Frankowicze krytykują pomysł prezydenta Dudy

0
217

Prezydencki projekt nowelizacji ustawy o wsparciu kredytobiorców znajdujących się w trudnej sytuacji zakłada dwukrotne podniesienie minimum dochodowego umożliwiającego wnioskowanie o wsparcie, w stosunku do ustawy z 2015 r Pomoc ma dotyczyć też kredytów złotowych. Ze składek banków powstanie Fundusz Restrukturyzacyjny, który rocznie ma kosztować sektor 3,2 mld zł.

Banki będą odzyskiwać część pieniędzy przekazanych do funduszu, jeżeli zawrą w porozumieniu z klientami nowe umowy, związane np. z przewalutowaniem kredytów. Dla banków stworzenie funduszu jest dużym obciążeniem, a już wprowadzony podatek bankowy i dodatkowe 2 mld zł, które musiały wpłacić do Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, aby ratować upadające SKOK-i, znacząco pogorszył wyniki finansowe. W I kw. zyski banków były niższe o 11,1 proc.

Jednak jest to dla banków rozwiązanie mniej kosztowne niż inne, wcześniejsze propozycje. Nie ma też pewności czy wprowadzone zostaną obiecywane rozwiązania ustawowe “anty-spreadowe”.

–  Przy najniższym od ponad dwóch lat kursie franka szwajcarskiego zainteresowanie przewalutowaniem może nie być wysokie- mówi w rozmowie z MarketNews24 Szymon Gałkowski, partner w kancelarii prawnej Kochański Zięba i Partnerzy (KZP).

Od redakcji: pomysł prezydenta jest ostro krytykowany przez organizacje skupiający posiadaczy kredytów we frankach szwajcarskich. Między innymi propozycja prezydenta Dudy krytykowana jest przez stowarzyszenie „ Stop bankowemu bezprawiu:, które wydało oświadczenie krytykujące projekt ustawy prezydenta Dudy: Przekonują oni, iż  zupełnie nie tego oczekiwali frankowicze, przynajmniej ci zrzeszeni w najbardziej znanym stowarzyszeniu „Stop Bankowemu Bezprawiu”.W tekście oświadczenia Stowarzyszenia czytamy między innymi, że „doceniają chęć naprawy funduszu wsparcia kredytobiorców” (ten już działa od 1,5 roku, ale na innych zasadach – m.in. nie dopuszcza pożyczek dla sprzedających mieszkania – i mało kto z niego korzysta) oraz „dostrzegają potencjalnie możliwe korzyści z jego istnienia” to wskazują, że zaproponowane przez prezydenta zmiany będą wymagały dalszych prac.

Inaczej, w dalszym ciągu to banki będą decydowały, czy wsparcie dla osób niszczonych finansowo przez nielegalne produkty przez nie sprzedane, będzie przyznane. Należy też zauważyć, że rozwiązanie to nie obejmuje osób z już wypowiedzianą umową, które najbardziej potrzebują wsparcia- pisze stowarzyszenie „Stop Bankowemu Bezprawiu”. Inna sprawa, że wiele postulatów jak i retoryka frankowiczów jest nie do zaakceptowania.

Wideo: @ MarketNews24

Foto: Super Express

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: