Japońskie okręty wojenne dołączyły do armady straszącej Koreę Północną

2
250

Amerykanie nie patyczkują się w Afganistanie. Na obóz terrorystów, tak zwanego Państwa Islamskiego w prowincji Nanganhar w Afganistanie, zrzucono największą nie nuklearną bombę jaka znajduje się w arsenale USA. W rejonie tym wcześniej,  w trakcie operacji militarnej zginał żołnierz sił specjalnych USA. Użycie tej potężnej bomby było zaskoczeniem dla ekspertów, którzy stwierdzili, że musiał w tym miejscy istnieć duży obóz. Donoszono, iż w rejonie tym może być także sporo tuneli wykorzystywanych przez terrorystów.

Bomba GBU-43, nazywana matką wszystkich bomb, posiada siłę wybuchu około 11 ton TNT. To więcej niż połowa siły wybuchu bomby zrzuconej na Hiroszimę.

Bomba ta po raz pierwszy w historii, użyta została w warunkach bojowych. Wiadomo, iż do Afganistanu wysłano dodatkowych amerykańskich wojskowych, którzy mają pomóc armii Afganistanu w walce z ISIS i Al—Kaidą.

Tymczasem zaostrza się sytuacja wokół Korei Północnej. Jak wiemy amerykanie wysłali w rejon Półwyspu Koreańskiego lotniskowiec z silną eskortą. Grupa uderzeniowa wzmocniona została w okrętami  japońskiej marynarki wojennej. Japonia z wielkim niepokojem obserwuje testy broni rakietowej i testy z bronią jądrową jakie prowadzi Korea Północna.

Zdjęcia satelitarne sugerują, że północnokoreański poligon jądrowy Punggyen-ri gotowy jest do kolejnego testu. Byłby to szósty test jądrowy przeprowadzony przez Koreę Północną. Największy ładunek jaki zdetonowała Korea miał siłę około 10 kiloton.

W Korei Północnej przebywa obecnie 200 dziennikarzy zagranicznych, którzy  zaproszeni zostali, aby zostać świadkiem czegoś bardzo ważnego. W Korei obchody „święta słońca”, związanego z dynastią Kimów.

Gdyby koreański dyktator zdecydowała się na kolejny test lub próbę jakiejś rakiety, Amerykanie zostaliby postawieni pod ścianą. Musieliby jakoś zareagować. Trudno wyobrazić, aby armada sunącą w kierunku Korei Północnej pozostała bezczynna.

Chiny zdecydowały się wzmocnić sankcje, wobec, wstrzymując między innymi sprzedaż paliw płynnych. Czy zmusi to Kima do ustępstw.

Biorąc pod uwagę, iż prace przygotowawcze na poligonie nuklearnych zostały zakończone, test może nastąpić w każdej chwili. Postawa Chin może jednak zmusić reżim w Korei Północnej do kroku w tył. Kraj ten bez pomocy z Chin nie jest w stanie przetrwać.

Sytuacja w Korei jest bardzo napięta, Rosja przeciwna jest użyciu siły dla rozwiązania problemu zbrojeń nuklearnych Korei  Północnej zaleca rokowania. Nie wiemy jak Rosjanie zareagowaliby w przypadku użycia siły .  Niektórzy eksperci twierdza, że mogliby nasilić działania na Ukrainie albo zająć jedną z republik bałtyckich, lub wszystkie trzy. Wczoraj w Moskwie, sekretarz stanu Rex Tillerson przekonywał, iż amerykańska marynarka wojenna wykonuje   w rejonie Półwyspu Koreańskiego rutynowe działania.  Nie wróży to spokojnych świąt.

Wideo: Youtupe Mania/Youtube.com

Foto: indian364

Andrzej Jarmakowski

2 Komentarze

  1. Tony trotylu są używane jako równoważnik mocy wybuchu nuklearnego. Mocy a nie siły, gdyż mierzymy ilość uwolnionej energii a nie siłę działającą na cośtam.
    11 ton TNT to jest relatywnie słaby ładunek, może chodziło o 11kt?
    *
    Co zrobi Rosja to jedno, ale co zrobią Chiny?
    Wydawało mi się, że nie za bardzo im w smak byłaby zjednoczona i nowoczesna Korea na ich granicy…

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: