Irma sprawcą największej ewakuacji w dziejach Ameryki

0
413

Irma spowodowała ogromne zniszczenia na wyspach Karaibów. Na wielu wyspach zniszczonych zostało nawet do 90%, nieruchomości. Irma nie traci swojej siły, ciągle jest huraganem najwyższej, 5 kategorii, wiatr wieje z prędkością ponad 180 mil na godzinę. Huragan spowodował spore zniszczenia w Peurto Rico, obecnie zbliża się do Haiti i Dominikany, jednak nie uderzy w te wyspy z całą siłą, przejdzie nieco bokiem. To dobra wiadomość dla Haiti i Dominikany, ale zła dla Florydy.

W tej chwili ciągle nie można dokładnie przewidzieć trasy huraganu. W tej sytuacji, biorąc pod uwagę rozmiary huraganu, zarządzono ewakuację południowej Florydy, wschodniego i zachodniego wybrzeża.

Alarm związany z Irmą zarządzono w:

  • The Florida Keys
  • Naples
  • Miami
  • Fort Lauderdale
  • West Palm Beach

 

Burmistrz West Palm Beach wzywał do szybkiej ewakuacji mieszkańców. Burmistrz prosił stacje benzynowe, aby pozostały otwarte tak długo jak to możliwe.

Wybrzeżu USA zagrażają jeszcze dwa inne huragany, Katia i Jose. Na razie jednak uwaga koncentruje się na Irmie, liczba ofiar, póki co nie jest wysoka, huragan odpowiedzialny jest za 10 zgonów. Na Florydzie, autostradami suną długie sznury samochodów. Ludzie opuszczają swoje domy i mieszkania. We Florydę Irma uderzy w ciągu najbliższego weekendu.

Agencji FEMA kończą się fundusze. Kongres w ciągu najbliższych kilkudziesięciu godzin musi rozwiązać tej problem, Prezydent usiłował wczoraj rozmawiając  z Demokratami rozwiązać problem limitu zadłużenia. Niczego jednak nie załatwiono. W sumie sprawia to wrażenie politycznego chaosu.

W kraju trwa także polityczna awantura związana z zakończeniem przez prezydenta programu imigracyjnego dla tak zwanych „marzycieli”, czyli dla osób, które jako dzieci często wraz z rodzicami  nielegalnie przekroczyły granicę USA. Dotyczy to około 800 tysięcy osób. W Ameryce ukończyły szkoły, nie naruszały prawa. Czy teraz będą musiały opuścić Amerykę? Może im pomóc Kongres, ale czy zdąży i przede wszystkim, czy ustawodawcy będą w stanie uzgodnić stanowisko? W sumie tworzy to wrażenie totalnego chaosu.

Natomiast ewakuacja mieszkańców południowej Florydy przebiega sprawnie, lokalne samorządy panują nad sytuacją.

Foto: NBC News

Wideo: WPTV News | West Palm Beach Florida

 

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: