego znaczenia dla ostatecznego wyniku.  Jeżeli frekwencja będzie wyraźnie lepsza niż w pierwszej turze, prezydentem zostanie  Bronisław Komorowski.

Andrzej Jarmakowski

Foto: natemat.com

5 Komentarze

 1. Ja byłem przerażony wrzaskami Dudy, którymi chciał on zastąpić swoją wiedzę. Samo sugerowanie, że awantury smoleńskie Macierewicza i Kaczyńskiego powrócą jest żałosne. Oznacza, że prawnik nie rozumie jak się dobiera ekspertów i robi dochodzenia. Żenujące są też komentarze po tej debacie, gdzie próbuje się wmawiać, że tymi wrzaskami i trajkotaniem Duda wygrał pokazuje we jakiej jesteśmy sytuacji. Jedyny kandydat z kwalifikacjami na prezydenta to jednak Komorowski.

 2. W 100% Zgadzam się z RJW. Duda budzi moje przerażenie. Brak kompetencji widoczny gołym okiem jego infantylny numer z chorągiewką, był przerażający, to co wygadywał o Smoleńsku dyskredytuje go jako poważnego kandydata, jest kandydatem polski spiskowej, Polski sredniowiecznej.

 3. “Głosy chicagowskie nie mają jednak wielkiego znaczenia dla ostatecznego wyniku.”
  Tego nigdy nie wiadomo. A nóż a widelec różnica będzie niewielka i rzędu dziesięciu tysięcy głosów? Wyobraźmy sobie pienia pani Siusi w takim przypadku… i będą to słuszne i zupełnie zasłużone pienia.
  *
  Posła Adama Kamińskiego wybrała chicagowska/amerykańska Polonia. Prezes miał do niego takie zaufanie, że dał mu ostatnie, czyli 40-te miejsce na liście. Być może to statystyczny outlier a być może to signum temporis.

 4. Z medialnego i merytorycznego punktu widzenia debatę wygrał Andrzej Duda. Ponadto program Andrzeja Dudy to program naprawy skostniałego systemu , który Platforma Obywatelska wraz z Komorowskim buduje.

 5. na czym ma polegać reforma skostniałego systemu? Duda w tym temacie nie przedstawił żadnej propozycji zmiany. Hasło: trzeba zmienić, nie jest jeszcze programem, konkrety proszę..

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: