Make America 1929 Again

1
183

W momencie, gdy Europie grozi poważny kryzys egzystencjalny, zaś Arabia Saudyjska grozi Katarowi wojną, jeśli ten zamontuje rosyjski system obrony przeciwlotniczej S-400, prezydent USA Donald Trump rozpoczął działania, które mogą łatwo wepchnąć Amerykę w wielki kryzys gospodarczy. Make America 1929 Again, winno brzmieć zawołanie,  niedouczonego populisty, okupującego Gabinet Owalny w Białym Domu.

Rzeczywiście Donald Trump nie mógł znaleźć gorszego momentu i bardziej absurdalnego uzasadnienia dla rozpoczęcia globalnej wojny handlowej, wprowadzając cła na stal i aluminium importowane do USA.

Premier Kanady Justin Trudeau krytykując decyzję administracji USA powiedział kilka zdań prawdy, która w Ameryce ze strony Trumpa jest pod ciągłym obstrzałem, jest traktowana jako groźny wróg administracji.  Trudeau zauważył, że Kanada przez ostatnich 150 lat była najwierniejszym sojusznikiem Ameryki. Tak było na frontach I i II wojny światowej, tak było w czasie wojny koreańskiej i wojny wietnamskiej i potem w trudnych latach zimnej wojny. Dlatego uzasadnianie wprowadzenia ceł względami bezpieczeństwa jest policzkiem wymierzonym Kanadzie – konkludował szef kanadyjskiego rządu.  Kanada oczywiście wprowadzi cła odwetowe, podobnie jak Unia Europejska. Cłami objęte zostaną słynne amerykańskie niebieskie jeansy,  alkohol i rozmaite produkty rolne.

Jeżeli chodzi o fakty, to jedynie Chiny, nie Kanada, nie Unia Europejska, nie Australia dotują produkcję stali. Ameryka ukarała cłami swoich najwierniejszych sojuszników, jakby chciała pokazać, że nie warto wspierać Waszyngtonu.Być może, gdyby nie to kretyńskie uzasadnienie, Kanada, Unia, jakoś przełknęłyby tę pigułkę, mówiąc, „no cóż z tym dziwakiem zrobić?!  Trump maszerując jak przysłowiowy słoń w składzie porcelany, postawił ich pod ścianą i zmusił do odpowiedzi.

Wybuch wielkiego kryzysu poprzedziły działania protekcjonistyczne,  jak i nieodpowiedzialne zaciąganie długów przez państwa Europy.  Obecnie Ameryka stanęła w awangardzie protekcjonistycznego obłędu, zaś kraje południa Europy, głównie, Włochy i Hiszpania, uważają, iż bezkarnie mogą zwiększać swój dług wewnętrzny, gdyż pieniądze im się należą! W imię prawa do radosnego wydawania nie swoich pieniędzy gotowe są do wywołania poważnego kryzysu.

Urażone „ego” amerykańskiego prezydenta zapewne nakaże odpowiedzieć kolejnymi cłami na retorsję i tak łatwo możemy wpaść w spiralę, która wkręci nas w kolejny wielki krysys, powtórkę tego z 1929 roku.

Nie koniec obłędu

Najpierw prezydent Trump odwołał szczyt z północnokoreańskim dyktatorem, potem jakby gdyby nigdy nic zaczął rozmawiać ponownie. I szczyt ma się odbyć, ale już nie jeden, ale wiele innych szczytów. W piątek światu zafundowano teatr z dostarczeniem do Białego Domu listu od  Kima. Dzisiaj listy dostarczyć można rozmaitymi sposobami, nie potrzeba osobiście wysyłać całej kawalkady limuzyn, nie potrzeba zatrzymywać po drodze się w Dollar Tree. Aby kupić specjalną wielką kopertę, aby list od Kima  efektownie zapakować. Był to teatr, jeden  wielu przykładów robienia z ludzi idiotów. Ostatnio to bardzo modne.

Na razie nic nie wskazuje, aby Kim chciał zrezygnować z broni jądrowej, co podobno miało być celem tych rozmów. W sprawie Korei na razie Deja Vu.

Pamiętacie spikera izby Johna Boehnra? Odnalazł się w Michigan, gdzie przemawiając zauważył, że wszystko czego dotknie się Donald Trump kończy się piękną katastrofą.

Znajomy uwzględniając działania Trumpa kupił sonie schron przeciwatomowy, taki w kontenerze wkopywany w ziemię.

Wideo: CBS News

 

Foto: The Star

Andrzej Jarmakowski

1 Komentarz

 1. Może nie na temat ale przeczytać warto
  Richard Kasza Maciej Widacki; Kosciól to rak !!!
  “Kosciól katolicki to przedsiebiorstwo. Wiara to choroba. Kosciól katolicki to miedzynarodowa korporacja, jak Coca Cola, Volkswagen itp…
  tylko wieksza i bardziej zbrodnicza. Jej celem jest zysk i przede wszystkim zapewnienie przetrwania i ekspansji samej sobie. Po trupach.
  Dla realizacji tych celów nie wahal sie cofnac cywilizacji o cale stulecia, robi to takze teraz, starajac sie utrzymac swoich klientów
  w stanie ciemnoty, glupoty, a przede wszystkim strachu przed tym co nowe, niezalezne i niepochodzace od Kk.
  W swoich dzialaniach od zawsze kierowal sie koniunktura i pragnieniem wladzy (tzw. targowica, poparcie dla Hitlera itp.), niezaleznie od
  liczby ofiar. Pietnowal u swych wrogów “niemoralne” zachowania, we wlasnych szeregach tolerujac (takze dzisiaj) rozpasanie, rozwiazlosc,
  a nawet zbrodnie np. gwalty, pedofilie. To instytucja zbrodnicza w przeszlosci i dzisiaj, oparta na oszustwie i wykorzystujaca finansowo
  i mentalnie slabych i biednych. Winna smierci setek tysiecy ludzi, takze dzisiaj, gdy odmawia prezerwatyw lub metod leczenia. Jest takze
  winna milionów aborcji, których przyczyna jest brak edukacji seksualnej i wiedzy na temat seksualnosci czlowieka, która traktowana jest
  jak cos brudnego i niemoralnego. W imie kosciola i wiary krzewi sie nienawisc, kultywuje falszywe poczucie wyzszosci, ksenofobie.
  Kosciól prowadzi marginalna dzialalnosc dobroczynna, ale mozna ja porównac do tzw. CSRu, i sytuacji gdy firma produkujaca przeladowane
  kaloriami slodycze, winne chorób i uzaleznien, promuje aktywnosc fizyczna jako panaceum na efekt jej wlasnej dzialalnosci.
  KK jest jak rak toczacy cywilizacje, niestety tak jak i rak… na chwile obecna jest “nieuleczalny”.”

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: