Historyczne bzdury dyrektora FBI

13
305

£¨·¨Ð£©£¨1£©°Â°ÍÂíÌáÃûǰ˾·¨²¿¸±²¿³¤ÎªÏÂÈÎÁª°îµ÷²é¾Ö³¤Media w Polsce jak i politycy w ostrych słowach krytykują wypowiedź dyrektora Federalnego Biura Śledczego Jamesa Briena Comwey’a. Jego przemówienie wygłoszone w Muzeum Holocaustu w Waszyngtonie nagrał dziennikarz „Washington Post” opublikował bez komentarza. Po wypowiedzi dyrektora FBI, ambasador RP w Waszyngtonie napisał list do urzędnika i „Washington Post”. W przypadku braku reakcji list zostanie udostępniony innym mediom. Ambasador USA w Polsce wezwany został na dywanik do ministra Schetyny, gdzie usłyszy żądanie wyjaśnień i przywołania urzędnika do porządku.

Przyznam się szczerze, iż jestem zaskoczony wypowiedzią szefa FBI. Ten były prokurator, republikanin, walczący z korupcją, między innymi w Chicago, oskarżyciel Marthy Stewart, powtórzył dawne stereotypy o Polakach, rozpowszechnione niestety na wielu amerykańskich uniwersytetach. Mam nadzieję, że szef FBI szybko przeprosi, a do wniosku takiego dojdzie choćby po obejrzeniu ekspozycji w waszyngtońskim Muzeum Holocaustu, gdzie rola Polaków w ratowaniu Żydów została pokazana. Dyrektor FBI najwyraźniej nie zobaczył ekspozycji w Muzeum, w którym przemawiał i jak twierdził zachęca, aby każdy nowy agent FBI je zobaczył. Dodajmy, że po zakończeniu kadencji George W. Busha Comwey odszedł z Departamentu Sprawiedliwości i poszedł pracować jako prawnik do Lockheeda, największego dostawcę  uzbrojenia  dla armii. Prezydent Barack Obama powołał go na stanowisko szefa FBI. Comwey jest siódmym w historii szefem FBI.

W swoim przemówieniu stwierdził między innymi, iż – „Mordercy i ich współwinowajcy z Niemiec, Polski, Węgier przekonali samych siebie, że uczynili to, co było słuszne i od czego nie było ucieczki. To jest to, co robią ludzie. I to powinno nas naprawdę przerażać. Potem dodał, że rzeż była nadzorowana przez złych ludzi i złych przywódców. To źli przywódcy znaleźli popleczników, także wśród ludzi, którzy kochali swoje rodziny, chodzili do kościoła, dawali na cele charytatywne”.

Oczywiście można by się tutaj pofolgować i przypomnieć jak to amerykańskie kompanie kolaborowały z III Rzeszą, jak na amerykańskich uniwersytetach zakazywano studiować Żydom, można także przypomnieć jak Biały Dom ignorował napływające informacje o zagładzie Żydów, pierwsze wiarygodne informacje napłynęły długo przed przyjazdem na Zachód Jana Karskiego. Krystyna Skarbek już zimą 1940 roku przeszła z Węgier przez Tatry do Warszawy do Getta, chcąc wyciągnąć matkę. Ta jednak pozostała w Warszawie nie wierząc, że da radę pokonać z córką, trudną drogę przez Tatry. Nie chodzi tutaj o licytację. Temat posiada ogromną literaturę, dostępną zresztą w Muzeum Holocaustu. Żydowski Instytut Historyczny w Warszawie mógłby dyrektora zaprosić do Warszawy, celem zwiedzenia ekspozycji w Muzeum Polskich Żydów i przekazania mu paru książek.

Reakcja polskich polityków jest raczej mało poważna pokazująca kompletny brak znajomości amerykańskich realiów i brak zdrowego rozsądku. Słyszymy więc na przykład ze strony polityków PiS o konieczności powołania jakiejś instytucji, która autorów takich wypowiedzi pozywałaby do sądów, z żądaniem wielomilionowych odszkodowań. To jeden z głupszych pomysłów jaki można sobie wyobrazić. W sądzie pewnie przez pół roku słuchalibyśmy świadków opowiadających, o szmalcownikach i innych mało ciekawych typach, obrona dyrektora FBI zaserwowałaby taki show, że poseł Kłopotek i inni szybko mieliby dość. Na uniwersytetach czytalibyśmy by o wielu prelekcjach i konferencjach o współudziale Polaków w Holocauście. Nie musiałoby to mieć wiele wspólnego z prawdą rzecz jasna, w procesie sądowych nie o prawdę chodzi. Na końcu, po tym jak prawnicy wzbogaciliby już swoje konta o pokaźną kwotę, sąd stwierdziłby, że musi stać na straży amerykańskiej konstytucji, zaś ta gwarantuje wolność wypowiadania opinii, a przecież wypowiedź dyrektora FBI była tylko opinią. W w trakcie procesu ambasador RP w Waszyngtonie musiałby powołać specjalną komórkę do pisania sprostowań do gazet, stacji radiowych, telewizyjnych. Pracownicy mieliby pełne ręce roboty.

Niepoważne są postulaty na przykład posła Kłopotka, domagającego się, aby prezydent Komorowski dzwonił do prezydenta Obamy. Reakcja Polski jest adekwatna. Ambasador dostanie notę, Dyrektorowi FBI pewnie będzie głupio.

Więcej w sprawie zrobić można? Można, nich rząd sypnie kasą i zorganizuje na głównych uniwersytetach w USA odpowiednie konferencje. Oczywiście nie rząd, ale można to zrobić wspólnie z Żydowskim Instytutem Historycznym, z innymi fundacjami. Przecież takim wspólnym wysiłkiem wydano wspaniałą Historię Żydów Polskich. Najgorszą, najgłupszą reakcją jest takie tupanie nogą, jakie manifestowali polscy politycy zwłaszcza prawej strony na przykład w programie „Kawa na Ławę emitowanym w TVN24. Szczerze mówiąc jak patrzyłem w „Kawie na Ławie” na posłów z PiS, PSL, czy Solidarnej Polski, śmieszyła mnie te ich nadęcie i święte oburzenie, to grożenie szabelka i procesami.

Sprawa ta pokazuje także jak mało i jak nieudolnie Polska działa, aby przebić się ze swoim przekazem. Powiedzmy sobie szczerze, na amerykańskich uniwersytetach opinie wygłoszone przez szefa FBI ciągle są obecne. Znacznie rzadziej, to prawda, ale nadal można je usłyszeć. W przypadku dyrektora FBI nie ma sensu grozić mu procesami. Znacznie mądrzej to przeciągnąć go na naszą stronę, postarać się, aby więcej głupot nie opowiadał. Nie sądzę, aby dyrektor FBI swoją opinię wygłaszał ze złą wolą. Wierzę, iż tak nie było, że to tylko brak wiedzy i ignorancja.

Andrzej Jarmakowski

Foto: abeldanger.net (Konferencja  z okazji powołania Comwey’a ma stanowisko szefa FBI.

13 Komentarze

 1. Pewnie najlepszym rozwiązaniem byłby zaprosznie dyrektora FBI do Polski i pokazanie mu Muzeum Żydów Polskich. Ale już widzę te polskie krzyki. jakim prawem kłamca podejmowany w Polsce, do kryminału z num, na szafot!!!. W Polsce trudno jest zrobić coś sensownego.

 2. Zgadzam się z każdym słowem Autora. Bardzo mądry wpis. Świetna znajomość historii i dzisiejszych reliów amerykańskich. Bardzo mądre rady. Bardzo trafna krytyka bardzo celnie skierowana pod właściwym adresem.
  *
  Dodałbym tylko, że same konferencje nie wystarczą. Polska nie musi niczego wymyślać tylko skopiować działania Izraela i amerykańskich Żydów za ostatnie 70 lat. Nie w natężeniu bo to jest niemożliwe, ale w sposobach/technikach. Niech Polska i Polonia zainwestują jedną tysięczną tego co Żydzi zainwestowali w zmianę amerykańskiego do nich nastawienia to będzie świetnie.
  Zainwestowali w sensie ilości zaangażowanych osób, czasu i pieniędzy.
  Nie wymyślać koła – odgapić od Żydów.

 3. Pełna zgoda, tylko już widzę jak Polonia coś zadziała. Niestety w roszsądek KPA nie wierzę, chocby dlatego, że w sklepie widziałem plakaty o spotkaniach na przykład z pilotem JAKA- facetem, ktory po wywaleniu ze specpułku znalazł nowy sposób na .zycie. Oczywiście, że wystarczy skopiować ich działania.

 4. Żydów tj.obywateli Polski wydawali też Żydzi. W Krakowie Żyd wydawał Żydów dla Gestapo i AK wydało na niego wyrok śmierci ale nie udało się go wykonać, tak dobrze był pilnowany, chroniony przez Gestapo. W końcu gdy stał się nieprzydatny został rozstrzelany przez Niemców.

 5. To prawda, mogło bywać i tak. Co z tego? Wniosek z tego jeden. Dyrektor FBI potrzebuje pilnej lektury. To Bożena ma rację. Warto dyrektora FBI zaprosić do Polski, także do Muzeum Zydów. To prawda, nie ma żadnego podziały na historie ich i Chrześcijan, jest tylko jedna historia Polski.

 6. Panie Jarmakowski. Prosze sobie przeczytac ponizej i podumac.

  Earlier this year (2014), the Hungarian ambassador to the United Nations apologized for Hungary’s role in the Jewish and Roma Holocaust during World War II. This was the first time the country apologized for its involvement.

  “We owe an apology to the victims because the Hungarian state was guilty for the Holocaust. Firstly because it failed to protect its citizens from destruction and secondly because it helped and provided financial resources to the mass murder,”

  Hungarian UN Ambassador Csaba Kőrösi.

  (from NPR)

 7. Proszę jednak pamiętać, że Wegry były członkiem “Osi”, Polska nigdy uczestnictwem w tym pakcie się nie splamiła. Nie mogę odpowiadać za autora, aczkolwiek osobiście nie mam nic przeciwko temu, aby oficjalnie Polska przeprosiła za szmalcowników itp. Jednak jak Pan popatrzy na komentarze polskich polityków, na przykład pana Dudy, który chce szefa FBI brać do sadu, to widać jak sprawa jest trudna. Ponadto jak już tak daleko iść to Amerykanie także powinni przeprosić za to, że nie potraktowali powaznie ostrzeżeń jakie otrzymywali od kurierów z Polski.

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: