Fakty o faktach: sejmowa debata o neofaszystach i pożar w stosunkach polsko-żydowskich

2
277

Mimo gośćmi w dzisiejszych  Faktach o Faktach byli prof: Monika Nalepa oraz Mieczysław Kaszuba. Dzięki niezależnym polskim mediom, dzięki dziennikarzom dowiedzieliśmy się o  polskich neonazistach obchodzących urodziny Hitlera. Oburzenie, reakcja opinii publicznej spowodowała, że w w parlamencie odbyła się debata na ten temat. W ciągu ostatnich lat Prawo i Sprawiedliwość wspierało rozmaite neofaszystowskie grupy, czy to w postaci rozmaitych organizacji związanych  z szeroko rozumianym ruchem narodowym, czy pospolitych kiboli. I to wcale nie jest zjawisko marginalne. Na pewno nie jest marginalne na przykład w Białymstoku. Warto zastanowić się, dlaczego wśród części  polskiej młodzieży faszystowskie hasła znajdują poklask?

W piątek  uchwalono ustawę, przewidującą kary więzienia za używanie terminu polskie polskie obozy koncentracyjne. Prawdy historycznej nie można zadekretować za pomocą ustaw , to absurd. Ponadto Polska chce karać więzieniem, choć sama nie potrafiła uporać się z rozliczeniami dotyczącymi przeszłości. W czasach komunistycznej niewoli obywatelstwa polskiego pozbawiono wielu wybitnych polskich bohaterów, żołnierzy polskich sił zbrojnych. Wielu z nich żyło w Chicago, i wiemy jak to było dla nich bolesne. Ludzie ci nigdy nie zrzekali się polskiego obywatelstwa, dlaczego więc mieliby  udowodniać, że nie są wielbłądami i pisać jakiś uwłaczające ich godności wnioski, w sprawie polskiego obywatelstwa.  To samo dotyczy Polaków, którzy w wyniku antysemickiej nagonki, jaka rozpoczęła się w 1968 roku  zmuszeni zostali do opuszczenia Polski. Także ich pozbawiano polskiego obywatelstwa. Oni także o to nie prosili. Dzisiaj, jeżeli chcieliby odzyskać polskie obywatelstwo zmuszani są do pisania jakiś wniosków, choć nigdy obywatelstwa polskiego się nie zrzekali.Zarówno w przypadku żołnierzy polskich, jak i wyrzuconych, dodatkowo często okradzionych przez państwo polskie, Polaków narodowości żydowskiej, należy im przywrócić obywatelstwo polskie na, mocy ustawy. Apeluję do opozycji o zgłoszenie odpowiednich projektów do laski marszałkowskiej i załatwienie tej sprawy.

Jeżeli Polska chce być traktowana poważnie, najpierw niech załatwi te podstawowe obowiązki wobec swoich obywateli, których, tak boleśnie skrzywdziła. W tej chwili państwo to nie ma żadnego moralnego prawa kogokolwiek pouczać, co jest historyczną prawdą, a co nie.  Najpierw załatwicie to, co powinno być dawno załatwione, a potem pouczajcie innych. Najpierw popatrzcie na siebie.

Tak was oburza termin polskie obozy koncentracyjne. A co z polskim obozem koncentracyjnym w Świętochłowicach założonym przez polskich komunistów, po wojnie?  Najlepiej, aby historię zostawić historykom, prawo niech się odczepi od historii.   Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

Andrzej Jarmakowski

 

2 Komentarze

  1. Ustawa ta jest idiotyczna.Ustawa ta pełna polskiej hipoktyzji i polskiego kłamsta. IPN jest instytucją polskiego kłamstwa historycznego.

  2. Panstwo polskie nie mialo nic wspolnego z obozami hitlerowskimi. To jest jedna sprawa. Druga sprawa to jest “narod polski” ktory, jak kazdy narod, skada sie z roznych ludzi. Tu juz duzo trudniej stwierdzic z cala pewnoscia ze “narod” jak jeden maz nie kolaborowal z nazistami. Wiec nie jeden historyk wpadnie z tarapaty jesli zacznie te sprawy badac szczegolowo…Wiec prawo takie jakie przeglosowano jest szkodliwa w procesie dojrzewania narodu do niepodleglosci i wolnosci, ktora wymaga zdolnosci zrozumienia bardzo trudnych momentow naszej historii. W USA debatuja o niewolnictwie z wielka odwaga i samokrytyka a u nas po prostu przeglosowali ze jak ktos bedzie kwestionowal nasze uswiecone bohaterstwo to idzie do ciupy. My nie mamy zadnej zdolnosci do samokrytyki. U nas samokrytyka to od razu “zdrada narodu”.

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: