Illinois z wielkimi finansowymi problemami

3
235

houseProblemy finansowe Illinois i Chicago przypominają o sobie w coraz bardziej dramatyczny sposób. Dni mogą nas dzielić od ogłoszenia niewypłacalności przez chicagowską Radę Szkolną. W Springfield zaś trudno mówić o porozumieniu budżetowym.

Problem polega na tym, iż wyborcy w Illinois wybrali republikańskiego gubernatora, jednocześnie wybierając stanową Izbę Reprezentantów i Senat z demokratyczną większością.

Michael Madigan, spiker izby przepychając rozmaite ustawy doprowadził do:

– bezprecedensowego kryzysu stanowych funduszy emerytalnych

– spowodował, iż , Illinois posiada najgorszy rating kredytowy spośród wszystkich stanów USA

– Doprowadził do uchwalenia stanowego budżetu z deficytem sięgającym, w niekorzystnym wariancie nawet 5 miliardów dolarów. Oczywiście nie wskazano dróg pozyskania tych środków.

Gubernator Bruce Rauner od początku swojej kampanii mówił o konieczności doprowadzenia do gruntownej reformy stanowych finansów publicznych. Podobnie jak gubernator Walker, który uzdrowił finanse publiczne Wisconsin, chciał doprowadzić do zrównoważenia budżetu Illinois.

Republikanie zarzucają Michaelowi Madiganowi, że rządzi stanową Izbą reprezentantów, w stylu Putina. Wszelkie projekty zgłaszane przez republikanów trafiają do zamrażarki spikera. Media zaś przedstawiają Madigana jako rzekomo umiarkowanego, Rauner jest zaś groźnym finansowym ekstremistą. Ekstremizm w tym wypadku polega na tym, że gubernator pragnie, aby stan nie wydawał pieniędzy, których nie ma. Republikanie zw Izbie zgłosili miedzy innymi projekt ustawy o zamrożeniu wysokości podatku od nieruchomości. Ustawodawcy zwracają uwagę, iż podniesienie podatku od nieruchomości doprowadzi do tego, iż wielu mieszkańców stanu utraci swoje domy. Około 20% właścicieli nieruchomości posiada pożyczki przekraczające ich wartość. Madigan nie zgadza się na rozpatrywanie tych projektów.

Mieszkańcy stanu nie są uczciwie informowani o sytuacji. Dotyczy to także Amerykanów polskiego pochodzenia, czytających na przykład „Dziennik Związkowy”, redakcja pisma skręciła mocno w lewo. Co ciekawe krytycy Raunera, jak diabeł wody święconej boją się, rozmawiać o tym, skąd wziąć pieniądze, na rozmaite budżetowe pomysły. Boją się przyznać, iż podpisywali porozumienia emerytalne, na które stanu zwyczajnie nie było stać.

Można oczywiście postępować jak Jesus Garcia, który w trakcie manifestacji nauczycieli, pokazując na wieżowce przy La Salle krzyczał: „Oni mają pieniądze”… To bardzo podobne do hasła Lenina, który do robotników krzyczał: „Pieniądze odebrane kapitalistom, pozwolą klasie robotniczej żyć dostatnio”. Lenin rzeczywiście kapitalistów rozstrzelał, dzięki czemu robotnikom żyło się gorzej. Na przestrzeni lat, przynajmniej 20 milionów ludzi trafiło na wątpliwy wypoczynek do Archipelagu Gułag.

Na razie mamy stan finansowego impasu, media i wielu polityków ucieka zaś od poszukiwania realnych dróg wyjścia, zadowalając się powtarzaniem mało odpowiedzialnych sloganów o finansowych, rzekomo radykalnych poglądach gubernatora.

AJ

Foto: davidreis.org

3 Komentarze

  1. Chicago powinno zbankrutować, to ale czy zbankrutować może cały stan, nie mam wiedzy na ten temat? czy ktoś wie jak to jest? To są efekty rządó demokratów…

  2. Wybor republikanskiego gubernatora i zwiekszenie ilosci demokratow w kongresie stanowym IL swiadczy o poziomie wyborcow w stanie IL. Wiadomo, ze w takim uwarunkowaniu gubernator nie moze nic zrobic. Demokraci zablokuja wszystko.

  3. Niestety, Roman ma rację, Rauner zrobi niewiele, gdyż Madigan skurecznie blokuje projekty niewygodne dla demokratów…

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: