Łucja Śliwa: izolacja nie tylko geograficzna

6
718

izolacja

Jeszcze stosunkowo niedawno, Łucja Śliwa, polonijna spikerka radiowa, wraz ze swoimi słuchaczami dekonspirowała polityków w polskim rządzie jako “Żydów”. Najgorszy “Żyd” to był ten, który ukrywał się pod polskim nazwiskiem, a więc coś knuł. “- Dlaczego nie używają własnych nazwisk?” – pytała słuchaczy. “Wstydzą się?” – dodawała z ironią. Polski świat kultury był według niej również zainfekowany. Adam Michnik, Aleksander Kwaśniewski, Jacek Kuroń, Bronisław Geremek i wielu innych byli wielokrotnie przywoływani jako ogromne niebezpieczeństwo dla Polski, właśnie z uwagi na ich żydowskie pochodzenie. Alarmowała też o spisku neokonserwatystów w rządzie młodego Busha. “To nie jest przypadek, że główni doradcy prezydenta w zdumiewającej większości mają żydowskie korzenie” – przekonywała słuchaczy. Wojny irackie zupełnie na poważnie były dyskutowane w jej programie jako inspiracja Mosadu. Tak samo nowojorskie wieże. “- Komu na tym zależało?” – sugerowała słuchaczom kierunek myślenia.

Gdy Rahm Emanuel, późniejszy doradca bezpieczeństwa za pierwszej kadencji prezydenta Baracka Obamy, a dzisiejszy burmistrz miasta Chicago, startował (chyba w 2002 roku) do Kongresu USA w chicagowskiej dzielnicy (dystrykt 5), gdzie mieszkało wielu Polaków, Łucja Śliwa niemal codziennie powtarzała antysemickie plotki na temat jego przeszłości. Liczyła bowiem na to, że jego żydowskie pochodzenie okaże się w opinii wyborców dyskredytujące. Gdy została skrytykowana, odpowiadała, że “jej rolą jest informowanie słuchaczy o wszystkim”. Polonia i świat nafaszerowane były agentami służb bezpieczeństwa, masonami, Żydami i członkami tajnych stowarzyszeń, którzy spiskowali, aby zniszczyć Polskę i przejąć władzę nad światem. Łucja Śliwa chciała tylko ostrzec przed tym niebezpieczeństwem.

W atmosferze “polowania na czarownice”, pod koniec lat 90-tych, z Chicago wyruszyła do Polski patriotyczna delegacja, aby wręczyć kardynałowi Glempowi listę nazwisk katolickich księży i biskupów, mających żydowskie korzenie. Polonia chciała poinformować ojczyznę, jak bardzo polski kler jest “zanieczyszczony obcym elementem”. Narodowo-katolicki miejscowy Kurier (wtedy gazeta codzienna) zamieścił na pierwszej stronie zdjęcie szefa delegacji, pana Waksmańskiego. Waksmański, niczym w grotesce, przebrany był w góralski strój, jego rumiana twarz płonęła, a z oczu biła duma z podjętego zadania. “Dla ojczyzny ratowania rzucim się przez morze” – zdawał się obwieszczać światu polonijny bohater. Misjonarz stał na płycie lotniska w Chicago. Nieco dalej, opromieniony zachodzącym słońcem, widniał samolot LOT, gotowy, aby jak najszybciej  przerzucić delegację do ojczyzny. Czy nie podobne sceny opisywał kiedyś Gombrowicz w “Trans-Atlantyku”?

Ale od tamtych czasów w środowisku polonijnym wiele się zmieniło. “Żyd”,  jako największe niebezpieczeństwo dla “katolickiej Polski”, wprawdzie nie odszedł zupełnie, ale powoli słabnie i opuszcza wyobraźnie wielu antysemitów. Polonia wygrzebuje się z izolacji geograficznej i intelektualnej, chociaż jej skutki są jeszcze widoczne podczas wyborów w Polsce. Wtedy Polonusi w znacznej większości głosują zupełnie inaczej niż kraj, obnażając swoje oderwanie od ojczyzny. Łucja Śliwa prowadzi nadal swój program, teraz już sklerykalizowany. “Żyd”, którym tak długo karmiła Polonię, został częściowo zamieniony przez wroga politycznego. To pozytywna zmiana, wywołana przez samych słuchaczy. Podczas gdy wróg wyimaginowany wyrażał izolację polonijnego środowiska, tak wróg polityczny, pozornie równie straszny, sugeruje, że Polonia wychodzi z zamknięcia. I to jest dobry znak dla Polonii. Ale nie dla Łucji Śliwy.

zdj: nawokandzie.ms.gov.pl

Dariusz Wiśniewski/Radio Horyzonty

 

 

 

6 Komentarze

 1. W centrum amerykańskiego Jackowa, należny ustawić klatkę odpowiedniej wielkości i umieścić tam, tę polonijną małpiarnię skupioną wokół OM.

 2. Panie Dareczku litosci,z niej taka spikerka jak z koziej d…y traba.
  Zwykle czytadlo naszego dziennika katolskiej gadzinowki
  Lub retransmisja radia zRYJem + paru stalych klakierow
  robiacych za tzw.szeroka publisie mozna ich wliczyc na
  palcach jednej reki.

 3. a ze co?? ze zle powiedziala??? oddajcie polske tym zydom co sie ukrywaja pod polskimi nazwiskami a polski nie bedzie!!! przeczytajcie sobie taka ksiazke “Dziedzictwo” – Kazimierz Wybranowski. dowiecie sie co te zydki knuja i w jaki spoob
  tyle w temacie

 4. Chasydzki cadyk skazany na 103 lata więzienia za molestowanie 12-latki

  Chasydzki cadyk z Nowego Jorku Nechemia Weberman został skazany na 103 lata więzienia za molestowanie seksualne nastolatki – również chasydki. Jak wynika z zeznań ofiary, koszmar zaczął się, gdy miała 12 lat. Na terapię Do Webermanana, przewodnika duchowego ruchu Satmar, wysłali ją rodzice z pytaniami dotyczącymi wiary co miało uczynić ją bardziej religijną.

  Wszystko działo się za zamkniętymi drzwiami biura Webermana, w którym przyjmował wiernych. Przez trzy lata – od 2007 do 2010 r. – doradca duchowy chasydzkiej wspólnoty zmuszał 12-latkę do seksu oralnego i odgrywania scenek z filmów pornograficznych – czasem nawet kilka razy w tygodniu.

  Ruch chasydzki Satmar skupia głównie chasydów o korzeniach węgierskich i rumuńskich. Chasydzi Satmar są antysyjonistami, nie uznają Izraela: twierdzą (powołując się na Torę i talmudyczne “trzy przysięgi narodu żydowskiego”), że Żydzi powinni żyć w diasporze do czasu przyjścia na ziemię Mesjasza.

  Nie lękajcie się – na świecie są jeszcze bardziej poyebani 🙂
  Pokaż odpowiedzi (2) Odpowiedz
  1 2 następne »

  Cały tekst: http://wyborcza.pl/1,75968,15852815,Siostra_Bernadetta_nie_wykazala_skruchy.html?v=1&obxx=15852815#opinions#ixzz2ztuayWly

 5. No to ZNP razem z Kongresem Polonii Amerykanskiej maja prze…ane!!!!!!
  Panie Darku “matka polka “sie wk…ila i zdaje sie poleci do sadu za oblige.
  Na Pana miejscu to ja bym ze strachu lecial nad jezioro kopac “ziemlanke”
  zeby przeczekac.A swoja droga to ciekaw jestem jak dlugo ktos wynajmujacy
  czas na antenie 1490 AM zorientuje sie ze to nie pada deszcz tylko
  scierwo pluje radiomaryjnym jadem? Tak tylko pytam przez ciekawosc.

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: