Irma uderzy w zachodnią Florydę?

0
309

W sobotę rano Huragan Irma pustoszył jeszcze Kubę, ale zaczynał zmierzać w kierunku Florydy. W tej chwili fachowcy, są w stanie precyzyjniej określić prawdopodobne miejsce, gdzie uderzy Irma. wiele wskazuje na to, iż Irma z największą siłą uderzy w zachodnią Florydę, najbardziej zagrożone są Naples, Ft. Myers, Tampa i Sarasota.   Niebezpieczny będzie potężny wiatr, jak i cofka wody, Aktualnie, w sobotni poranek, gdy Irma zaczyna skręcać w kierunku Florydy, jest huraganem 4 kategorii, ale jest bardzo prawdopodobne, że huragan nad bardzo ciepłymi wodami oddzielającymi Kubę od Florydy, może ponownie przybrać na sile. Narodowe Centrum Huraganów podało właśnie, że Irma w nocy prawdopodobnie ponownie przybierze na sile.

5.6 miliona ludzi mieszkało w rejonach, gdzie zarządzono ewakuację.  W tej chwili nie wiadomo ilu ludzi wyjechało, ilu pozostało w miejscu zamieszkania. Wielu mieszkańców Florydy, którzy nie wyjechali z Florydy, udaje się do jednego z 260 schronów, czynnych we wszystkich powiatach stanu. W najbliższych godzinach powinno zostać uruchomionych kilkadziesiąt kolejnych miejsc, gdzie będzie można bezpiecznie przetrwać.

FEMA ostrzega, że na południu Florydy, biorąc pod uwagę rozmiary huraganu żadne miejsce nie będzie bezpieczne. W tej chwili w Miami najbardziej obawiają się cofki. Przewiduje się, że zalana może zostać większość śródmieścia Miami. W optymistycznym scenariuszu fachowcy spodziewają się w Miami i okolicznych miejscowościach cofki w wysokości około 10 stóp, ale może być ona wyższa. W przypadku okolic Naples i Fort Myers może osiągnąć wysokość, nieco ponad 12 stóp.

Władze w Miami apelują do mieszkańców w żadnym wypadku nie wracali do Miami, gdy usłyszano, że największe uderzenie przyjmie zachodnie wybrzeże Florydy. Biorąc pod uwagę rozmiary Irmy, która, przykryje całą Florydę, sympatycznie i bardziej bezpiecznie nie będzie. Wielkie znaczenie będzie miało czy huragan w ciągu nocy z soboty na niedzielę przybierze na sile.  Irma ma rozmiary Teksasu, w Miami, czy w Miami Beach nie mają się co cieszyć, że huragan uderzy w rejonie Fort Mayers. Monstrualne rozmiary huraganu powodują, iż nie ma to większego znaczenia, zaś zniszczenia, w negatywnym scenariuszu mogą posiadać apokaliptyczne rozmiary.

Naukowcy od lat ostrzegali przed takim scenariuszem, pisząc, iż negatywne zjawiska atmosferyczne, związane ze zmianami klimatycznymi będą przybierały na sile. Swoistą ciekawostką jest fakt, że na trasie huraganu znajdują się posiadłości znanych osobistości negujących istnieniem zmian klimatycznych. Na wyspie St Martin nieruchomość posiada Donald Trump. Na Florydzie domy posiadają także Rush Limbaugh, skrajnie prawicowy radiowiec zarzucający, że tak zwani liberałowie wykorzystują huragan Irma do – jego zdaniem – propagowania kłamstw dotyczących rzekomego ocieplenia klimatycznego. Limbaugh ewakuował jednak swój dom, nie wnikając w detale, czy huragan jest liberalny, czy konserwatywny. Niestety żyjemy w czasach, w których niektórzy, naukę usiłuje wysłać gdzieś do piwnicy i zamknąć na kłódkę.

Uderzenie Irmy we Florydę spodziewane jest w niedzielę około południa. W tej chwili nie znamy jeszcze obrazu strat na Kubie i kilku innych wyspach Karaibów. Na Florydzie jednak , w okolicy Key Largo, jak poinformował gubernator Florydy około 20 tysięcy osób nie posiada energii elektrycznej.

AJ

Foto: NY Daily News

Wideo: Fox News

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: