Hillary Clinton pragnie zostać prezydentem USA

53
865

Hillary Rodham Clinton Signs Copies Of Her Book 'Hard Choices' In New YorkHillary Clinton, skradła show prezydentowi Barackowi Obamie, ogłaszając w niedzielę swoją kandydaturę w wyborach prezydenckich 2016 roku. Clinton ubiegać będzie się o nominację Partii Demokratycznej. W niedzielnych telewizyjnych show, na drugi plan zszedł szczyt państw Ameryki i, jak to pewnie nieco na wyrost, określano w wielu komentarzach, nowa jakość w stosunkach amerykańsko-kubańskich.

Ogłoszenie kandydatury Hillary Clinton odbyło się w sposób niecodzienny. Dziennikarze cały niedzielne przedpołudnie wystawali pod nowojorskim biurem Clinton. Pracownicy biura byłej senator i sekretarz stanu, zlitowali się nad dziennikarzami, kupując im pizzę, gdyż stojąc wiele godzin pewnie zgłodnieli. Wkrótce okazało się, że sponsorowana pizza, była dla dziennikarzy jedyną niedzielną atrakcją. Hillary Clinton ogłosiła swoją kandydaturę publikując w mediach społecznościowych wcześniej przygotowane wideo. We wtorek „vanem” kandydatka ma wyjedzie do Iowa, gdzie zamierza rozmawiać z wyborcami. Iowa odbywają się pierwsze „caucusy”, często są to spotkania mieszkańców, w jakimś prywatnym domu. Hillary Clintom będzie podróżować właśnie po miejscach gdzie odbywają się „caucusy” starając się nawiązać bezpośredni kontakt z wyborcami.

W polskich komentarzach zwracano uwagę, że Hillary Clinton jest faworytką wyścigu do nominacji demokratów, praktycznie w tej chwili nie posiada konkurencji. To jednak znaczne uproszczenie. Dzisiaj nie ma, jutro może mieć. Hillary Clinton czeka ciężka kampania, której wyniku nie sposób w tej chwili przewidywać. Dla wielu Demokratów Hillary Clinton jest kandydatką posiadającej zbyt bliskie związku z Wall Street .Lewe skrzydło Partii Demokratycznej systematycznie przekonuje senator Elizabeth Warren, aby konkurowała z Clinton. Senator konsekwentnie odmawia. Clinton i Warren to wymarzeni kandydaci dla republikanów.

Natychmiast po ogłoszeniu nominacji pojawiły się zarzuty pod adresem Fundacji Billa Clintona za przyjmowanie hojnych datków od zagranicznych donatorów z Arabii Saudyjskiej i Bahrajnu, czyli krajów, gdzie trudno mówić o przestrzeganiu praw człowieka. Raud Paul mówił w niedzielę, że Hilary Clinton utożsamia sobą wszystko to, co najgorsze w Waszyngtonie. Republikanie podkreślali, że Clinton była kiepskim sekretarzem stanu, gdy kierowała dyplomacją, Ameryka traciła na znaczeniu, stając się mniej bezpieczna.

W poniedziałek swoją kandydaturę ogłosić może senator Marco Rubio. Urodzony w 1971 roku, senator od 2011 roku, może być jednym z najpoważniejszych pretendentów do nominacji Partii Republikańskiej. Ten syn imigrantów z Kuby, doskonale wie jakim nieszczęściem dla świata był komunizm, należy do grona najzdolniejszych polityków republikańskich. Rubio cieszy się ogromnym poparciem w społeczności Amerykanów kubańskiego pochodzenia, bez poparcia których trudno wygrać n Florydzie. Bez Florydy zaś J. Bush może mieć gigantyczne kłopoty z wygraniem republikańskiej nominacji.

Show Rubio może próbować ukraść senator Ted Cruz z Teksasu, który w poniedziałek do konserwatywnej publiczności ma wygłosić ważne przemówienie. Jednak z powodu, iż urodził się w Kanadzie,nie zgłosi swojej kandydatury na urząd prezydenta. O Rubio z pewnością nadarzy się, jeszcze nie jedna okazja, aby pisać więcej.

* * *

Prezydent Barack Obama z pewnością pragną, aby o szczytowi państw Ameryki poświęcono więcej uwagi. Senator Clinton uniemożliwiła to. Barack Obama bardzo potrzebuje sukcesu w polityce zagranicznej, którego ciągle brakuje. Oddala się perspektywa zawarcia nuklearnego porozumienia z Iranem. Pomijając szantaż Teheranu, dotyczący zniesienia sankcji, warto zauważyć, że gdy z takim hukiem ogłaszano mapę drogową i kluczowe zasady porozumienia, nie powiedziano nic, na temat zasad weryfikacji porozumienia. Nie ma ani jednej kartki, na której określone zostały zasady weryfikacji porozumienia. Bez tego zaś trudno prowadzone negocjacje traktować poważnie.

* * *

Stany Zjednoczone zaprotestują w Moskwie w związku z incydentem jaki wydarzył się nad Bałtykiem. Do amerykańskiego samolotu zwiadowczego w międzynarodowej przestrzeni powietrznej na odległość 6 metrów zbliżył się rosyjski SU-27. Rzecznik NATO informował, jeszcze w trakcie weekendu, że Rosja złamała porozumienie z Mińska dostarczając tak zwanym separatystom duże ilości ciężkiego uzbrojenia. Przez granicę rosyjsko-ukraińską kursują transporty rosyjską bronią. Na wschód od Polski ciągle bardzo gorąco.

Andrzej Jarmakowski

Foto: luggageonline.com

 

53 Komentarze

 1. “Ten syn imigrantów z Kuby, doskonale wie jakim nieszczęściem dla świata był komunizm,”
  Ja rozumiem taki tekst w ustach kogoś z Europy Wschodniej czy z byłego ZSRR. W ustach Kubańczyka to jest raczej debilizm wyłącznie dla republikańskiej konsumpcji. Wystarczy sekunda zastanowienia i porównanie osiągnięć tak gorąco, wojskowo, gospodarczo i politycznie popieranych i podtrzymywanych bandyckich dyktatur bananowych republik Ameryki Łacińskiej ze stanem rzeczy na Kubie.
  *
  Każdego republikańskiego matołka zanim otworzy buzię należy poprosić o tabelkę porównującą liczbę ofiar kubańskiego komunizmu i amerykańskiej demokracji w sąsiednich kraikach. Bez takiej tabelki – won do budy.
  *
  Popatrzmy na poziom edukacji, procent analfabetyzmu, poziom opiki zdrowotnej. Porównanie Kuby i reszty bananowych, amerykańskich cudów gwarantuje skręt kiszek. Ze śmiechu.
  *
  20 lat temu na pytanie kolegi w pracy co do mojej opinii o zmianach na Kubie powiedziałem, że jak wszystko pójdzie po republikańskiej myśli to wróci tam batistowski burdel i to, co nie jest legalne nawet w Las Vegas będzie legalne w Hawanie. Tak jak to kiedyś było.
  Więcej pytań nie było. 😉

 2. “Nie ma ani jednej kartki, na której określone zostały zasady weryfikacji porozumienia.”
  Chciałbym aby zasady te były dokładną kopią zasad stosowanych do monitorowania takich samych zakładów w USA i w Izraelu.

 3. “Stany Zjednoczone zaprotestują w Moskwie w związku z incydentem jaki wydarzył się nad Bałtykiem. Do amerykańskiego samolotu zwiadowczego w międzynarodowej przestrzeni powietrznej na odległość 6 metrów zbliżył się rosyjski SU-27.”
  Banialuki. Proszę pokazać mi amerykańskiego pilota mającego pojęcie ile to jest sześć metrów?
  A poza tym czyżby międzynarodowa przestrzeń powietrzna miała zarezerwowane korytarze tylko dla Amerykanów?
  Jak chcą to niech podlatują sobie bardzo blisko do rosyjskich samolotów zwiadowczych przelatujących o rzut beretem od Bostonu.

 4. 1. Zupełnie nie zgadzam się z zza kałuzy. Na Kubie panowal zamordyzm, ludzie ginęli w więzieniach przeez wiele dziesięcoleci. Z dostatniej wyspy zapanowała biefa, gospodarka została zniszczona. I proszę nie zwalac na sankcje USA, Kuba moigła sobie handlować z PRL, Sowietami, itp. System oświaty tez nie na wiele się zdał.
  2. Korytarze powietrzne. Agencje piszą o 6 metrach. A jak by ło w jardach to co z tego. jeżeli zza kałuzy iuważa, że mysliwce powinny nadlatywać na odległość tam małą, to gratuluję. Wojna zaczyna się w taki sposób.
  3. Weryfikacja. Co ma piernik do wiatraka. Izrael ponadto nie grozi zrzuceniem bomby atomowej na Teheran, zas Iran grozi i owszem. Na razie mowa o weryafikacji konkretnego porozumeinia.
  4. Jakie top niby wielkie ofiary amerykańskiej niewoli w Ameryce Skret kiszek nastepuje po wpisach zza kałuzy.

  • Ty @Wiktor to chyba żadnej gazety ani książki w ręku nie miałeś. U was na wsi nie było szkoły a po przyjeździe do Hameryki jak nie szingle to azbest?
   *
   Maszna początek, na rozgrzewkę:
   **http://www.theguardian.com/world/2011/jun/08/guatemala-victims-us-syphilis-study

 5. Ciekawe jaki to automatyczny filtr zatrzymał mój poprzedni wpis?
  Wyraz “genocide”? A może “slaughter”? A może “bandyta Reagan”?

 6. A nie, już wiem! Drugi link nie został przeze mnie zamieniony w tekst! Już się poprawiam.
  ________________________________________

  A tu masz wyczyny tego bandyty Reagana:
  **http://www.nytimes.com/roomfordebate/2013/05/19/what-guilt-does-the-us-bear-in-guatemala/guatemalan-slaughter-was-part-of-reagans-hard-line
  *
  **https://www.hmh.org/la_Genocide_Guatemala.shtml
  *
  Ucz się, ucz.

 7. Hillary Clinton jest już za stara. jej czas juz minoł. A poza tym, po 8 latach demokratów, jest raczej nie możliwe, aby demokrata znowu został prezydentem.. A Pan Jarmakowski -oj strasznie dużo literówek w tym tekście. Może lepiej to popoprawiać, zanim pijany Jarun zacznie wytykać i zarzucać stan nieważkości. Bo to że “”zza kałuży” był w stanie nieważkości (poniedziałek!) to nie ulega wątpliwości.

 8. “3. Weryfikacja. Co ma piernik do wiatraka. Izrael ponadto nie grozi zrzuceniem bomby atomowej na Teheran, zas Iran grozi i owszem.”
  To ma piernik do wiatraka, że jeżeli jakieś państwo na świecie powinno być monitorowane to są to Stany Zjednoczone. Nikt inny nie zrzucił na nikogo bomby atomowej tylko miłujące pokój USA.
  *
  Izrael jest kompletnie niewiarygodny. Grozi wojną wszystkim sąsiadom a przestaje dopiero wtedy gdy albo ich zniszczy albo zmusi amerykańskiego podatnika do płacenia swoim sąsiadom łapówwk aby zostawili Izrael w spokoju. Patrz Egipt i Jordania.
  *
  Nikt nie powinien ufać Izraelowi a już szczególnie Ameryka. Iran nie rozstrzelał amerykańskich marynarzy z zimną krwią, nawet w łodziach ratunkowych, tak jak to zrobiły izraelskie bestie.
  Iran nie łgał w żywe oczy Eisenhowerowi i następnym tak jak Izrael.

 9. materiał w linku obraźliwy, nieprawdziowy, ponadto chodzi tutaj o Hillary Clinton, a nie Reagana, który już nie żyje. Zza kałuzy fałszuje histoirię i rzeczywistośc, przypisując Amerykanom jakieś straszne zbrodnie. Archipelag Gułag to 20 milionów zabitych, zamordowanych. Gwatemala, reagan, co za brednia…. ja wiem tak, tak zaraz też dowiemy się, że na ksieżycu Armstronga nie było.

  • @Wiktor ty już byś się nie błaźnił. Lepiej powiedz, że nie umiesz czytać po angielsku.
   *
   “materiał w linku obraźliwy, nieprawdziowy”
   *
   To leć dzwoń do Białego Domu. Bo Obama przepraszał za coś, co się nigdy nie zdarzyło.
   *
   ” ponadto chodzi tutaj o Hillary Clinton”
   *
   A więc jednak nie umiesz czytać po angielsku. Tak myślałem.
   *
   “The US government admitted to the experiment in October when the secretary of state, Hillary Clinton, and the health secretary, Kathleen Sebelius, issued a joint statement apologising for “such reprehensible research” under the guise of public health. Barack Obama phoned his Guatemalan counterpart, Alvaro Colom, to say sorry too.”
   *
   “a nie Reagana, który już nie żyje.”
   *
   Co było a nie jest nie pisze się w rejestr. Na podwórku to było dobre ale jak podrośliśmy to już nie jest. Reagan jest winny wielu podobnych i dużo gorszych zbrodni.
   *
   ” Zza kałuzy fałszuje histoirię i rzeczywistośc, przypisując Amerykanom jakieś straszne zbrodnie.”
   *
   Jeszcze raz powtarzam – zrób raban Clintonowej i Obamie że przeprosili za coś, co nie miało miejsca. Pomóż im oczyścić twoją Amerykę! Walcz jak pani Siusia o właściwą politykę historyczną! Nie może tak być, żeby byle kto poznał prawdę!
   *
   “Archipelag Gułag to 20 milionów ”
   *
   A tobie co gułag tu wyskoczył? Myślałem że porównujemy osiagnięcia amerykańskich pieszczoszków w Ameryce Łacińskiej z komuchami na Kubie?
   A ja nawet się nie rozpędziłem. Tyle zbrodniczych dyktatur mordowało pod amerykańskie dyktando tyle tysięcy ludzi w tylu krajach!
   *
   A wszyscy walczyli z komunizmem! Jeszcze się okaże że “Pomosty” Jarmakowskich swoją solidarnościową rączkę dołożyły do zamordowania paru tysiączków jakichś podludzi w jakiejś dżungli. I co? I nic! Śpią spokojnie! Zupełnie jak solidarnościowi emigranci do RPA. Wolnościowcy pełną gębą. I jedni i drudzy.

 10. Ty “zza kałuży” dzielnie walczysz z tymi tumanami. @ Wiktor to osobnik o ograniczonej poczytalności. Dla niego każda amerykańska zbrodnia jest cacy…usprawiedliwiona. Gdyby Reagan rzucił bombę atomową na Polskę też by się cieszył, że szlag trafił komunistów -komunistyczną Polskę. A Johny-kibel to prymityw i mało co rozumie. Szkoda z nim dyskutować. 🙂

 11. Clinton -jeżeli piszemy samo nazwisko i chodzi o kobietę- to w j.polskim używa się Clintonowa, podobnie jak Orzeszkowa. “Dziennikarze cały niedzielne przedpołudnie wystawali ” -Dziennikarze całe, niedzielne przedpołudnie. (może bez całe?). “Show Rubio może próbować ukraść senator Ted Cruz z Teksasu,…” co ukraść ? “…kandydatka ma wyjedzie do Iowa”…, Ma przyjechać do stanu Iowa. Oj pośpiech ! 🙂

 12. Zza kałuzy oczywiście pisze historyczne brednie. Hillary Clinton nie tworzyła tych dyktatur, nie miała z nimi nic wspólnego. Oczywiście w Ameryce Środkowej i Południowej dzialałalo wiele dyktatur.działały tam także ruchy partyzanckie wspoerane przez Moskwe. Lewackie partzantki dokonywaly w imię światowej rewolucji potwornych zbrodni.Oprócz tego handlowaly narkotykami itp. W Salvadorze zbaleziono karabiny znumerami seryjnymi pochldzące od zołnierzy w Wietnamie. Lewackie partyzantki tworzone były przez MOkswię i przez nią wspierane. Dobrzy ludzie przeciwstawili się komunizmowi, organizując poparcie dla ruchju contras w NIkaragi na przykład. Jeżeli zza kałuzy szuka winych zbrodni, niech jedzie do Mokswy. Jeżeli chodzi zas o Kubę, to została ona gospodarczo zdewastowana, wszęzie bowem, gdzie pojawiła się komuna nastepowała ekonomiczna katastrofa.

 13. Amerykanie zarażali w Gwatemali syfilisem w celu wyleczenia z komunizmu. To by nawet pasowało do republikańskich poglądów. Oni przecież ciagle siedzą ludziom w majtkach.
  *
  “wszęzie bowem, gdzie pojawiła się komuna nastepowała ekonomiczna katastrofa.”
  *
  Dowcip polega na tym, że zawsze należy sprawdzać w porównaniu do czegoś. Oczywiście Tajwan-Chiny, NRF-NRD, Korea Płd.-Korea Płn. potwierdzają tezę @Wiktora. Problem w tym, że Kuba jest wyjatkiem i W PORÓWNANIU do reszty państw Ameryki Łacińskiej komunistyczna Kuba wypada lepiej.
  *
  Być może zasadą jest “im dalej od USA tym USA jest lepszym przyjacielem”? 😉

 14. Mam nadzieję, że Jarmakowski nie posłucha jaruna i nie będzie pisał Clintonowa. Hillary Clintn i już tak jest czytelnie. Natomiast pokazuje to także polską zaściankowość. Polska kulturowo zostaje w tyle. Ze swoimi muzykami, którzy brzdąkają fałszywe dźwięki, z kiepskim filmem i gustami muzycznymi wiejskich palantów. zza kałuzy zaś broni komunizmu jak niepodległości. Kuba gospodarczo lepiej wygląda od państwe regionu? Nieprawda. Komunizm zdewastował Kubę, funkcjonuje tam rozwinięty system kartkowy, zaś państwo kontroluje wszystkie dziedziny zycia.

 15. “Komunizm zdewastował Kubę, funkcjonuje tam rozwinięty system kartkowy, zaś państwo kontroluje wszystkie dziedziny zycia.”
  Ależ ja temu nie zaprzeczam! Oczywiście, że mają tam syf!
  Ale są żywi. Czego o setkach tysięcy mieszkańców innych pobliskich krajów niestety nie można powiedzieć. Na tym portalu niejeden raz już słabowici na umyśle pisali, że wolą śmierć od niewoli. Ja wolałbym być żywym niewolnikiem niż martwym wolnościowcem.
  *
  Na Kubie straszni siepacze komunistycznego reżimu zastrzelili w kościele arcybiskupa. Wszyscy o tym wiedzą. Cały świat milczy! Nikt o tym nie mówi! Amerykański prezydent sankcje z Kuby zdejmuje zamiast nakładać!
  *
  Gdzie są te amerykańskie sankcje za zamordowanie arcybiskupa?
  *
  Sister Dorothy Kazel, O.S.U. (June 30, 1939 – December 2, 1980), was an American Ursuline Religious Sister and missionary to El Salvador. On December 2, 1980, she and fellow missionaries, Maryknoll Sisters Ita Ford, Maura Clarke and laywoman Jean Donovan were raped and murdered by members of the military of El Salvador.
  *
  Gdzie są te amerykańskie sankcje, to embargo wobec – oczywiście wobec “Kuby” za morderstwa salwadorskich bandytów? Tak silnie popieranych przez kilku amerykańskich prezydentów, demokratów i republikanów?
  *
  Kiedy kubańscy komuniści pobili, zgwałcili i zamordowali siostry zakonne i misjonarki?

  • ZzaKałuży ! ty pieprzysz 3 po 3 o tej Kubie. Powinieneś znać kilka faktów. Rok 1958, Kuba się rozwija, tak jak się rozwija, jest burdelem dla USA, a cała gospodarka jest oparta na produkcji cukru i eksporcie cukru do USA po ustalonych cenach. Jest na Kubie troche przemysłu, to filie korporacji amerykańskich, ale Kuba importuje, głównie z USA 80% artykułów przemysłowych i rynkowych. Ma na to pieniądze z eksportu cukru. Bezrobocie na Kubie wynosi 40%. Jeśli policzymy, że w trakcie zborów trzciny cukrowej brzrobocie spada do 5%, to poza sesonem zbiorów faktyczne bezrobocie wynosi ponad 50%. W dodatku są to ludzie analfabeci, bez zawodu, potrafiący pracować tylko przy trzcinie cukrowej.
   Rok 1959 Fidel Castro przejmuje władze, z początku nie jest wiadomo, czy on jest, będzie komunistą, czy następnym dyktatorem kapitalistą. Mija jakiś czas, ok. roku, zanim w USA wyrabiają sobie pogląd na przekonania ideologiczne Fidela. Castro nacjonalizuje (kradnie) banki, oraz inne przedsiębiorstwa amerykańskie – elektrownie, fabryki opon, huty itp .USA wprowadza biokade finansową Kuby, czyli nie udziela Kubie pożyczek. Wszystko Kuba musi kupować za gotówke, artykuły rynkowe, ale też części zamienne i komponenty do skradzionych fabryk. Wszystko dalej kupuje w USA, a w przypadku części zamiennych i komponentów musi kupować w USA, bo tylko tam może to dostać. Ma gotówke ze spzedaży cukru do USA. Następnie USA wypowiada umowe o imporcie cukru z Kuby. Nie pamiętam kiedy to dokładnie nastąpiło, ale ponad rok po rewolucji. Kuba ma hałdy cukru, ale nie może ich sprzedać do USA i nie ma dolarów na kupno części zamiennych i komponentów do amerykańskich fabryk które ukradła. Następuje załamanie produkcji przemysłowej na Kubie. Mimo całkowitego załamania produkcji przemysłowej na Kubie, dewastacji przemysłu, Kuba funkcjonuje, bo przemysłu było tam mało, gospodarka opierała się na cukrze. Kuba próbuje sprzedawać cukier na wolnym rynku światowym, aby dostać gotówke. Za gotówke dalej może kupować komponenty w USA. Okazuje się, że komuniści nie mają specjalistów od handlu cukrem, ceny cukru na wolnym rynku się bardzo zmieniaja co roku, nawet ponad dwukrotnie w ciągu roku. Akurat trafiło się, że ceny cukru są bardzo niskie. Wcześniej eksportując cukier do USA mieli stałe ceny i gwaracje przedaży określonej ilości cukru. Kuba nie ma gotówki z cukru na wolnym rynku, Kuba jest gospodarczo i finansowo w doopie. Ale kuba zaczyna już byc powiązana politycznie z Rosją Sowiecką, co przekłada sie tez na współprace gospodarczą. Obraz gospodarczy wygląda bardzo czarno, faktycznie tak nie jest, Kuba ma gotówke, bo jeszcze sprzedaje cukier do USA, a jednocześnie zamkneła import dóbr rynkowych. Ponieważ rynek jest pusty, czyli jest zbyt na wszystko, powstaje dużo fabryk przemysłu lekkiego, fabryki państwowe, ale jeszcze z jakąś ekonomią kapitalistyczną. Produkcja jest prymitywna i tandetna, ale wszystko się sprzeda, czyli jest wzrost gospodarczy. Dodatkowo jest program budownictwa mieszkaniowego dla plebsu i budownictwo też napędza gospodarke. Kuba sprzedaje ogromne ilości cukru do Chin, do ZSRR, do państw Europy wschodniej, w tym do Polski. Jest to możliwe, bo cukier kubański z trzciny jest tańszy od cukru z buraków cukrowych. Przynajmniej w tym czasie. Z początku Rosja, Chiny, Polska itp płaci dolarami, ale wkrótce rozliczenia są w pieniądzu socjalistycznym, bo Kuba musi zbudować nowy przemysł i kupuje fabryki, maszyny rosyjskie, socjalistyczne. Czeskie, Polskie, NRDowskie. Np. nowe elektrownie, przestawienie z prądu amerykańskiego 110v na europejski 220v. za tym wszystkie maszyny i urządzenia elektyrczne. Przestawienie z cali na system metryczny. Rosja buduje bazy wojskowe na Kubie i dopłaca do Kuby. Pamiętajmy, że w 1959 r. Kuba miała 4 miliony, czyli takie małe państwo Rosja mogła wspomagać. Przez pierwsze 4 lata po rewolucji wzrost gospodarczy Kuby wynosił ok 15% rocznie. Był rok 20% Kuba była wielkim przykładem “””sukcesu”” gospodarki planowej, ekonomi komunistycznej. Już były wyliczenia kiedy Kuba dogoni , za ile lat dogoni USA w dochodzie per capita. 10 lat później podobne sukcesy ogłaszał w Polsce Gierek, też były wyliczenia, że w roku 1995 Polska dogoni USA w dochodzie per capita. Ale ekonomia jest ekonomią i propaganda rządowa nic tutaj nie zmieni. Ten wielki “”sukces”” ekonomiczny na Kubie przez pierwsze 4 lata wzioł się z tego, że 1) Kuba ukradła (znacjonalizowała) amerykańskie fabryki i wszelkie zyski pozostawały na Kubie, a nie wędrowały za granice. 2) Wstrzymanie importu dóbr rykowych spowodowało rozwój przemysłu lekkiego na potrzeby rynku. 3) ale największy udział miało uaktywnie sie miliona ludzi któzy wcześniej leżeli bezczynnie pod palmami. Pamiętajmy , że bezrobocie wynosiło 40%. Gospodarka socjalistyczna na Kubie wchłaniała darmową siłe roboczą i dlatego się rozwijała. Po 4 latach bezrobocie spadło do zera i do zera spadło też tempo rozwoju Kuby. I tak cała zagadka cudu gospodarczego Kuby została rozwikłana. Dodajmy, ze następne lata przyniosły kurczenie się gospodarki na Kubie, dno zostało osiągnięte w 1968r, i Castro sprowadził ekonomistów i urzędników z Czechosłowacji, aby reaminowali trupa. Trup odżył, ale w roku 1990, gdy skończyły się subwencje z ZSSR znowu doznał zawału i mało co nie nastąpił zgon. Tylko dlatego, że na Kubie jest ciepło i gdy dniami nie było prądu, nie było węgla i benzyny, to Kubańczycy nie zamarzli. W innym klimacie przez zime 50% ludności by poprostu zamarzło i byłoby po Kubie.

   • @JohnAA
    Dzięki za ciekawy wpis. Nie znałem tych szczegółów. Twoje wyjaśnienia brzmią logicznie i spójnie. Tak jak wielokrotnie pisałem, ja wcale nie zaprzeczam, że na Kubie jest syf. Sprawdź moje wcześniejsze wpisy, to się przekonasz.
    *
    Istotą mojej argumentacji nie jest obłędna próba udowadniania, że Kubańczycy i kubański system to sukces czy coś podobnego.
    *
    To, na co chcę zwrócić uwagę to tylko fakt, że sąsiedzi Kuby pogrążeni są w jeszcze większych kłopotach, nawet takiej wygranej na loterii Wenezueli nie zawsze się udaje związać gospodarczy koniec z końcem. Oprócz kłopotów ekonomicznych mają jeszcze na sumieniu straszliwe zbrodnie eufemistycznie nazywane “naruszeniami praw człowieka”. Ja wiem, że komunistyczna partyzantka, że sponsorowane lewactwo, itd. Niemniej rządy i armie wielu z tych państw dopuściły się w/g mnie daleko większych zbrodni niż komuniści na Kubie.
    *
    To coś jakby porównywać całe zło dokonane przez Jaruzelskiego ze zbrodniami Pinocheta czy argentyńskiej junty. Jaruzelski ma krew na rękach, to jasne, tak samo jak Castro. Ale Pinochet czy generałowie junty mogli sobie nią baseny powypełniać. Nie ma porównania co do brutalności systemów.
    Tylko tyle i aż tyle.

    • Na temat Pinoczeta w Chile, to w Polsce s błędne opinie. Propaganda komunistyczna w Polsce tak bardzo zochydzała Pinoczeta, że Mysz urosła do wymiarów słonia. Podczas stanu wojennego Jaruzelski zamordował conajmniej 50 osób. Faktycznie było więcej, nawet do 200. Nie liczymy ludzi którzy zmarli na zawał itp, bo nie działały telefony i karetka nie przyjechała. Ale Solidarność oficjalnie założyła, że nie będzie walczyć zbrojnie, oraz Solidarność nie miała broni, to i tak walczyc nie mogła. Jaruzelski spacyfikował bezbronną ludność, a do tego wystarczyły mu pały szturmowe z ebonitu. W Chile Pinoczet walczył z dobrze uzbrojonymi i zorganizowanymi przeciwnikami, ostatecznie Aliende był legalnie u władzy i miał swoje zbrojne służby. To tak jak w Rumuni armia walczyła z sekuritas. To jakby w Polsce wojsko walczyło z milicją i SB. To z samego założenia musiało być więcej ofiar śmiertelnych, następnie Pinoczet troche opozycji też wymordował. Tyle, za cały czas dyktatury Pinoczeta, a głównie w pierwszym okresie , wszystkiego razem zostało zabitych (zamordowanych ok. 4,5 tysiąca. Tak ! Tak ! Nie 30 tys. nie 100 tys. ponad 4 tysiące. Propaganda komunistyczna w Polsce w latach 70tych skutecznie rozdeła, napompowała zbrodnie Pinocheta i w świadomości Polaków funkcjonowała liczba 30 do 50 tysięcy. Ale ludzi zgineło podczas przewrotu majowego Piłsudskiego? Może ktoś podać?

   • No i jeszcze jedna rzecz. Kuba nie była jedynym pupilkiem wielkiego mocarstwa. USA bardzo podobnie wspierało politycznie, wojskowo i gospodarczo (przede wszystkim otwierając swój rynek) RFN, Koreę Płd., Tajwan, Japonię czy Izrael. Cel był prosty: patrzcie, na przyjaźni z Ameryką nikt nie straci! Oprócz tego to były państwa “frontowe”. ZSRR próbował to robić w Afryce, szczególnie Egipt, na Kubie, częściowo w Europie Wschodniej za pomocą RWPG, w Wietnamie czy w Indiach.
    *
    Tyle tylko, że nie dał rady gospodarczo. Ciekaw jestem czy USA po proporcjonalnie takich samych zniszczeniach i stratach ludnościowych w II w. światowej jakie poniósł ZSRR byłyby w stanie tak szybko i sprawnie zwyciężyć w zimnej wojnie. USA są błogosławione położeniem geograficznym.
    A ZSRR miały pecha komunizmu i terroru z nim związanego.

    • W latach 50tych USA nie wspierała Izraela,a faktycznie USA było wrogo nastawione do Izraela. Ale USA płaciło Izraelowi za wiadomości wywiadowcze, a żydzi kazali sobie słono płacić. Z czasem powstało w USA silne lobby żydowskie i Izrael stał się przyjacielem. W latach 50 tych ZSSR był całkowicie biała plama na mapie. USA nie miało żadnego pojęcia co się w Rosji dzieje, wiedzieli, że Rosja miała broń jądrową i na tym koniec. I nie było sposobu aby uzyskać jakiekolwiek wiadomości wywiadowcze z terenu Rosji. Nie chodziło o wiadomości z Kremla, ale na temat przemysłu, uzbrojenia, potencjału gospodarczego Rosji. Wszystko w Rosji było ściśle tajne. USA nie miało jeszcze satelitów szpiegowskich, a nieliczne desanty spadochronowe szpiegów i loty samolotów U-2 ogólnie były porażką. Rosjanie mogli czytać amerykańskie gazety i z gazet czerpać 95% informacji. Amerykanie w rosyjskich gazet nie mogli się dowiedzieć niczego. Jedyne dosyć obszerne wiadomości, informacje o Rosji posiadał Izrael. Z ZSSR trwała emigracja żydów do Izraela i często byli to ludzie wykształceni na stanowiskach. W Izraelu byli oni szczgółowy wypytywani, co widzieli, co robili, co wiedzą. Każdy z nik posiadał dokładną wiedze, dokładny obraz, ale tylko małego wycinka sowieckiej rzeczywistości. Trzeba dać kredyt żydom z Izraela, że powstała komórka, która skutecznie potrafiła poskaładać tą fragmentaryczną wiedze imigrantów w całościowy obraz Rosji. I to było jedyne dobre i wiarygodne żródło wiedzy o Rosji w wolnym świecie. I USA musiało płacić monopoliście ile tylko lichwiarze sobie zażyczyli, aby cokolwiek się dowiedzieć na temat Rosji.

 16. Włączę się jeszcze raz, ale zza kałuży nie na temat. Co to ma wspólnego z Hillary Clinton. Co ma wspólnego Kuba z Salvadorem, gdzie lewicowa partyzantka, dokonująca zbrodni, (nie Amerykanie, ale sponsorowani przez Moskwę bandyci) dokonywali zbrodni. Do Jaruna. Nie znam Bożeny, a Wiktor sensownie pisze, Clinton, a nie Clintonowa, a może Clintonówna. Myślę, że republikanie nie doceniają siły Hillary Clinton i mogą być bardzo zaskoczeni. Zwłaszcza, że nie mają oni charyzmatycznego kandydata.

  • “Salvadorem, gdzie lewicowa partyzantka, dokonująca zbrodni, (nie Amerykanie, ale sponsorowani przez Moskwę bandyci) dokonywali zbrodni.”
   Nie masz pojęcia o czym piszesz.
   *
   “Co ma wspólnego Kuba z Salvadorem”
   Komentowałem zdanie o senatorze Rubio. I wyśmiewałem krytykowanie Kuby z perspektywy bycia senatorem mocarstwa, które potrafiło postawić na nogi zarówno gospodarczo jak i politycznie tyle krajów w Europie i w Azji a nie potrafiło w taki sam sposób poprawić bytu swoim sąsiadom.

 17. Bożena vel Wiktor, jak możesz pisać , że nie znasz Bożeny. Ty idiotko! Słuchaj analfabetko, Clintonówna to córka, a Clintonowa to matka (seniorka). Idź się doucz a potem udzielaj rad z języka polskiego.

 18. Niedouczony Wiktor vel Bożena vel Grażyna poucza. Ty gumofilcu daleko ci jeszcze do mnie. I tu wychodzą twoje kompleksy.

 19. Ciekawe, czy waszym zdaniem Hillary Clinton ma realne szanse w wyborach, Czy Marco Rubio może ją pokonać? Zostaje jeszcze trzeci Bush, co sądzicie o jego kandydaturze? No i oczywiśce Scott Walker z Wisconsin.

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: