Illinois teoretycznie z tymczasowym budżetem?

0
153

stateZgodnie z oczekiwaniami demokratyczna większość w stanowej Izbie Reprezentantów stosunkiem głosów 71-19 uchwaliła w c zwartek tymczasowy budżet Illinois, na jeden miesiąc. Gubernator ma teraz 17 dni na podpisanie ustawy albo jej zawetowanie, co być może uczyni, przegłosowany przez większość miesięczny budżet nie zawiera zbalansowanych wydatków, czego domagał się gubernator Bruce Rauner. Ponieważ wersja przegłosowana przez Izbę, w treści jest nieco inna od wersji przegłosowanej wcześniej w stanowym Senacie, ustawą musi  jeszcze zająć się Senat. Ponieważ jednak senatorowie wyjechali na weekend, więc dopiero w przyszłym tygodniu Senat postara się uchwalić spójną wersję.

Izba więc budżet przegłosowała, ale istnieje on tylko teoretycznie, trzeba czekać na decyzję Senatu. W tej chwili gdyby zdarzył się cud i gubernator chciał podpisać tymczasowy budżet, nie ma on czego podpisywać, gdyż demokraci mający większość w obu Izbach legislatury nie potrafili dojść do porozumienia. Taki jest fakt.

W czasie kiedy demokratyczna większość, tylko z sobie znanych powodów uchwalała inną wersję tymczasowego miesięcznego budżetu, gdy demokraci nie mogli dogadać się sami ze sobą, gubernator Bruce Rauner przedstawił projekt ustawy reformującej system emerytalny pracowników sektora publicznego. Jak wiadomo, to właśnie koszty systemów emerytalnych pracowników stanowych są przyczyną budżetowych kłopotów stanu. Ustawa przedstawiona przez gubernatora liczy 500 stron. Politycy, ekonomiści dziennikarze jeszcze jej nie przestudiowali, więc zaczekajmy z ocenami. Zawiera ona między innymi szereg podobnych rozwiązań, do tych zastosowanych przez gubernatora Walkera w Wisconsin. To taka pierwsza impresja po pobieżnej bardzo lekturze. Rauner zarzuca Madiganowi, że nie posiada dobrej woli, aby dyskutować o koniecznej reformie systemu emerytalnego pracowników stanowych. Michael Madigan chce odłożyć dyskusję na ten temat do przyszłego roku budżetowego.

Jednocześnie w sądach toczy się batalia dotycząca płacenia pracownikom stanowym w momencie, gdy budżet nie jest uchwalony. Sędziowie w tej materii podejmują sprzeczne decyzje. W czwartek sędzia nakazał wypłacenie normalnych pensji. Zachodzi tu jednak inne pytanie. Dorobkiem naszej cywilizacji jest rozdział władzy wykonawczej, ustawodawczej i sądowniczej. Czy sędziowie w tej materii nie wkraczają w kompetencje władzy wykonawczej i ustawodawczej? To temat zupełnie innej dyskusji.

Na razie, ponieważ Izba uchwaliła inną od senackiej wersję tymczasowej ustawy budżetowej, tymczasowy budżet istnieje tylko teoretycznie. Oczywiście uchwalenie tymczasowego 30-dniowego budżetu nie rozwiązuje żadnego finansowego problemu stanu. Może natomiast powodować, iż rozwiązanie finansowych problemów w przyszłości będzie trudniejsze i przede wszystkim bardziej kosztowne.

AJ

Foto: thefabweb.com

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: