Fakty o Faktach, segment 2 i 3: Rex Tillerson w Polsce

0
219

Z Forum Ekonomicznego w Davos przyleciał do Polski sekretarz stanu USA Rex Tillerson. Spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą, premierem Mateuszem Morawieckim i Jarosławem Kaczyńskim. To ostatnie spotkanie, podjęcie Tillersona w siedzibie PiS,  przypominające rozmowy w wiejskim GS, wywołały burzę. Tillerson, co zrozumiałe  wspierał zakup uzbrojenia przez Polskę, w USA.  Nie należy przeceniać znaczenia tej wizyty. Żadne ważne decyzje nie zapadły.

Pobyt prezydenta Donalda Trumpa Na Forum Ekonomicznym w Davos nie wzbudził wielkiego zainteresowania mediów w USA.  Uwaga skupiała się na informacjach, że już w czerwcu 2016 roku  prezydent chciał usunąć z urzędu specjalnego prokuratora Roberta Muellera, jak i kilku innych urzędników, w tym dyrektora wykonawczego  FBI.

Komentatorzy zastanawiają się, czy ujawnienie tych faktów może stanowić podstawę do postawienia zarzutów dotyczących niedozwolonego wpływania prezydenta, na prowadzone dochodzenie. Zarzut taki może być podstawą do odwołania z urzędu.

Prezydent szantażuje także Kongres, uzależniając rozwiązanie sprawy  tak zwanych‘marzycieli „ od przyznania środków finansowych na budowę muru na granicy z Meksykiem, jak i zmian w prawie imigracyjnym,  ograniczającym imigrację do USA. Prezydent chce  między innymi ograniczenia możliwości łączenia rodzin do małżonków i ich dzieci, zlikwidowana ma zostać loteria wizowa.  Na razie imigracyjne pomysły prezydenta nie mają szans na uzyskanie poparcia w Kongresie USA.

W lutym ponownie przedłużyć trzeba będzie prowizorium budżetowe umożliwiające funkcjonowanie rządu.  Czeka nas więc powtórka z rozrywki związana z wysyłaniem rządu na zieloną trawkę.

Wyniki amerykańskiej gospodarki były gorsze od tych  celu stawianego przez prezydenta, czyli wzrostu na poziomie 4 %. Miało to zapewnić wyższe wpływy do budżetu pozwalające na obniżenie podatków. Gospodarka w 2017 roku osiągnęła wzrost na poziomie 2.3%, a to znacznie mniej  od zakładanego poziomu.

Foto: Business Insider

AJ

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: