Illinois nadal bez budżetowego porozumienia

0
295

W czwartek 29 czerwca w stolicy Illinois w Springfield trwał 9 dzień specjalnej sesji stanowej legislatury, poświęconej uchwaleniu stanowego budżetu. Budżet musi być uchwalony do piątku do północy. Na razie nic na to nie wskazuje. W takiej sytuacji gubernator Bruce Rauner straszy ustawodawców, iż w przypadku braku porozumienia przedłuży specjalną sesję legislatury i trwać ona będzie do skutku, czyli do momentu uchwalenia stanowego budżetu. Brak porozumienia oznacza, iż w sobotę Illinois trzeci rok  z rzędu nie będzie posiadało budżetu.

Jak wiadomo głównym problemem zapaści stanowych funduszy jest fundusz emerytalny pracowników stanowych. Demokraci uchwalili pewne zmiany, zwiększające wpłaty do funduszu przez zatrudnionych, ale republikanie twierdzą, iż to dalece nie wystarczające. Zaproponowane przez demokratów zmiany nie rozwiążą problemów tych funduszy, a o to, przecież chodzi.

Republikanie ponadto domagają się zamrożenia wysokości podatku od nieruchomości. Być może zgodzą się na podwyżkę stanowych podatków do 4%, ale to tylko czasowo. Podwyżka miałaby obowiązywać przez ściśle określony czas. Problemem Illinois jest to, że stan wydaje znacznie więcej niż otrzymuje z podatków. Gubernator przekonuje, że w Illinois konieczna jest kompleksowa, strukturalna reforma, na którą demokraci nie chcą się zgodzić.

9 dnia nadzwyczajnej sesji, dało się słyszeć głosy, że dobrze byłoby, aby demokraci i republikanie usiedli razem i znaleźli jakieś rozwiązanie. Jednak żadnych rozmów póki co nie było, nie zgłoszono także nowych propozycji.  Strony sporu trwają okopane na swoich pozycjach.

Moody’s zapowiedziało, iż jeśli budżet nie zostanie uchwalony obniży rating Illinois do poziomu śmieciowego. Illinois zalega z wieloma rachunkami, wstrzymuje sprzedaż losów multi stanowych loterii.

Co się stanie, jeśli budżet nie zostanie uchwalony? Opowiada o tym stanowy Comptroller.

Foto: Illinois State Capitol

Wideo: Illinois Comptroller

 

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: