Flynn podał się do dymisji, kontrowersje pozostały

4
327

Zaledwie po trzech tygodniach urzędowania doradca prezydenta d/s narodowego bezpieczeństwa, emerytowany generał, Michael Flynn podał się do dymisji.  Doradca do spraw bezpieczeństwa to jedno z kluczowych stanowisk w każdej administracji. Kandydatów z reguły dobiera się bardzo starannie.  W tym przypadku dymisja nie jest wielkim zaskoczeniem, niepokojące informacje dotyczące Flynna docierały do Białego Domu, wówczas zostały one zignorowane.  Szybko okazało się jednak, że Flynn popełnił zbyt kardynalne błędy, które spowodowały, że został poproszony o złożenie rezygnacji. W liście do prezydenta przeprosił, iż nie powiedział całej prawdy o swoich rozmowach z rosyjskim ambasadorem Sergiejem Kislakiem. Z rosyjskim ambasadorem Flynn rozmawiał jeszcze przed zaprzysiężeniem, w dniu, w którym prezydent Obama ogłosił nałożenie kolejnych sankcji na Rosję, związanych z cyberatakami na konta poczty elektronicznej polityków w USA oraz biur partii Demokratycznej i sztabu Hillary Clinton. Prezydent Putin nie zastosował retorsji, żadni amerykańscy dyplomaci nie zostali wydaleni z Rosji. Czy stało się tak dlatego, że Flynn, posiadający wcześniej z Rosjanami bliskie kontakty obiecał szybkie zniesienia sankcji przez nową administrację prezdenta Trumpa?

Senator John McCain twierdzi, iż Biały Dom w sprawach bezpieczeństwa narodowego jest dysfunkcyjny.  Senator przypomniał, iż prezydent Trump mówił, iż NATO jest przestarzałym paktem i nie spełnia swojej roli,  apotem w rozmowie z szefem Sojuszu potwierdzał znaczenie Sojuszu. Dla zachowania pokoju w Europie. Takie sprzeczne sygnały tworzą chaos, niepokoją sojuszników Ameryki. Demokraci z kolei domagają się powołania Komisji Śledczej w Kongresie USA, która zbada kontakty z Rosjanami członków administracji prezydenta Trumpa. Sekretarz Stanu Max Tillerson uchodzi za osobistego przyjaciela Putina. Spiker Izby Paul Ryan powiedział, że skoro prezydent stracił zaufanie do Flynna, to jego dymisja była niezbędna i on popiera prezydenta.

To drugi, poważny cios w tym tygodniu, skierowany w administrację nowego prezydenta. Pierwszym było zablokowanie przez sąd, dekretu imigracyjnego podpisanego przez prezydenta. Czekamy na kolejny imigracyjny dekret prezydenta, zapowiadany jeszcze w poprzednim tygodniu.

O detalach dotyczących rozmowy Flynna z rosyjskim ambasadorem pisały wczoraj dwa czołowe amerykańskie dzienniki” Washington Post” i „New York Times”. Biały dom uważa, iż był to nielegalny wyciek informacji. Prezydent pisał na twitterze, iż w Waszyngtonie jest za dużo przecieków dotyczących ważnych informacji.

Odejście Flynna to z pewnością cios dla administracji prezydenta. Flynn był z Donaldem Trumpem od początku kampanii, wygłosił także pamiętne przemówienie na konwencji Partii Republikańskiej.

Wideo: MSNBC

Foto: LawNewz

4 Komentarze

 1. No i dobrze ! Jeszcze niech usuną tę jego minister edukacji, troszke Trumpa utemperują i może w sam raz będzie dobrym prezydentem.

  • Żal mi wyborców Trumpa. Już zaczynają przejrzewać na oczy, ale ciagle jeszcze bredzą i myślą, że narcystyczny z cechami sadysty psychopata bedzie “dobrym prezydentem”. To co sie dzieje to jest dopiero wierzchołek góry lodowej.

   Wkrótce wyjdą na jaw szczegóły tych rozmów z ruskimi. To jedno.

   Nastąpi pogorszenie stosunków Trumpa z Putinem. Trump nie może znieść sankcji na Rosję, chociaż obiecał to Putinowi i bardzo tego chce. Kongres już mu pogroził w tej sprawie.
   Putin się zdenerwuje i ujawni wybryki Trumpa w Moskwie i brudne interesy, jakie tam robi on i jego ludzie.

   Dwa: Trump już w dwóch przypadkach złamał konstytucję (konflikt interesów). Za chwilę opublikują zeznania podatkowe Trumpa ( w sposób legalny lub przez jakiś przeciek) i wtedy dopiero zacznie sie burza. Follow the money.

   Zobaczymy na czyim pasku Trump wisi.

   Trzy: pracy nie przybedzie na terenach okupowanych przez “rednecków” i oni tez się odwrócą od Trumpa. Nawet firmy węglowe w KY i WV mówią, że nie zwiększą wydobycia i nie zatrudnią więcej ludzi.

   Ci też zrozumieją, jaką ścieme im wciskano w czasie wyborów obwiniając za wszystko Obamę i demokratów.

   W 2018 senat będzie w rękach Dem, kongres być może.

   Wtedy wysadzą Trumpa z WH. Trump ma w tej chwili więcej brudów za pazurami, niż Nixon po kilku latach bycia prezydentem.

   • Mnie bardzo żal Polaków ( i Polek też), którzy w Polsce walczyli z komuną, a w USA popierają partię, która jest tylko z nazwy demokratyczna. Rzeczywistym celem tej partii zdobycie władzy totalitarnej w stylu komuno-faszystowskim i stworzenie jak największej ilości “niewolników rządowych”czyli bezmyślnych wyborców. Elementy Orwell country coraz częściej pojawiają się we współczesnej Ameryce.

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: