Irma nadchodzi, stan wyjątkowy na Florydzie i Puerto Rico

0
310

Nad Atlantykiem szaleje ciągle nabierający siły huragan Irma. Aktualnie oko huraganu znajduje się 660 km na wschód od wysp Leelanda. Huragan systematycznie nabiera siły i w tej chwili jest już huraganem 4 kategorii.  Wiatr wieje z prędkością 140 mil na godzinę, czyli 220 kilometrów. Huragan ciągle zyskuje na sile, kiedy pojawi się w rejonie Kuby może być huraganem 5 kategorii.

Naukowcy nie są w stanie w tej chwili dokładnie przewidzieć drogi jaką podążać będzie Irma. W każdym bądź razie władze Puerto Rico jak i gubernator Florydy we wszystkich 67 powiatach stanu ogłosił stan wyjątkowy, związany z przygotowaniami na nadejście huraganu.

W najgorszym scenariuszu Huragan może uderzyć w Miami, powodując wielkie fale, które w mieście mogą wyrządzić wiele szkody.   Na obecnym etapie modele komputerowe należy traktować  dużą ostrożnością.  Wielu naukowców przewiduje, iż Irma po przejściu w rejonie Puerto Rico i Kubu skieruje się ku południowej Florydzie. Tutaj podąży nad Oceanem w kierunku Północnej Karoliny. To jeden z możliwych scenariuszy. Wielu europejskich naukowców właśnie taką trasę wskazuje jako najbardziej prawdopodobną.  To wszystko teoretyczne modele, trzeba jeszcze poczekać,  aby dokładniej przewidzieć i nakreślić trasę jaką Irma zbliżać będzie się do wybrzeża USA.

Władze Florydy postanowiły przygotować się na scenariusz najgorszy z możliwych.

W tej chwili Irma wieje silniej  niż Huragan Harvey, który  przyniósł ze sobą potężne opady deszczu. Jak wielkie opady przyniesie ze sobą Irma, tego w tej chwili jeszcze nie wiemy. Na pewo wiemy jedno.Nad Atlantykiem utworzył się potężny huragan, drugi już w tym sezonie.

Różnice zdań w sprawie Korei Północnej

Nadal utrzymuje się wysoki poziom emocji związany z kryzysem  jaki powstał po przeprowadzeniu przez Koreę Północną testu z bronią termojądrową. Amerykańska ambasador w ONZ wygłosiła płomienne przemówienie, wzywające świat do działania i nałożenia ostrzejszych jeszcze sankcji na reżim w Pyongyang. Napięcie wzrosło jeszcze po oświadczeniu wydanym przez południowokoreańskie ministerstwo obrony, informujące, iż reżim na Północy czyni przygotowania do kolejnego testu z rakietą balistyczną.

Widać różnice w podejściu do tematu przez władze Korei Południowej, Chin i Rosji oraz USA. Rosyjski wiceminister spraw zagranicznych oświadczył, że po umieszczeniu przez USA systemu antyrakietowego THAAD, Rosja wzmocni w regionie, swoje siły antyrakietowe. Podobnie uczynią Chiny.  Rosja i Chiny uważają, że rozmieszczenie tego systemu nakręca spiralę napięcia.

Dodatkowo Donald Trump krytykuje południowokoreańskiego prezydenta Moon Jae-in, za ponoć zbyt łagodne podejście do reżimu na Północy.  Prezydent Korei Południowej uważa, że obecnie należy podjąć rokowania z komunistami z północy. Dobnald Trump jest temu przeciwny,  gdyż twierdzi, że rozmowy nic nie dają.

Szef firmy Tesla uważa, iż kryzys wokół Korei Północnej już wkrótce doprowadzi do wybuchu III wojny światowej. Eksperci zgodni są w jednym  próba jakiegokolwiek rozwiązania militarnego wywoła kryzys, który na pewno nie ograniczy się tylko do półwyspu koerańskiego.

AJ

Wideo 1: WPTV News | West Palm Beach Florida

 

Wideo 2: CBS This Morning /Youtube.com

 

Foto: Tampa Bay Times

 

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: