Dwóch rosyjskich szpiegów oskarżonych o dokonanie ataku hakerskiego na yahoo

0
81

Podczas konferencji prasowej Departamentu Sprawiedliwości  zorganizowanej w Waszyngtonie, FBI poinformowało o oskarżeniu czterech osób, w tym dwóch oficerów rosyjskiej Federalnej Służby Wywiadowczej, w związku z atakiem hakerskim na Yahoo. We wrześniu 2014 roku wykradziono firmie Yahoo dane i hasła do około 500.000 kont. Złodzieje ukradli informacje personalne, nie interesowały ich informacje finansowe.

Yahoo od razu twierdziło, że padło ofiarą sponsorowanego przez państwo, ataku cybernetycznego. Łupem hakerów padły personalne konta także wielu obywateli Federacji Rosyjskiej, na przykład dziennikarzy związanych z mediami opozycyjnymi wobec Władimira Putina.

Podano także nazwiska oskarżonej czwórki. Oficerami FSB według FBI są Igor Anatolyevich Sushchin, oraz Dmitry Aleksandrovich Dokuchaev. W konspiracji uczestniczyło także dwóch innych Rosjan Alexsey Alexseyevich Belan, aka “Magg i Karim Baratov, aka “Kay.

Dokuchaev miał zostać zatrzymany w Rosji i oskarżony o szpiegostwo na rzecz USA. Jeszcze w środę ma odbyć się konferencja prasowa z udziałem FBI w San Francico. Fakt, iż jeden z rosyjskich agentów został w Rosji oskarżony o szpiegostwo na rzecz USA jest sensacją, dodającą smaczku całej sprawie.

Ciagle bez dowodów

Devin Nunes z Komisji d/s Wywiadu Izby Reprezentantów powiedział, iż Biały Dom ciągle nie przekazał Komisji żadnych dowodów potwierdzających, iż prezent Barack Obama zlecił podsłuchiwanie rozmów Donalda Trumpa w czasie kampanii wyborczej. 20 marca ma zeznawać szef FBI, który także jednak nie posiada żadnych informacji na ten temat. Dawał to do zrozumienia we wcześniejszych wypowiedział.  Biały Dom otrzymał czas do 20 marca na przedstawienie dowodów. Po tym terminie – jak powiedział senator Graham – wyśle on do  Białego Domu sądowe wezwanie do oddania dowodów. To samo dotyczy FBI.

Komitet prowadzi także postępowanie w sprawie kontaktów kampanii wyborczej Donalda Trumpa z reprezentantami Federacji Rosyjskiej.   Ustawodawcy poprosili o wiele dodatkowych informacji. Także w tej sprawie senatorowie grożą dostarczeniem do FBI sądowego wezwania do przekazania wszystkich dokumentów tego dotyczących.

Będą zmiany w ustawie Ryana o odwołaniu Obamacare

Wiemy już, że ustawa o odwołaniu Obamacare w wersji przedstawionej przez Paula Ryana zostanie poważnie zmieniona. Wiceprezydent Pence uczestniczył w spotkaniu z konserwatywnymi ustawodawcami na temat tekstu ustawy. Uczestniczący w spotkaniu Ted Cruz opowiedział, że spotkanie było produktywne, nie mówił jednak nic, na temat wniosków. Na razie wiemy, że ustawa zostanie przepracowana. Jak głęboko? Tego nie wiemy. Nie wiemy jakie zmiany mają być wprowadzone.

Prezydent Trump przemawiał na wiecu w Detroit, obiecując między innymi likwidację barier utrudniających produkcję samochodów w USA. Prezydent jak zwykle opowiadał o handlu międzynarodowym, według niekorzystnych warunkach.  Prezydent mówił o nowym ekonomicznym modelu, nazwał go „amerykańskim modelem”.   Na czym ma jednak polegać? Entuzjazmu na wiecu jednak nie było. W takim kampanijnym wystąpieniu nie było konkretów.

Wideo: NBC News/Youtube.com

Foto: The Financial Express

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: