Eskalacja wojen handlowych

0
117

Narastają obawy, że dziewięcioletni okres dobrej koniunktury gospodarczej zostanie przerwany z powodu wojen handlowych wywołanych przez prezydenta USA.

– Prezydent D.Trump podbija stawkę, czerwiec był miesiącem, który przyniósł negatywny rozwój sytuacji – mówi w rozmowie z MarketNews24 dr Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB.

Jak dotąd rynki finansowe reagowały dość spokojnie, ale teraz coraz bardziej brane są pod uwagę negatywne scenariusze.

– Recesja, która rozpoczęła się w 2008 r. była związana z zakłóceniami w globalnym handlu – przypomina ekspert XTB.

Os redakcji:

Obserwując działania prezydenta USA wiać brak zgody USA na przyjmowanie do wiadomości działań odwetowych wobec USA, w reakcji na nałożone cła. Cła na aluminium i stal, wywołały działania odwetowe. Prezydent nałożył kolejne nowe cła na Chiny, Chiny odpowiedziały, więc USA straszą kolejnymi cłami o wartości być może nawet 200 miliardów dolarów. Tutaj sytuacja zupełnie wymyka się spod kontroli.Należy także zauważyć, iż mitem są opowiadania o jakiś negocjacjach handlowych. Nie istnieją żadne negocjacje handlowe prowadzone w ramach NAFTY.Administracja prezydenta Trumpa niczego nie jeszcze nigdy nie wynegocjonowała, jedynie straszy zerwaniem  porozumień podpisanych przez poprzedników prezydenta.  Biorąc pod uwagę retorykę prezydenta, tak zwaną dyplomację twitterową, spodziewać można się znacznego zaostrzenia relacji na linii USA – Unia Europejska. Ponadto właśnie nowe cła o wartości 13 miliardów dolarów na wyroby importowane z USA nałożyła Kanada.

Ogromne konsekwencje może mieć domaganie się przez USA rezygnacji z importu irańskiej ropy. Indie już oświadczyły, że nie zastosują się do tego żądania.

Wideo: @MarketNews24

Foto: www.thestreet.com

 

 

 

 

 

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: