Illinois może mieć budżet, i wyższe podatki, ale wszystkie problemy pozostaną

0
541

W   stolicy stanu Illinois ustawodawcom, choć bliscy byli osiągnięcia kompromisu, nie udało się do północy osiągnąć ostatecznego kompromisu w sprawie stanowego budżetu. Kompromisowa propozycja budżetu w głosowaniu uzyskała poparcie 90-25, tak więc jest szansa, że prace zakończone zostaną dzisiaj, podczas przedłużonej już, nadzwyczajnej sesji stanowej legislatury. Jednak w sobotę ku pewnemu zaskoczeniu dowiedzieliśmy się, iż nie będzie ostatecznego głosowania w sobotę i pewnie w niedzielę. To decyzja Michaela Madigana. O co chodzi Madiganowi w tej chwili nie wiemy.

W sobotę większość w Izbie, czyli demokraci wsparci przez kilkunastu republikanów wsparli podwyżkę podatków, z dotychczasowych 3.75% do 4.95%. Negocjacje budżetowe trwają. Podwyżka podatków nie rozwiąże finansowych problemów Illinois.

W projekcie  budżetu przewidziano oszczędności w wysokości 2.4 miliarda dolarów. Nie wygląda to dobrze, zważywszy, że stan obecnie posiada niezapłaconych rachunków, gdzie minął już termin płatności na 14.3 miliarda dolarów. Kompromisowa propozycja budżetu zawiera wydatki w wysokości 36.5 miliarda dolarów, deficyt zapisany został na poziomie 6.5 miliarda dolarów.

Nie uchwalenie budżetu do północy , powodowało, iż wiele stanowych agencji musiałoby zostać zamkniętych. Uniwersytety nie mogłyby udzielać pożyczek studentom. Implikacji w pracy stanowych agend jest wiele. Jednak istnieje szansa, że problem ten zostanie rozwiązany. Agencje ratingowe groziły, że o ile w terminie, stan nie uchwali budżetu, obniży rating Illinois, do poziomu śmieciowego. Politycy mają nadzieję, że Moody’s i inne agencje zlitują się nad Illinois i poczekają jeszcze w sobotę i ewentualnie niedzielę, aby skończyć prace nad budżetem.

Oczywiście kompromisowy budżet nie rozwiązuje żadnego problemu finansowego Illinois, złośliwi twierdzą, że jedynie odwleka egzekucję w czasie.  Z funkcji przewodniczącej republikańskiej mniejszości w Senacie zrezygnowała Christine Rodogno.

Budżet nie rozwiązuje podstawowego problemu z finansów publicznych Illinois, związanych z  zobowiązaniami wobec funduszu emerytalnego pracowników stanu Illinois.  Niezapłacone zobowiązania wynoszę obecnie grubo ponad 100 miliardów dolarów, a niektórzy wyliczają je na ponad 300 miliardów dolarów. Niezależnie od tego jak liczyć, wielokrotnie przekraczają wysokość stanowego budżetu.

Politycy przez długie lata podpisywali zobowiązania, które już w momencie zawierania zobowiązań przekraczały finansowe stanowych możliwości finansów publicznych.

Gubernator Rauner ma rację twierdząc, że rozwiązać problem można tylko, poprzez kompleksową, owszem, pewnie bolesną dla wielu, reformę systemu stanowych emerytur.

To dlatego wielu twierdzi, że owe kompromisowe porozumienie budżetowe zawarte w stolicy stanu. to tylko odroczenie egzekucji w czasie. Dokładnie o co chodzi w systemie emerytur stanowych wyjaśnia Ted Dabrowski, poniżej, w materiale wideo.

Wideo: Illinois Policy

Foto; Illinois State Capitol

Andrzej Jarmakowski

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: