Fakty o Faktach o konsekwencjach nowelizacji ustawy o IPN

1
190

 

Jakie będą konsekwencje nowelizacji ustawy o IPN? Nie ze wszystkich konsekwencji chyba zdajemy sobie sprawę.  Na świecie będą pytać co takiego do ukrycia w swojej historii mają Polacy, że muszą straszyć prokuratorem, tych którzy powiedzą coś nie tak, inaczej niż oficjalnie zadekretowano.  To jeszcze wcale nie jest najgorsza konsekwencja. Najgorszą będzie całkowita utrata wiarygodności. Ustawa ta zostanie potraktowana jako próba ograniczenia dostępu do źródeł, jak na przykład do relacji świadków historii. Ustawa będzie traktowana jako próba zakneblowania świadków historii, bądź ograniczenia dostępu do źródeł przez nich pozostawionych, gdyż istnieje przecież oficjalny przekaz opisany w ustawie .

Od tego momentu, gdyż ograniczyliście dostęp do źródeł , wszystko co Polska powie, co powiedzą polscy historycy, tłumacząc, że Polska nie ponosi żadnej współodpowiedzialności za Holocaust utraci wiarygodność,   straciliście wiarygodność, gdyż, chcecie wyeliminować niektóre źródła historyczne. Polscy historycy utracą możliwość obrony także przed pomówieniami i niesprawiedliwymi oskarżeniami., gdyż schowaliście niewygodne źródła historyczne. Taki będzie efekt pisowskiej ustawy.

Jeżeli prezydent podpisze tę ustawę, choć ja nie wierzę w rozsądek prezydenta, cała polska historiografia, utraci wiarygodność. Bez względu, czy to się Wam podoba, czy nie, tak będzie.

Nikt Wam w nic nie uwierzy, gdyż wiadomo autor, nie może przecież napisać inaczej. I na nic zdadzą się tutaj naiwne tłumaczenia, że ustawa nie dotyczy badań naukowych, czy działalności artystycznej. Ograniczanie, albo chcecie ograniczyć dostęp do źródeł historycznych, nie mamy o czym mówić.

Żadną ustawą nie da się zadekretować jednej,  prawnie obowiązującej wersji opisu historii.

Warto także zastanowić się nad opisaniem dziejów polskiego nacjonalizmu.   Na pewno endecja przyczyniła się do stworzenia sytuacji, w której możliwe były pogromy Żydów na Podlasiu w 1941 roku.  Endecja odegrała także wybitną rolę, w rozpętaniu podłej, nacjonalistycznej nagonki na pierwszego prezydenta II Rzeczypospolitej Gabriela Narutowicza, co w efekcie doprowadziło do jego zamordowania.    Czy będziemy pamiętać o tym, gdy zbliżać będzie się 100 rocznica odzyskania niepodległości, czy zapomniawszy, że historia powinna być nauczycielką życia, klepać będziemy i powtarzać  beznadziejnie głupie pseudopatriotyczne frazesy.

Zapraszamy do wysłuchania audycji.

Andrzej Jarmakowski

1 Komentarz

  1. Zgadzam sie z powyzszym tekstem. A wlasnie w rocznice odzyskania niepodleglosci uczciwa postawa wobec naszej historii bylaby dowodem ze jako narod dojrzewamy.

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: