Korea Północna zwiększa produkcję uranu

0
165

Amerykańskie media, powołując się na dane wywiadowcze informują, iż Korea Północna jeszcze przed szczytem, w Singapurze zwiększyła produkcję wzbogaconego uranu. Jednocześnie powołując się na informacje  oficjalnej północno koreańskiej telewizji, media informują, iż Kim dokonał egzekucji jednego ze swoich generałów.

Jednocześnie zdjęcia satelitarne dowodzą aktywności w rzekomo zamkniętych północnokoreańskich ośrodkach jądrowych.

Prezydent Donald Trump szczycił się, iż podczas szczytu w Singapurze uzyskał obietnicę denukleryzacji Korei Północnej. W podpisanej deklaracji nic takiego nie zostało zawarte.Wygląda więc na to, iż Kim Dong Un zagrał amerykańskiemu prezydentowi na nosie, zaś szczyt w Singapurze to fiasko administracji, podobno złożonej, podobno ze znakomitych negocjatorów, którzy przynajmniej do tej pory niczego jeszcze nie wynegocjowali, jedynie zrywali wcześniejsze porozumienia.

Tymczasem James D. Melville ambasador USA w Estonii podał się do dymisji, doszedł bowiem do wniosku, że nie może dłużej reprezentować USA. Powodem do dymisji były wpisy prezydenta na twitterze informujące, że Unia Europejska jest zła, i powstała po to, aby, atakować USA i amerykańską skarbonkę. Zdaniem Trumpa, NATO też jest, tak złe tak samo jak NAFTA, czyli porozumienie o wolnym handlu między USA, Kanadą i Meksykiem.

Dymisja ambasadora ma miejsce na krótko przed szczytem NATO, zaplanowanym na 11 i 12 lipca w Brukseli. Jaki jest związek NATO, militarnego sojuszu, z północno amerykańskim porozumieniem o wolnym handlu wie tylko Donald Trump. Prezydent ostro krytykuje europejskich członków NATO, zwłaszcza Niemcy, za zbyt niskie wydatki na obronę. Czy Donald Trump myśli o wycofaniu USA z NATO? Zobaczymy co wydarzy się na szczycie.

Prezydent Donald Trump pragnie wprowadzić bojkot irańskiej ropy. Grozi konsekwencjami krajom, które nie zastosują się do amerykańskiego żądania. Indie już powiedziały, że nie zastosują się do żądań USA.  Prezydent Trump rozmawiał telefonicznie z królem Arabii Saudyjskiej, prosząc ten kraj o zwiększenie wydobycia.  Saudowie już zwiększyli wydobycie już po ostatnim szczycie OPEC, nie są jednak w stanie zastąpić na rynku, ropy irańskiej. Działania administracji USA powodują wzrost cen. Aktualnie  baryłka ropy na giełdzie w Nowym Jorku kosztuje $75.00. Wzrost cen widzimy na stacjach benzynowych w USA.  Sytuacja wokół Iranu, jak i problemy Wenezueli powodują, że raczej liczyć należy się z dalszym wzrostem cen, zwłaszcza, iż latem w USA rośnie zapotrzebowanie na benzynę.

Mimo tak potężnych zawirowań, media w USA najwięcej uwagi poświęcają nominacji prezydenta USA kandydata do Sądu Najwyższego na miejsce zwolnione przez sędziego Kennedy’ego. Nominat będzie musiał uzyskać zatwierdzenie Senatu. Nominacja ta zmieniająca układ w Sądzie Najwyższym może zmienić system prawny w USA, może posiadać ogromny wpływ na życie przeciętnych Amerykanów. Prezydent zaproponuje zapewne bardzo konserwatywnego prawnika, który jednak pewnie uzyska poparcie Senatu. Wielu senatorom, trudno będzie głosować przeciw prezydenckiemu nominatowi.

Z niepokojem oczekujemy szczytu USA – Rosja w  Helsinkach, jaki planowany jest bezpośrednio po szczycie NATO, prezydent po raz kolejny wbrew oczywistym faktom zaprzeczał, iż Rosja wpływa na przebieg procesy wyborczego w USA. Przygotowania do szczytu obserwowane są z pewnym niepokojem, krytyka Unii Europejskiej oraz NATO wzbudzają obawy o to, iż ten szczyt bez jasno określonej agendy będzie w istocie nową Jałtą?.

Oczekujemy więc szczytu NATO, o którym prezydent USA mówi, że jest złe i trzeba z NATO uciekać,mamy zamieszanie wokół Iranu, grożące kryzysem na rynku ropy, mamy przywódcę Korei Północnej, który jak dziecko ograł prezydenta USA i mamy możliwość powstania kryzysu w stosunkach transatlantyckich,mamy trwające wojny handlowe oraz zapowiedź szczytu USA-Rosja, przez niektórych odbieranego jako zapowiedź nowej Jałty.

Świat i Ameryka w ciągu najbliższych dni bardzo mogą się zmienić.  Niestety nie przypuszczam, aby były to zmiany na lepsze. Raczej na pewno na gorsze.

Wideo: Radio Free Europe/Radio Liberty

 

Wideo: www.businessinsider.com

Andrzej Jarmakowski

 

 

 

 

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: