Kto przegra wojny handlowe?

0
195

Po nałożeniu przez USA ceł na stal i aluminium, drugim etapem wojen handlowych staje się nałożenie podatków na import z Chin. Kto najbardziej straci na tych wojnach?

– Import z Chin do USA nie był obłożony cłami lub były one bardzo niskie, natomiast Chiny obłożyły samochody z USA 25 proc. podatkiem – mówi w rozmowie z MarketNews24 dr Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB. – Jest więc jakaś racja w tym, co mówi prezydent USA.

Na wojnach handlowych najwięcej mogą stracić Australia, Japonia i Korea Płd. Uogólniając, tworzenie barier handlowych będzie dla wszystkich niekorzystne.

– Jednak Stany Zjednoczone stracą mniej niż inni – komentuje dr Przemysław Kwiecień.

Na rynkach finansowych reakcja na wojny handlowe jest negatywna. Takie wojny mogą przyśpieszyć zakończenie okresu dobrej koniunktury w globalnej gospodarce, a taki scenariusz byłby niekorzystny także dla Polski.

Od redakcji:

Dodajmy, iż z ceł nas import stali i aluminium wyłączona została Unia Europejska, Brazylia, Korea Południowa, Australia. Nadal nie ogłoszono jeszcze listy towarów objętych cłami z Chin.  Biały Dom informuje, że cła na chiński import nałożone zostaną dopiero w czerwcu, br.  A więc po spotkaniu z liderem Korei Północnej.

To inny temat, ale USA nie mają w tej chwili sekretarza stanu Mike Pompeo nie uzyskał jeszcze akceptacji Kongresu USA, podobnie jak kandydatka na szefową CIA.

Foto: Biznes w INTERIA.PL – Interia

Wideo: @MarketNews24

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: