Irma uderzyła w wyspy Południowej Florydy i Naples

0
329

W niedzielę około 9.30 czasy chicagowskiego, oko huraganu Irma znajdowało się około 15 mil ma zachód od Key West. Irma przybrała na sile i w Wyspy w rejonie Key West uderzyła jako huragan 4 kategorii. Obecnie, w niedzielny poranek, huragan znalazł się nad bardzo ciepłymi wodami, więc teoretycznie, może jeszcze przybrać na sile, ale już nie za bardzo. W ląd uderzy gdzieś między Naples na Tampą, co z uwagi na rozmiary huraganu nie ma wielkiego znaczenia.

Wezbranie sztormowe przybiera na sile w Miami, ale silny wiatr będzie wiał jeszcze przez wiele godzin. W Miami Beach, policja i straż pożarna informują, że będą już reagować na telefony z prośbą o pomoc. Ci, którzy zdecydowali się zostać w swoich domach, mogą liczyć tylko na siebie.  Około 750.000 ludzi na Florydzie nie posiada energii elektrycznej. Liczba ta w kolejnych godzinach będzie rosła. Na zachodnim wybrzeżu na na razie huragan powoduje cofanie się wody, ale sytuacja ta ulegnie radykalnej zmianie, wraz z odwróceniem cyrkulacji, wówczas wezbranie sztormowe może być bardzo niebezpieczne.

Po huraganie „Andrew”, po zmianie przepisów budowlanych na Florydzie, stan wykonał ogromną pracę, obecnie nie wiatr, ale woda stanowi największe zagrożenie. Na razie nie jest źle , ale najgorsze jeszcze przed nami.

Nie ma w tej chwili informacji co z historycznymi budynkami w Key West, na przykład domem, gdzie mieszkał Hemingway? Z budynkiem tym, z pisarzem związanych jest mnóstwo ciekawych opowieści, mury te były świadkiem wielu ważnych,a często zabawnych wydarzeń. Mam nadzieję, że Irmę przetrwają w dobrym stanie. W śródmieściu Miami, zniszczony został dźwig, złamana część dźwigu uderzyła w budynek, czyniąc spore spustoszenie w strukturze wieżowca.

Najnowsza projekcja mówi, iż Micro Island i Naples muszą liczyć się, iż wezbranie sztormowe  wyniesie  nawet około 15 stóp.

Po powodzi, po huraganie Harvey, do życia wraca Houston. Wielu mieszkańców krytykuje władze Houston za to, iż zdecydowały się na zalanie kilku dzielnic, gdyż ich zdaniem bez wypuszczenia części wody ze zbiorników retencyjnych sytuacja byłaby jeszcze gorsza.

Na trasie huraganu Irma mieszka prawie 30 milionów ludzi.

O 15.35 czasu chicagowskiego w niedzielę, oko cyklonu znajdowało się nad Naples. Centrum miasta, choć poleciało kilka dachów ma się nieźle. Miastu ciągle zagraża wezbranie sztormowe, na razie nie jest najgorzej, choć do centrum miasta wdziera się woda. Skoro oko huraganu nad Naples, oznacza to, że huragan będzie tracił na sile,  gdyż jego centrum znajduje się nad lądem. To dobra wiadomość dla Fort Myers i Tampy.

W niedzielę wieczorem czasu chicagowskiego, ponad 3 miliony mieszkańców Florydy pozbawionych było dostaw energii elektrycznej.

Prezydent Donald Trump ogłosił Florydę rejonem stanu klęski żywiołowej co umożliwia uruchomienie pomocy ze środków federalnych dla ofiar żywiołu.

***

W poniedziałek rano Irma słabła, ale nadal pozostawała groźna. Około godziny 11 przed południem czasu lokalnego, Irma przekroczy granicę Georgii. Obecnie na Florydzie 5.8 miliona mieszkańców stanu pozbawionych jest energii elektrycznej. Ulice śródmieścia Miami zamieniły się w rzeki. Także w Naples w centrum miasta groźne było sztormowe wezbranie wody. W kilku miejscach stanu zanotowano rekordowe sztormowe wezbranie. W Miami wprowadzono godzinę policyjną.

Dobra wiadomość jest taka, iż sztormowe wezbranie w Tampie wyniosło około 3 stóp, a więc mniej niż przewidywano. Gorzej było w Naples, gdzie wezbranie wyniosło około 8 stóp.  Tam powódź stanowiła poważny problem. Przez cały czas nadchodzą informacje o powodziach w Hollywood, Daytona Beach, Jacksonville. Wielu ludzi budząc się w poniedziałek, zdało sobie sprawę, że Floryda bardzo się zmieniła i zajmie wiele czasu, zanim

przywrócone zostanie piękno tych miejsc.

AJ

wideo: WPTV News | West Palm Beach Florida

Foto: BVT NEWS

 

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: