Koniec niezależnego sądownictwa

0
134

Sejm dziś zajmie się rządowym projektem reformy Krajowej Rady Sądownictwa, który przewiduje m.in. powstanie w KRS dwóch izb oraz wygaszenie, po 30 dniach od wejścia noweli w życie, kadencji jej 15 członków-sędziów; ich następców wybrałby Sejm. Wygaszeniu ulec miałaby także kadencja rzecznika dyscyplinarnego sądów.

KRS to konstytucyjny organ stojący na straży niezależności sądów i niezawisłości sędziów. Zgodnie z projektem Pierwsze Zgromadzenie KRS utworzą: I prezes SN, prezes NSA, minister sprawiedliwości, osoba powołana przez prezydenta, czterech posłów i dwóch senatorów. Drugie Zgromadzenie ma tworzyć 15 sędziów wszystkich szczebli wybieranych przez Sejm. Kandydatów ma zgłaszać marszałkowi Sejmu Prezydium Sejmu lub co najmniej 50 posłów.

W Sejmie PiS przekazywał opinii publicznej fałszywe informacje.  Zupełnie inaczej wybiera się członków Rad sądownictwa w Hiszpanii i Austrii na co powoływał się komunistyczny prokurator Piotrowicz.

W ustawie chodzi o przejęcie sądów, o podporządkowanie sobie sądów.  Na temat ustawy o KRS wydano dziesiątki negatywnych opinii prawnych, od sejmowego Biura Legislacyjnego poczynając.

Proponowane rozwiązania zastosowano zas w Korei Północnej.  Wprowadzenie ustawy może oznaczać koniec realnego sądownictwa w Polsce. Czy znajdzie się w PiS grupa uczciwych posłów i zagłosuje przeciw projektowi? Osobiście wątpię, gdyż PiS to partia wyznająca totalitarne ideały, obce polskiej tradycji.

Więcej na ten temat w zapisie konferencji prasowej posłów Platformy Obywatelskiej poświęconej ustawie likwidującej w praktyce niezależne sądownictwo w Polsce.

Foto: Niezalezna.pl

Wideo: platformawideo

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: