Lech Wałęsa zaproszony na spotkanie z Donaldem Trumpem

3
512

Samolot Air Force One wystartował już z Waszyngtonu i leci do Polski. Prezydent USA przyleci do Warszawy około godzinny 22.00 czasu lokalnego.

Program wizyty jest jeszcze dopinany. Wiadomo, że zaproszenie do udziału w spotkaniu z Donaldem Trumpem dostał Lech Wałęsa. To dobra decyzja strony amerykańskiej.

Prezydent Lech Wałęsa będzie jutro wśród gości na spotkaniu z prezydentem USA Donaldem Trumpem w Warszawie na pl. Krasińskich. Znajdzie się w loży z liderami państw Trójmorza – potwierdza Onetowi Krzysztof Pusz, wieloletni współpracownik Wałęsy.  Trzeba pamiętać, że dla milionów Amerykanów twarz Lecha Wałęsy jest symbolem XX wieku, symbolem przywoitości i zwycięstwa w Zimnej Wojnie. Nie pomogą tutaj są wysiłki PiS i rzeszy fałszerzy historii.

– Pierwotnie w planach wizyty nie było bezpośredniego spotkania Trumpa z Wałęsą, ale Amerykanie uznali, że powinno się odbyć i szukają możliwości zorganizowania rozmowy prezydentów – mówi nam Pusz. Jak bedzie ostatecznie zobaczymy jutro. Na pewno nie będzie się to podobać Jarosławowi Kaczyńskiemu. Nie będę zdziwiony, jeżeli do Wałęsy, do tego, który przeskoczył mur i rozpoczął proces upadku komunizmu, w swoim przemówieniu nawiąże prezydent USA.

W czwartek o godzinie 9.00 prezydent Trump spotka się z prezydentem Dudą. Potem uda się na spotkanie z przywódcami nie istniejącego w praktyce Trójmorza.  Prezydent o 13.00 czasu lokalnego wygłosi przemówienie do ludności Warszawy. Będzie tak publiczne  to pierwsze programowe wystąpienie  prezydenta tego typu prezydenta poza granicami USA.

Prezydent zapewne powie jak jego zdaniem powinna wyglądać polityka USA w stosunku do Europy, jak wyglądać powinny relacje transatlantyckie. Prezydent być może potwierdzi kolektywną zasadę obrony, zapisaną w 5 artykule traktatu Sojuszu Atlantyckiego, który zapewnił Europie pokój w trudnych latach Zimnej Wojny.

Prezydent USA zgadza się ze swoimi polskimi gospodarzami w ocenia porozumień klimatycznych. Donald Trump i jego administracja ni wierzą w globalne ocieplenie, choć to nie sprawa wiary, a naukowych faktów, o czym niektórzy zapominają. To będzie przedmiot sporu na spotkaniu G-20. Ameryka w swoich poglądach jest osamotniona i nie może liczyć na poparcie.

W USA trwa dochodzenie mające ustalić, czy między ludźmi Trumpa doszło do zmowy z Rosją. Do Kongresu wpłynął projekt ustawy, odwołującej się do 25 poprawki do Konstytucji, w mysl której specjalny panel miałby zadecydować, czy Donald Trump zdolny jest do sprawowania urzędu prezydenta. W Ameryce poparcie dla prezydenta jest rekordowo niskie, jego działania wspiera około 36% Amerykanów.

Sondaże wskazują, że prezydent przegrywa wojnę z mediami. Więcej Amerykanów wierzy CNN, niż prezydentowi. Polskę wybrano miedzy innymi dlatego, że Amerykanie wiedzą, że prezydent USA będzie gorąco witany. Prezydent zaś sukcesu, w tej chwili bardzo potrzebuje.

Świat oczywiście oczekuje na spotkanie Donalda Trumpa z Władimirem Putinem.  To najważniejszy moment wizyty w Europie.

Prezydent opuści Warszaw w czwartek, ę o godzinie 14.00 czasu lokalnego.

Na razie nie mówimy o kontekstach historycznych i innych.  Życie pokaże jak będzie to wyglądać. Świat przede wszystkim patrzy na spotkanie grupy G.20 w Hamburgu. Politycy uwielbiają słowa, ale to nie ma znaczenia.

Wideo: CBS This Morning

Plac Krasińskich w Warszawie, FOTO: Miasto Stołeczne Warszawa

3 Komentarze

  1. Podobno Trumpkarz ma zagrać w juniorach, minać Wałęsę i wpaść na Kaczyńskiego, który na boisko dostał się pod płotem.

  2. Przekaz idzie w świat i mogliby “odpuścić” Wałęsie i nie gwizdać. Ta zajadłość, zaciekłość jest zniechęcająca do PiS-u. Ludzie na ogół nie lubią ludzi mściwych a Kaczyński nie odpuszcza. Dobrze się czuje podsycając wrogość między Polakami. Sam jest samotny więc obce mu są zachowania prospołeczne.

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: