Fakty o Faktach, o Polonii i nie tylko

0
301

 

Kolejne wydanie programu publicystycznego „fakty o faktach”. W pierwszej części rozmawiam z Darkiem Wiśniewskim, o Piotrze Szczęsnym. Mamy problem z tą śmiercią. Piotr Szczęsny, który przed Pałacem Kultury podpalił się, protestując przeciwko rządom PiS, zostawił bardzo polityczny manifest. Wybitni polscy aktorzy odczytali go na miejscu tragedii w Dzień Zaduszny, gdzie mieszkańcy Warszawy przyszli zapalić znicze, aby oddać hołd Piotrowi Szczęsnemu. Także działacze, sympatycy KOD Polonia USA, zebrali się w Dzień Zaduszny pod Konsulatem Generalnym RP w Chicago, aby zapalić znicze upamiętniające Piotra Szczęsnego.

Mówimy także o warszawskiej aferze reprywatyzacyjnej. Politycy PiS wysokiego szczebla odpowiadają za reprywatyzację kamienicy przy ulicy Nabielaka 9. To w tym domu mieszkała zamordowana Jolanta Brzeska, która postawiła się czyszcielowi kamienic. Jej śmierć do dzisiejszego dnia nie została wyjaśniona.

W drugiej części rozmawiam z Krzysztofem Kochem, byłym sekretarzem Wydziału Stanowego Kongresu Polonii Amerykańskiej, z czasów, kiedy ta organizacja coś jeszcze znaczyła, w Chicago.

Obecnie sytuacja wróciła do chicagowskiej normy z końca lat siedemdziesiątych, kiedy w polonijnych mediach, także nie było informacji o tym co dzieje się w Polsce. O tym przeczytać można było w „Chicago Tribune”, ale już nie w polonijnej prasie, czy usłyszeć polonijnym radiu. Dominował tam pseudopatriotyczny kicz, przygotowywany w Towarzystwie „Polonia”.

W trzecim segmencie rozmawiam z Jurkiem Filipkowskim o sporcie. Jurek komentuje pomysł powiększenia polskiej ekstraklasy piłkarskiej do 16 zespołów,  krytycznie ocenia pomysł, aby obowiązkowe w każdej drużynie musiał grać junior.

 

Zapraszamy!

Foto: TVN24.pl: manifestacja ku pamięci Piotra Szczęsnego

 

 

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: