Duda tworzy projekty sprzeczne z Konstytucją

1
1490

Od początku nie miałem zaufania do prezydenta Andrzeja Dudy. Nie wierzyłem w jego dobre intencje. Jego weto koszmarnych pisowskich ustaw nie zmieniło wiele. Rozwój wypadków wskazuje na to, że PiS udało się przywołać prezydenta Dudę do porządku. Bunt prezydenta został zakończony. Przygotuje on sprzeczne z Konstytucją projektu ustaw, które wcześniej zawetował.  Postawa prezydenta rozczarowała, okazał się on posłuszną marionetką Jarosława Kaczyńskiego

Jego propozycje ustawy o KRS jak i o Sądzie Najwyższym dążą co całkowitego upolitycznienia sądów i wymiaru sprawiedliwości. Co najważniejsze propozycje prezydenta sprzeczne są z konstytucją.

Po spotkaniu z prezydentem politycy Nowoczesnej nie kryli rozczarowania. Politycy mówili: Potwierdziły się nasze najgorsze obawy. Mianowicie propozycje prezydenta, jakie wynikają z tych konsultacji, są takie, że polityczną rolę ministra sprawiedliwości, prokuratora generalnego zastąpi prezydent – powiedział Petru. – Będziemy mieli do czynienia z ustawami o SN i KRS, które jednak doprowadzą do upolitycznienia wymiaru sprawiedliwości w Polsce, tylko w postaci prezydenta – dodał. Polityczne podporządkowanie sądów ministrowi Ziobro, zamienione zostanie podporządkowaniu prezydentowi, to skandal.

Petru podkreślił, że w trakcie rozmów przedstawiciele Nowoczesnej zwracali uwagę prezydentowi, że propozycje, które chce przedłożyć, są niekonstytucyjne. – Zmiany idą w kierunku, który nie tak dawno zawetował – ocenił lider Nowoczesnej.

– To nie były konsultacje, tylko pozyskaliśmy informacje, co proponuje prezydent – zaznaczył Petru.

Również Gasiuk-Pihowicz oceniła propozycje prezydenta jako niekonstytucyjne. – Nadal będzie utrzymana formuła wyboru że członków sędziów KRS przez de facto polityków, parlamentarną większość. Będzie decyzja tylko odnośnie większości kwalifikowanej – mówiła.

To co najważniejsze, u prezydenta nie było konsultacji, jedynie przekazano na czym polegać mają zmiany, przez niego zaproponowane/ Zmiany te są nie do zaakceptowania, wykluczają w praktyce Polskę, z szeregu państw prawa.

Można zakładać, że zmiany te nie rozwieją wątpliwości Komisji Europejskiej. Polska wprowadzając te zmiany musi przygotować się na długi konflikt z Komisją Europejską.

Na podstawie Onet pl. redakcja

Foto: Wiadomości – Onet

 

1 Komentarz

  1. Przy całej niekonstytucyjności tych projektów niewątpliwie lepiej, kiedy sędziów powołuje prezydent niż kiedy robi to prokurator generalny. Ale z powołaniem przez sejm będzie kłopot, bo nie bardzo widzę tę kwalifikowaną większość, która miałaby ich powołać. Zobaczymy, co ostatecznie wpłynie do Sejmu i co ostatecznie wyjdzie z Senatu…

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: