Harvey uderzył w wybrzeże Teksasu

5
341

Gdy najsilniejszy od dekady, huragan Harvey uderzył w wybrzeże Teksasu, prezydent Donald Trump podejmował decyzje pragnąc być może, aby nie stały się nagłówkami gazet, licząc, że zostaną przykryte huraganowym wiatrem i powodzią.

Prezydent ułaskawił szeryfa Joe Arpaio, z Białego Domu odszedł doradca prezydenta Senastian Gorka. Prezydent podpisał dekret, w którym zabronił przyjmowania do armii USA osób transseksualnych. Media jednak wspomnianym sprawom poświęcają sporo uwagi. Dlaczego Donald Trump nie poinformował u ułaskawieniu Arpaio podczas niedawnego wiecu w Arizonie? Być może dlatego, iż obawiano się eskalacji protestów pod halą, gdzie przemawiał prezydent? Z pewnością decyzje prezydenta podejmowane w cieniu huraganu, będą jeszcze szeroko komentowano.

Huragan Harvey, jako huragan 4 kategorii uderzył w wybrzeże Teksasu po 22 wieczorem w nocy z piątku na sobotę. W ciągu następnych godzin już nad lądem osłabł do huraganu 1 kategorii. Huragan niesie ze sobą potężne opady, lokalne władze bardzo boją się powodzi.

Z terenów objętych ewakuacją wyjechało około 60% ludności, reszta pozostała na miejscu, często w szkołach i innych solidnych budynkach.

Pierwsze uderzenie nastąpiło w rejonie Port Aransas, Port O’Connor, w rejonie Corpus Cristi. Ucierpiało także miasteczko Rockport. Na razie jest za wcześnie na opisywanie ogromu zniszczeń. Wiadomo jedynie, że są one znaczne. Znaczne zniszczenia zanotowano w mieście Corpus Cristi. Naruszona została struktura wielu budynków.

Na wybrzeżu Teksasu wielu mieszkańców nie ma energii elektrycznej. W rejonie Corpus Cristu bez prądu jest około 200.000 mieszkańców. Na całym wybrzeżu Teksasu liczba ta jest znacznie większa.

W wielu miejscach problemem są wysokie fale, przekraczające w wielu miejscach ponad 10 stóp.

W tej chwili rano w sobotę czasu lokalnego nadal mocno wieje, trwają silne opady deszczu. Padać będzie przez cała sobotę. Dlatego powódź oprócz huraganu jest poważnym zagrożeniem.

Dla przykładu w Nowym Orleanie spodziewają się opadów w wysokości 10 cali. Pewnie dopiero w niedzielę poznamy pierwsze informacje dotyczące strat spowodowanych przez huragan.

Wideo: ABC Action News

Foto: TVN24.pl

5 Komentarze

  1. “W Nowym Orleanie spodziewane są opady 10 stóp” Ktoś tu chyba mocno przesadził. Nawet jeśli robimy tłumaczenia, nie tylko tłumaczmy poprawnie, ale też z zastanowieniem. Jednak jakąś odpowiedzialność za to co się pisze trzeba brać. A gdy iformacja wygląda na totalne bzdury, to lepiej się ubezpieczyć i powiedzieć, że te 10 stóp cytujemy za tym, czy tamtym. Po pierwsze opady deszczu podaje się jako dzienny opad, lub roczne opady. W każdym innym przypadku podaje się czas trwania opadów, czyli np. : spadło 4 cale deszczu za 2 godziny, lub : spało 12 cali deszczu za 3 dni. A tu mamy 10 stóp, czyli 3 metry 10cm. W jakim czasie?? Powiedzmy przez czas trwania huraganu, czyli przez maks. 4-5 dni. Ale po co podawać czas? Jak się napisze bzdury, to zawsze można wytłumaczyć, że to za cały rok. Oczywiście te 10 stóp to totalne bzdury i takie głupoty na “Progressie” nie powinny się pokazywać. !!! W polskiej prasie już wyczytałem : “W Teksasie spadnie 1100 litrów deszczu na 1m2” W Teksasie spadnie 120cm deszczu na 1m2(Gazeta Wyborcza) .A teraz mamy 3m.10cm.(Progress) To było wczoraj – czyli prognozy na przyszłość, dziasiaj można już to cześciowo zweryfikować. Ale dzisiaj o biblijnym potopie niec nie pisało, a byłby to faktycznie potop na miare tego biblijnego. Poszukałem na portalach amerykańskich i faktycznie były prognozy, że opadnie 15 do 30 cali ( bez podania czasu opadów) a w odizolowanych miejscach na samym wybrzeżu, może opaść nawet do 40 cali czyli 1m. deszczu. Ale 3m.10cm. ??? To już chyba przesada !!! A może to spiętrzenie morza jest, bedzie 10 stóp??? Albo powódz na 10 stóp? Co za różnica ? Przypomina się stary kawał o wykładach pułkownika na szkoleniu wojskowym dla studentów- wczesne lata 70 te. “Woda wrze w temp. 90 stopni” ????????????????? Te pytajniki to studenci. “A przepraszam, to kąt prosty ma 90 stopni” poprawił się pułkownik z awanu politycznego.

  2. W tekście pisze, że w Nowym Orleani spadnie 1o cali wody, w tej chwili nawet prognozę podneisiono. W niektórych miejscach Teksasu spadnie około 37-40 cali wody. Czyli wszystko się zgadza. John AA pieprzy bez sensu

  3. Dziamgarz Jasiu ale z liczeniem nietęgo. Oczywiście bezmyślność dziennikarzy jest porażająca, no i inni głupole to powtarzają. 10 stóp to 3 metry i 5 cm (4,8) a więc 3 tysiące litrów na metr kwadratowy. W Polsce 120 litrów na 1 metr kw. to rekordowy opad. A 120 l/na metr kw. to 12 cm wysokości…bo 1 m. sześcienny to 1.000 litrów (100cmx100cmx100cm). No więc ciebie Jasiu nie zatopi bo najwyżej spadnie 30 cm na metr kw. czyli 300 litrów. Chyba, że się położysz.

  4. W Houston teraz o godzinie 23.00 czasu chicagowskiego w sobotę pada 6 cali wody na godzinę. W pesymistycznym wariancie w sumei w Houston może spaść 50 cali wody. Houston jest zalany.

  5. Na razie potwierdzone 2 ofiary śmiertelne, ale powódż będzie apokaliptyczna. Minie kilka dni zanim poznamy ogrom szkód.

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: